metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 2. srpna 2021. Svátek má Gustav.

Větší foto
Těhotenství (ilustrační foto) | foto: SXC

Desítky tisíc lidí netuší, že jim malý orgán v těle hapruje

  10:33
Lékaři začínají sledovat těhotné kvůli špatně fungující štítné žláze. Dětem hrozí problémy.

Markétu čeká v nejbližším období několik radostných událostí. V červnu, už bez roušek, plánuje svatbu a pak i založení rodiny. Třicetiletá žena se ale musí na těhotenství připravit důkladněji. Její štítná žláza totiž nefunguje správně. „Byla jsem už jako malá hodně hubená, hlavně v porovnání s tím, kolik jsem toho snědla,“ říká Markéta. Kdyby si tehdy její lékařka nevšimla abnormálně zvětšeného krku, nejspíš by dívka na onemocnění štítné žlázy přišla až o mnoho let později.

Více nemocných

620

Tolik lidí se loni v Česku léčilo se štítnou žlázou. Letošní Týden štítné žlázy je již dvanáctý a končí v neděli 31. 5.

20

Asi o dvacet procent u nás ubylo v posledních letech specializovaných lékařů endokrinologů.

Skupinu osmi tisíc předem vytipovaných žen, které jsou nyní těhotné, čeká v tomto týdnu vyšetření u endokrinologů, zda mají štítnou žlázu v pořádku. Snížená, nebo naopak zvýšená funkce malého, ale důležitého orgánu totiž způsobuje u těhotných potraty, předčasné porody a další komplikace.

„Pokud se předpoklad až patnácti procent nově odhalených případů potvrdí, mohl by z pilotního projektu vzniknout celoplošný screening,“ uvádí Jan Jiskra, endokrinolog z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Vyšetření na štítnou žlázu by se tak stalo standardním úkonem v prvních týdnech těhotenství. „V Česku ročně porodí kolem 112 tisíc žen, včasným odhalením můžeme předejít rizikům u přibližně sedmnácti tisíc z nich,“ dodává Jiskra.

Správnou funkci u žen v těhotenství potvrzuje i další odbornice. „Hormony produkované žlázou se totiž podílejí na vývoji nervové soustavy dítěte,“ připomíná endokrinoložka Karolína Drbalová z kliniky Canadian Medical. Plod v těle matky ještě nemá vlastní štítnou žlázu, a je tak závislý na hormonech, které produkuje mateřská žláza.

Podle nejnovějších údajů Ústavu zdravotních informací a statistiky se v Česku léčilo s porucho štítné žlázy přes šest set tisíc pacientů. Je to o takřka 140 tisíc víc než v roce 2010. „Odhadujeme, že další desítky tisíc lidí o své nemoci vůbec netuší,“ upozorňuje Michal Kršek, předseda České endokrinologické společnosti. Je to podle něho částečně i proto, že kvůli jodování jedlé soli už téměř nevídáme u nemocných strumu, lidově řečenou „vole“. Ta na první pohled chorobu zřetelně avizuje.

Onemocnění štítné žlázy postihuje více ženy než muže, často až po padesátém roce věku. „Pacienti s nadměrnou činností žlázy mohou být víc podráždění, nesoustředění a trpí nespavostí,“ vysvětluje endokrinoložka Drbalová. Trápí je v této souvislosti třeba bušení srdce, více se potí a příznakem choroby může být i lehký třes rukou. Snížená činnost žlázy se projevuje naopak větší ospalostí, zpomaluje se srdeční činnost, ženy se potýkají s poruchami menstruačního cyklu. 

Je důležitá

  • Štítná žláza je životně důležitý endokrinní orgán v podkoží na přední straně krku.
  • Hlavním úkolem žlázy je tvorba a vylučování hormonů nezbytných pro průběh metabolických dějů. Ty ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj.
  • Nejčastěji je na vině špatného fungování štítné žlázy nedostatek jodu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

My nic, my muzikanti. Agentura stojany nevlastní, majitelé konstrukcí jsou totiž jinde

vydáno 31. července 2021  11:11

Radnice v pražských Kunraticích likvidovala načerno postavené reklamní stojany na katastrálním území městské části. Nespokojení nejsou jen kunratičtí...  celý článek

Jsou seriály ze světa Marvelu zbytečné? Po Lokim už nikoliv

Strážce streamu
vydáno 30. července 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Psát Strážce streamu o letošních marvelovských seriálech nemá smysl, protože si své fandy a pochvalné kritiky bez problému najdou tak jako tak. Tohoto...  celý článek

Politické trafiky na Žižkově nerozdávají. Radnice Prahy 3 se opět chlubí nejmenším rizikem korupce

vydáno 30. července 2021  6:00

Antikorupční webová platforma Hlídač státu letos opět udělovala vysvědčení městským samosprávám. Úspěch opět slaví radnice třetí městské části. Transakce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy