metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Roman Bilavčík | foto: Archiv

Deskovka o fotbale? I děti si chtějí odpočinout od počítače, říká nadšenec Roman Bilavčík

  14:30
Fotbalový nadšenec Roman Bilavčík se inspiroval hrou Dostihy a sázky a tak trochu ji převedl na zelený trávník.

Jak vás napadlo vrhnout se do deskové hry o fotbale?
Když jsem ze zdravotních důvodů nemohl hrát aktivně fotbal, hledal jsem alespoň nějaké hry. Když jsem zjistil, že žádná fotbalová deskovka nebyla na trhu, přišel nápad si nějakou vytvořit doma. To se povedlo, takže jsem si řekl, že ji vyladíme tak, aby si ji mohli zahrát i ostatní fotbaloví fanoušci.

Pro koho bude hra Fotbalový tým hvězd určena?
Pro všechny věkové kategorie a zvládají ji dobře i děti od osmi let. Hra je pro dva až čtyři hráče. Deskovka je podobná Dostihům a sázkám, takže ji zvládnou i nefotbaloví členové rodiny. Na to jsme také při vývoji mysleli.

Nedávají dnešní děti přednost spíše hrám na počítači? Čím je chcete přilákat?
Vím, že děti mají raději počítačové hry, ale od našich potomků vím, že i od toho si chtějí občas odpočinout a vyhledají hry, kde jsou více v kontaktu s kamarády. Je ale pravda, že na deskovky vždy přijde čas až v zimních měsících, na horách, a hlavně o vánočních svátcích. To doma milujeme, že si můžeme v klidu celá rodina sednout k zajímavé hře. Do budoucna určitě plánujeme přidat propojení s tabletem či mobilem na aplikace, kde by byla bonusová hra mezi těmi, kteří poskládají své jedenáctky fotbalistů.

O co ve hře jde? Můžete ji trochu přiblížit?
Na desce jsou dvě hrací kola. Jedno menší, v tom se začíná. Abyste mohli sestavit nejlepší tým, potřebujete získat trenéra. Koupíte ho v malém kole, kde si můžete nasbírat i nějaké bonusy, jež se vám potom budou hodit ve velkém kole. Jakmile koupíte trenéra, můžete do velkého kola, kde začínáte sestavovat nejlepší možný tým, který vás dovede až na samotný vrchol. Sestavit tým lze několika způsoby – hráči mají různé hodnoty od 10 milionů do 210 milionů eur. Fotbalisty lze kupovat a skládat dle základního rozestavení na brankáře, obránce, záložníky a útočníky, ti jsou označení i podle barev, pro lepší orientaci. Podaří-li se poskládat fotbalisty dle pozic a máte jich všech jedenáct, postupujete do Ligy mistrů, kde se všem fotbalistům zvýší trojnásobně hodnota. Fotbalisty lze poskládat i jinak než podle pozic, třeba mít většinu obránců. A když hráč poskládá jedenáctku jakýchkoli fotbalistů, postoupí do Evropské ligy, kde mají fotbalisti dvojnásobnou hodnotu. Ve hře jsou různé doplňky, které dělají hru zajímavější, jako je červená karta za zákeřný faul.

Nyní vybíráte přes crowdfunding peníze na výrobu hry, jaké odměny tam přispěvatele čekají?
Hru si lze na Hithitu koupit za zvýhodněné ceny, než se bude normálně prodávat v obchodech, pro nejrychlejších padesát je to ještě výhodnější. Nebo jsou tam odměny třeba pro kamarády, když si domluví více kluků, lze hru pořídit levněji. Další z odměn jsou figurky, které lze použít a na něž se dá navíc vložit i vlastní jméno. Tyto figurky navíc podepíše bývalý fotbalový reprezentant Jan Rajnoch. Do hry se dá vložit i vlastní postava. Našli jsme způsob, jak se mohou hráči vložit do hry a stát se tak její součástí, a to je fakt pecka. Moc her neznám, kde si můžete přidat sám sebe a nalepit si speciální fólii třeba hned vedle bývalého reprezentanta. To je prostě paráda.

Kdy a kde bude hotová hra k dostání?
Nyní se dá ještě skoro měsíc objednávat právě ve zmiňované kampani, kde si na hru budou muset první zájemci chvíli počkat, než se vyrobí, ale zase budou úplně první, kteří ji dostanou, navíc za zvýhodněnou cenu.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek