metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Středa, 27. října 2021. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.

Větší foto
Těhotenství (ilustrační foto) | foto: SXC

Desítky tisíc lidí netuší, že jim malý orgán v těle hapruje

  10:33
Lékaři začínají sledovat těhotné kvůli špatně fungující štítné žláze. Dětem hrozí problémy.

Markétu čeká v nejbližším období několik radostných událostí. V červnu, už bez roušek, plánuje svatbu a pak i založení rodiny. Třicetiletá žena se ale musí na těhotenství připravit důkladněji. Její štítná žláza totiž nefunguje správně. „Byla jsem už jako malá hodně hubená, hlavně v porovnání s tím, kolik jsem toho snědla,“ říká Markéta. Kdyby si tehdy její lékařka nevšimla abnormálně zvětšeného krku, nejspíš by dívka na onemocnění štítné žlázy přišla až o mnoho let později.

Více nemocných

620

Tolik lidí se loni v Česku léčilo se štítnou žlázou. Letošní Týden štítné žlázy je již dvanáctý a končí v neděli 31. 5.

20

Asi o dvacet procent u nás ubylo v posledních letech specializovaných lékařů endokrinologů.

Skupinu osmi tisíc předem vytipovaných žen, které jsou nyní těhotné, čeká v tomto týdnu vyšetření u endokrinologů, zda mají štítnou žlázu v pořádku. Snížená, nebo naopak zvýšená funkce malého, ale důležitého orgánu totiž způsobuje u těhotných potraty, předčasné porody a další komplikace.

„Pokud se předpoklad až patnácti procent nově odhalených případů potvrdí, mohl by z pilotního projektu vzniknout celoplošný screening,“ uvádí Jan Jiskra, endokrinolog z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Vyšetření na štítnou žlázu by se tak stalo standardním úkonem v prvních týdnech těhotenství. „V Česku ročně porodí kolem 112 tisíc žen, včasným odhalením můžeme předejít rizikům u přibližně sedmnácti tisíc z nich,“ dodává Jiskra.

Správnou funkci u žen v těhotenství potvrzuje i další odbornice. „Hormony produkované žlázou se totiž podílejí na vývoji nervové soustavy dítěte,“ připomíná endokrinoložka Karolína Drbalová z kliniky Canadian Medical. Plod v těle matky ještě nemá vlastní štítnou žlázu, a je tak závislý na hormonech, které produkuje mateřská žláza.

Podle nejnovějších údajů Ústavu zdravotních informací a statistiky se v Česku léčilo s porucho štítné žlázy přes šest set tisíc pacientů. Je to o takřka 140 tisíc víc než v roce 2010. „Odhadujeme, že další desítky tisíc lidí o své nemoci vůbec netuší,“ upozorňuje Michal Kršek, předseda České endokrinologické společnosti. Je to podle něho částečně i proto, že kvůli jodování jedlé soli už téměř nevídáme u nemocných strumu, lidově řečenou „vole“. Ta na první pohled chorobu zřetelně avizuje.

Onemocnění štítné žlázy postihuje více ženy než muže, často až po padesátém roce věku. „Pacienti s nadměrnou činností žlázy mohou být víc podráždění, nesoustředění a trpí nespavostí,“ vysvětluje endokrinoložka Drbalová. Trápí je v této souvislosti třeba bušení srdce, více se potí a příznakem choroby může být i lehký třes rukou. Snížená činnost žlázy se projevuje naopak větší ospalostí, zpomaluje se srdeční činnost, ženy se potýkají s poruchami menstruačního cyklu. 

Je důležitá

  • Štítná žláza je životně důležitý endokrinní orgán v podkoží na přední straně krku.
  • Hlavním úkolem žlázy je tvorba a vylučování hormonů nezbytných pro průběh metabolických dějů. Ty ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj.
  • Nejčastěji je na vině špatného fungování štítné žlázy nedostatek jodu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Vaše fotky z Prahy