metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Úterý, 11. srpna 2020. Svátek má Zuzana.
Chátrající Desfourský palác v ulici Na Florenci byl postaven v pozdně...
Chátrající Desfourský palác v ulici Na Florenci byl postaven v pozdně klasicistním stylu v letech 1845 - 1847. Architektem byl Josef Kranner, který jej vybudoval pro hraběte Desfours-Walderode. | foto: ŠJů - Wikimedia Commons

Desfourský palác u Florence bude opraven, město čeká na analýzu

24. ledna 2014  15:09 ČTK
Chátrající Desfourský palác v ulici Na Florenci se dočká opravy. Analýzu rekonstrukce by měli zhruba za tři týdny projednávat radní hlavního města. Po rekonstrukci by se do paláce měla nastěhovat část Muzea hlavního města. "Kdy bude a na kolik oprava vyjde, zatím není jasné," řekl dnes náměstek primátora Václav Novotný.

"Koncept rekonstrukce bych měl v nejbližší době dostat a počítám, že za tři týdny by jej měla projednávat městská rada," řekl Novotný. Z materiálu by podle Novotného mělo být jasné, v jakém stavu objekt je a jak a za kolik by měl být následně opraven. Část financí na opravu by mělo město získat od developerské firmy, která vybudovala v sousedství paláce na místě bývalého sídla Rudého práva administrativní centrum.

Po rekonstrukci by se do něj měla nastěhovat část Muzea hlavního města, která nyní sídlí v Kožné ulici. "Tento dům patří z části hlavnímu městu, částečně soukromému majiteli a z toho plynou některé potíže. Jakmile by se muzeum vystěhovalo, město by svou část v případě zájmu prodalo soukromému majiteli," uvedl Novotný.

Palác se nikdy neopravil, přestože vydělával na nájmu

Desfourský palác je již delší dobu prázdný. Jeho stav kritizoval například v rámci interpelací na čtvrtečním jednání zastupitelstva opoziční zastupitel Miroslav Poche. "Přestože palác byl pronajímán, výnosy z nájemného nikdy nebyly reinvestovány do tohoto objektu. Vlastní prostředky na opravy hlavní město také nikdy neuvolnilo. V důsledku je dnes palác prázdný, je odpojen od energií a funkčnost vnitřních sítí se reálně přibližuje k nule," napsal Poche radním za TOP 09.

Z historie paláce

  • Desfourský palác byl postaven v pozdně klasicistním stylu v letech 1845 - 1847.
  • Architektem byl Josef Kranner, který jej vybudoval pro hraběte Desfours-Walderode.
  • Podle stránek městské společnosti TCP, která spravuje městský majetek, se uvnitř částečně zachovaly původní interiéry, trojramenné vysuté mramorové schodiště, mozaikové parketové podlahy a další cenné předměty jako lustry, vitráže a kachlová kamna.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stejně jako pivo, tak i víno teď prochází zcela novou chutí

Vinařství Sádek na Třebíčsku.
vydáno 11. srpna 2020  15:38

Jabčák. Rybízové či višňové víno. To, co vznikalo dříve doma, teď najdete v jiné podobě také v obchodech.  celý článek

Plánovači mají své youtubery. Po Kokořínsku přijdou další

Integracemi provází amatérský redaktor Jan Škopek.
vydáno 11. srpna 2020  12:51

K pražské MHD se připojují spoje napříč celým Středočeským krajem. Integraci Ropid propaguje spoty.  celý článek

Komplikace na kolejích. Floru od Korunní odtrhnul vodovod

Vodovod v Korunní ulici potrápí i ty okolní.
vydáno 11. srpna 2020  9:48

Od včerejška opět jezdí tramvaje Ječnou ulicí. Do Jičínské se naopak kvůli „záludnému živlu“ vrátí až koncem měsíce.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: První český letec skončil v celeru

První let pro publikum proběhl 11. srpna. Na dvoře nuselského pivovaru byla... Vzpomínky na Prahu
vydáno 11. srpna 2020  5:25

Přepište dějiny, prvním pilotem v českých zemích nebyl inženýr Jan Kašpar. Ne. Jméno prvního odvážlivce znělo Josef Vydra a byl to taneční mistr, který...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám