metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin
Chátrající Desfourský palác v ulici Na Florenci byl postaven v pozdně klasicistním stylu v letech 1845 - 1847. Architektem byl Josef Kranner, který jej vybudoval pro hraběte Desfours-Walderode. | foto: ŠJů - Wikimedia Commons

Desfourský palác u Florence bude opraven, město čeká na analýzu

  15:09
Chátrající Desfourský palác v ulici Na Florenci se dočká opravy. Analýzu rekonstrukce by měli zhruba za tři týdny projednávat radní hlavního města. Po rekonstrukci by se do paláce měla nastěhovat část Muzea hlavního města. "Kdy bude a na kolik oprava vyjde, zatím není jasné," řekl dnes náměstek primátora Václav Novotný.

"Koncept rekonstrukce bych měl v nejbližší době dostat a počítám, že za tři týdny by jej měla projednávat městská rada," řekl Novotný. Z materiálu by podle Novotného mělo být jasné, v jakém stavu objekt je a jak a za kolik by měl být následně opraven. Část financí na opravu by mělo město získat od developerské firmy, která vybudovala v sousedství paláce na místě bývalého sídla Rudého práva administrativní centrum.

Po rekonstrukci by se do něj měla nastěhovat část Muzea hlavního města, která nyní sídlí v Kožné ulici. "Tento dům patří z části hlavnímu městu, částečně soukromému majiteli a z toho plynou některé potíže. Jakmile by se muzeum vystěhovalo, město by svou část v případě zájmu prodalo soukromému majiteli," uvedl Novotný.

Palác se nikdy neopravil, přestože vydělával na nájmu

Desfourský palác je již delší dobu prázdný. Jeho stav kritizoval například v rámci interpelací na čtvrtečním jednání zastupitelstva opoziční zastupitel Miroslav Poche. "Přestože palác byl pronajímán, výnosy z nájemného nikdy nebyly reinvestovány do tohoto objektu. Vlastní prostředky na opravy hlavní město také nikdy neuvolnilo. V důsledku je dnes palác prázdný, je odpojen od energií a funkčnost vnitřních sítí se reálně přibližuje k nule," napsal Poche radním za TOP 09.

Z historie paláce

  • Desfourský palác byl postaven v pozdně klasicistním stylu v letech 1845 - 1847.
  • Architektem byl Josef Kranner, který jej vybudoval pro hraběte Desfours-Walderode.
  • Podle stránek městské společnosti TCP, která spravuje městský majetek, se uvnitř částečně zachovaly původní interiéry, trojramenné vysuté mramorové schodiště, mozaikové parketové podlahy a další cenné předměty jako lustry, vitráže a kachlová kamna.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek