metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Roman Bilavčík | foto: Archiv

Deskovka o fotbale? I děti si chtějí odpočinout od počítače, říká nadšenec Roman Bilavčík

  14:30
Fotbalový nadšenec Roman Bilavčík se inspiroval hrou Dostihy a sázky a tak trochu ji převedl na zelený trávník.

Jak vás napadlo vrhnout se do deskové hry o fotbale?
Když jsem ze zdravotních důvodů nemohl hrát aktivně fotbal, hledal jsem alespoň nějaké hry. Když jsem zjistil, že žádná fotbalová deskovka nebyla na trhu, přišel nápad si nějakou vytvořit doma. To se povedlo, takže jsem si řekl, že ji vyladíme tak, aby si ji mohli zahrát i ostatní fotbaloví fanoušci.

Pro koho bude hra Fotbalový tým hvězd určena?
Pro všechny věkové kategorie a zvládají ji dobře i děti od osmi let. Hra je pro dva až čtyři hráče. Deskovka je podobná Dostihům a sázkám, takže ji zvládnou i nefotbaloví členové rodiny. Na to jsme také při vývoji mysleli.

Nedávají dnešní děti přednost spíše hrám na počítači? Čím je chcete přilákat?
Vím, že děti mají raději počítačové hry, ale od našich potomků vím, že i od toho si chtějí občas odpočinout a vyhledají hry, kde jsou více v kontaktu s kamarády. Je ale pravda, že na deskovky vždy přijde čas až v zimních měsících, na horách, a hlavně o vánočních svátcích. To doma milujeme, že si můžeme v klidu celá rodina sednout k zajímavé hře. Do budoucna určitě plánujeme přidat propojení s tabletem či mobilem na aplikace, kde by byla bonusová hra mezi těmi, kteří poskládají své jedenáctky fotbalistů.

O co ve hře jde? Můžete ji trochu přiblížit?
Na desce jsou dvě hrací kola. Jedno menší, v tom se začíná. Abyste mohli sestavit nejlepší tým, potřebujete získat trenéra. Koupíte ho v malém kole, kde si můžete nasbírat i nějaké bonusy, jež se vám potom budou hodit ve velkém kole. Jakmile koupíte trenéra, můžete do velkého kola, kde začínáte sestavovat nejlepší možný tým, který vás dovede až na samotný vrchol. Sestavit tým lze několika způsoby – hráči mají různé hodnoty od 10 milionů do 210 milionů eur. Fotbalisty lze kupovat a skládat dle základního rozestavení na brankáře, obránce, záložníky a útočníky, ti jsou označení i podle barev, pro lepší orientaci. Podaří-li se poskládat fotbalisty dle pozic a máte jich všech jedenáct, postupujete do Ligy mistrů, kde se všem fotbalistům zvýší trojnásobně hodnota. Fotbalisty lze poskládat i jinak než podle pozic, třeba mít většinu obránců. A když hráč poskládá jedenáctku jakýchkoli fotbalistů, postoupí do Evropské ligy, kde mají fotbalisti dvojnásobnou hodnotu. Ve hře jsou různé doplňky, které dělají hru zajímavější, jako je červená karta za zákeřný faul.

Nyní vybíráte přes crowdfunding peníze na výrobu hry, jaké odměny tam přispěvatele čekají?
Hru si lze na Hithitu koupit za zvýhodněné ceny, než se bude normálně prodávat v obchodech, pro nejrychlejších padesát je to ještě výhodnější. Nebo jsou tam odměny třeba pro kamarády, když si domluví více kluků, lze hru pořídit levněji. Další z odměn jsou figurky, které lze použít a na něž se dá navíc vložit i vlastní jméno. Tyto figurky navíc podepíše bývalý fotbalový reprezentant Jan Rajnoch. Do hry se dá vložit i vlastní postava. Našli jsme způsob, jak se mohou hráči vložit do hry a stát se tak její součástí, a to je fakt pecka. Moc her neznám, kde si můžete přidat sám sebe a nalepit si speciální fólii třeba hned vedle bývalého reprezentanta. To je prostě paráda.

Kdy a kde bude hotová hra k dostání?
Nyní se dá ještě skoro měsíc objednávat právě ve zmiňované kampani, kde si na hru budou muset první zájemci chvíli počkat, než se vyrobí, ale zase budou úplně první, kteří ji dostanou, navíc za zvýhodněnou cenu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek