metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec
Voda je ve městě důležitá. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Dešťová zahrádka Na Beránku. Zpomaluje odtok dešťové vody

  20:01
Autobusová točna Na Beránku se pyšní novou podobou. Zatravněná plocha uprostřed točny je protnuta vydlážděným kanálem, který donedávna odváděl veškerou dešťovou vodu z této plochy do kanalizace.

Před pár dny však byl kanál ve své nejnižší části přerušen takzvanou dešťovou zahrádkou, respektive prohlubní s hrázkou. „Ta bude minimalizovat odtok dešťovky z této plochy pryč kanalizací, jak tomu bylo doposud. Přirozené zadržení a vsak vody podpoří i řada rostlin, které budou na zahrádce vysázeny. Ta se díky tomu stane nejen funkčním, ale i estetickým prvkem,“ říká Dagmar Koucká z Českého svazu ochránců přírody Koniklec.

Vytvoření dešťové zahrádky souvisí se situací v širším okolí. V uplynulých letech tu vznikla rozsáhlá výstavba a veškerá voda z ploch v jejím okolí odchází kanalizací pryč. „Chybí pak v cenných mokřadech, které se zde zachovaly a o které naše organizace pečuje,“ dodává Koucká.

Vybudování dešťové zahrádky je součástí dlouhodobé spolupráce Českého svazu ochránců přírody a Nadačního fondu Veolia na projektu Vraťme vodu přírodě. Již loni byly v rámci spolupráce realizovány v Praze 12 úpravy nedalekého Cholupického mokřadu. „Ty směřující k zachování jeho biologické rozmanitosti,“ upřesňuje místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

S dešťovkou se nakládá jako z cennou komoditou nejen v Praze 12. Například na Výstavišti proběhla rekonstrukce povrchů s cílem proměnit je na propustné plochy. Na ploše dvou hektarů byl odstraněn beton, který nahradil povrch travnatý. V oblasti byly též instalovány nádrže na dešťovou vodu, vysázeno šest desítek stromů. Vzniklo tu i jezírko.

Odbor ochrany prostředí také vytvořil rozšíření biokoridoru podél Vinořského potoka v úseku mezi Kbely a Satalicemi.

Potenciál pro zadržování vody v krajině má i Václavské náměstí. Magistrát zde má v plánu vybudovat dvě retenční nádrže využívající kolektorů, a to v průběhu plánované rekonstrukce náměstí. Voda má pak sloužit k zavlažování místních stromů. „Jde o další příklad toho, že je modrozelená infrastruktura relevantní i na místech, na kterých to nemusí být očividné,“ říká pro Metro Tereza Líbová z magistrátního odboru ochrany prostředí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek