metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek
Setkání se skautským pamětníkem Jiřím Lukšíčkem. | foto: Paměť národaMetro.cz

Děti hledaly neznámé příběhy svých statečných sousedů

  14:57
Nejen pamětníky Pražského povstání objevovali žáci z Prahy 4. Na prázdninách se Alice Šmotková zamilovala do vůdce valašských partyzánů, celých 15 let pak čekala, až se znovu potkají na svobodě, až ho propustí z vězení. Christian Mayer bojoval na Pankráci během Pražského povstání.

Květoslava Volková ve dvanácti zjistila, že je adoptovaná a její praví rodiče i se dvěma sourozenci byli na samém konci války zastřeleni. Vzpomínkou na maminku jí zůstal jen prstýnek, na kterém je dodnes patrný lehký škrábanec od kulky.

Příběhy těchto a dalších pamětníků by zůstaly zapomenuty nebýt žáků ze základních škol z Prahy 4, kteří jejich vzpomínky zdokumentovali v rámci celostátního projektu Příběhy našich sousedů.

V projektu, který v těchto dnech vrcholí v Praze 4, se děti staly na půl roku reportéry, pátraly ve svém okolí po pamětnících války a totalitních režimů, naslouchaly jim a natáčely jejich vyprávění.

Mezi natočenými pamětníky jsou také tři skautští odbojáři věznění komunistickým režimem. „Věděli jsme, že když spadne klec, tak to odneseme. Brali jsme to jako naši skautskou povinnost. Nechtěli jsme sklouznout do mlčící většiny,“ vyprávěl osmákům jeden ze skautů-odbojářů, Jiří Lukšíček.

Žáci si vyslechli i příběh Evy Soukalové, která se v osmnácti letech ocitla v kriminále kvůli zaměstnání v Československé straně národně socialistické: „Udělali ze mne špiona, velezrádce a rozvraceče republiky.“

Svůj příběh dětem vyprávěli také pamětníci války, vědec, dramaturg pořadů pro děti či populární sportovní redaktor. „Pamětníci otevírají dětem cestu k našim moderním dějinám. Děti jejich příběhy doslova objevují, práce je baví a přitom se nenásilnou formou učí porozumět životu v době nesvobody,“ říká hlavní koordinátorka projektu Hana Hniličková ze společnosti Post Bellum.

Do projektu Příběhy našich sousedů se v Praze 4 zapojilo 69 žáků z 11 základních škol. Děti natáčely audioreportáže v Českém rozhlase a účastnily se videoworkshopů. Jednotlivé týmy zpracovaly příběhy „svých“ pamětníků různě: kreslily komiksy, připravily program pro mladší spolužáky, jeden tým dokonce vytvořil on-line pexeso. Zpracované příběhy jsou uloženy ve sbírce Paměť národa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek