metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel
Středočeská obec Řitka | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Dětem z Řitky vzali spoje do školy. Zdržovaly by

  8:36
Část obyvatel středočeské obce je na řadu měsíců odříznuta od světa. Na vině je podle nich oprava mostu i neschopnost úřadů.

Ač má obec Řitka jen něco kolem čtrnácti set obyvatel, ostatním je dobře známa. Proslavila ji například píseň Rybitví od kapely Yo Yo Band, je také domovem zpěvačky Heleny Vondráčkové. Největším problémem řady místních však v posledních měsících není zdaleka jen neustálé vysvětlování toho, že se v názvu jejich domoviny nepíše háček nad T. Kvůli na neurčito uzavřenému mostu přes dálnici D4 sem totiž od konce dubna nezajíždějí ranní autobusy. Místní žáci a studenti se tak nemají jak dostávat do svých škol, které mají často až ve více než dvacet kilometrů vzdáleném hlavním městě.

„V nedaleké Praze by si nikdo nedovolil na neurčito zrušit provoz zastávky bez náhrady, natož bez upozornění. Kompetentní instituce, řešte prosím situaci na zastávce Řitka, Bučina neodkladně, ať začátek školního roku neznamená pro žáky, studující i jejich rodiče jeden velký stres,“ říká čtenářka deníku Metro Hana Kroová.

Obec Řitka je od devadesátých let objektem zájmu developerů a stavebníků. Její plocha, stejně jako počet obyvatel, se však dodnes nepřestala rozrůstat. Podle řiteckého starosty Kamila Abbida zde proto byly, podobně jako v jiných satelitech v rámci takzvaného Pražského prstence, problémy s nedostatkem autobusů vždy. Když však koncem dubna technici Středočeské krajské správy a údržby silnic uzavřeli kvůli špatnému technickému stavu most, kterým z obce odjížděly spoje směr Praha, situace se mnohonásobně zhoršila.

„Nyní od nás jezdí spoje na Prahu pouze ze zastávek Řitka hlavní silnice. Ty se však nenacházejí v katastru naší obce, jsou na dálnici umístěny příliš daleko od obce. Ze zastávek Řitka hlavní silnice je to pěšky na Bučinu třicet minut běžné chůze, tedy žádné loudání,“ vysvětluje Abbid s tím, že na vymodlené obecní zastávce směr Praha nebyl velký provoz ani před jejím uzavřením. Spoje linky 320 tu stavěly jen v době od šesti do osmi hodin ráno. Proti tomu, aby spoje v Řitce stavěly, byli také například z nedalekého Mníšku pod Brdy, kam dnes autobus i přes dvouminutové zdržení v Řitce jezdí.

„Stále neúspěšně bojujeme jako obec či petenti za zavedení celodenní linky do zastávky Bučina. Tohle máme místo toho. Organizátoři dopravy nejsou schopni po dobu deseti let vyřešit problém dopravní obslužnosti jedné obce,“ tvrdí Abbid.

Podle mluvčího pražského organizátora dopravy Ropid Filipa Drápala by řiteckou zastávku směr Praha šlo obsloužit pouze jedním způsobem. Autobus by sem musel klasicky zajet, po nabrání cestujících se otočit a vrátit se pár kilometrů zpět do Mníšku pod Brdy. Ačkoliv jde podle zjištění deníku Metro o zbruba dvouminutové zdržení, dle Drápala je nereálné. „Obousměrná obsluha této zastávky je zachována linkou 448,“ připomíná Drápal linku, která však nejezdí do Prahy, nýbrž pendluje mezi obcí Karlík a Mníšek pod Brdy.

Z textu na letácích, jež jsou rozvěšeny na zastávkách v okolí, odhadují organizátoři dopravy výluku busů z Řitky zhruba na rok. Na mostě se však podle místních od jeho dubnového uzavření dosud nepracovalo, a návrat autobusů do Řitky je tak značně nejistý. Kdo by si však myslel, že tím dopravní smůla Řiteckých končí, mýlil by se.

„Dotkne se nás také oprava dálnice D4 směr Praha, uzavírka silnice Všenory–Dobřichovice i pětiměsíční uzavírka trasy mezi Řitkou a Řevnicemi,“ doplňuje starosta Abbid s tím, že zatímco deníku odpovídal na dotazy ohledně místních busů, přerušili ho v práci hned tři stěžovatelé. Oprava silnice z Mníšku do Řevnic, která by místním rovněž zkomplikovala život, byla naštěstí prozatím odložena.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek