metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí, 12. dubna 2021. Svátek má Julius.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Desítky akcí připomenou sto let od vzniku Československa

  16:18
Oslavy se v Praze uskuteční jako součást projektu Společné století, který připravila s dalšími spolky Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism. „Za sto let oba národy dokázaly mnohé ve světovém měřítku. Byl bych rád, aby se lidé k oslavám připojili a vyvěsili vlajky nejen na sociálních sítích, ale i z oken a na dalších místech,“ řekl vedoucí projektu Společné století Lukáš Bajer.

V sobotu vyjde ve 12.15 z parku Kampa na Malé Straně Pochod pro republiku, který se zastaví na Václavském náměstí. V čele půjdou zástupci České obce sokolské. Ve 20 hodin pak bude na piazzettě Národního divadla uvedena opera Libuše.

Otevřené budovy
Kromě mnoha muzeí, která budou celý víkend otevřena zdarma, se mohou zájemci podívat také do dalších památek či institucí. Během soboty jde o Karolinum či o den otevřených dveří na ministerstvech spravedlnosti a školství. V neděli půjde nahlédnout do budovy ministerstev zemědělství, průmyslu a obchodu či Paláce Metro. Připojí se také několik kostelů a dalších míst v rámci projektu Open House Praha. O detailech otevření Obecního domu se dočtete na jiném místě této stránky.

Výstavy
V rámci oslav je na tyto dny nachystáno také množství nových expozic. V sobotu od 13 hodin proběhne vernisáž výstavy Republika československá 1918–1939 na náměstí Jana Palacha. Už od deseti bude otevřena výstava Architektura ve službách první republiky v Národní technické knihovně. Venkovní panelovou výstavu – Vznik samostatného Československa – najdete v sobotu ve Vrchlického sadech. Výstavu ke vzniku Československé republiky najdete i v ulicích Dejvic. Výstavy nabídne i Národní muzeum, které se slavnostně otevře v neděli, a celou sérii expozic nabídne po oba dny zdarma také Národní galerie.

Vojenská přehlídka
Na Evropské třídě proběhne v neděli odpoledne vojenská přehlídka s 200 kusy techniky. Akce začne ve 14.00 a skončí o hodinu později. V sobotu od 11 hodin se koná slavnostní vojenská přísaha na Hradčanském náměstí, v neděli od 10.30 zase pietní akt k 100. výročí vzniku samostatného československého státu na Vítkově.

Koncerty
Také hudby bude během víkendu všude plno. V sobotu od 14 do 22 hodin proběhne koncert na Václavském náměstí, na Staroměstském se začíná o hodinu dříve. Na těchto pódiích vystoupí například Michal Hrůza, skupina Slza nebo Ewa Farna.

V neděli se na Staroměstském náměstí rozezní hity, které zapějí třeba Karel Gott, Helena Vondráčková, Lucie Bílá či Marta Kubišová.

V 15.30 startuje v neděli program na Dejvické třídě. Tady zahrají Michal Prokop a Framus Five, Hudba francouzské cizinecké legie či Tata Bojs. V Rudolfinu se mohou diváci zaposlouchat od 16 hodin do tónů v podání Symfonického orchestru ČR. V Paláci Žofín se o tři hodiny později uskuteční slavnostní koncert Má vlast.

Videomapping a ohňostroj
Po oba večery budou nachystány vrcholy oslav. V sobotu to bude od 20.00 videomapping promítaný na Národní muzeum, v neděli začne symbolicky v 19.18 ohňostroj na téma společné století.

Komentáře

Hlavní zprávy

Leteckým technikem se může stát i ten, kdo si dál rád hraje. Ženy tady voní benzinem

vydáno 11. dubna 2021  19:00

V hangárech 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích najdete pod jednou střechou letouny i vrtulníky. Celkem jich tu mají tři desítky a stará...  celý článek

Chytrolíni neprojdou. Kdo se vyhne testu, do školy nesmí

vydáno 11. dubna 2021  11:11

Ředitelé a učitelé základek měli jen několik dní na to, aby prostudovali desítky stran „návodů“, které jim pro návrat dětí do škol a testování zaslalo...  celý článek

Trolejbusem objedou svět, zatím shánějí techniky a řeší víza

vydáno 11. dubna 2021  6:52

Na první pohled je to šílenost. Přesto se parta kolem brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka vydá trolejbusem kolem světa. S týmem...  celý článek

Do zahrady může dva tisíce lidí v jednu chvíli, říká ředitel Černý

vydáno 10. dubna 2021  11:37

Jak si v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji poradili s absencí návštěvníků a jak se chystají na pondělní otevření venkovních prostor? Také o...  celý článek

Vaše fotky z Prahy