metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Setkání se skautským pamětníkem Jiřím Lukšíčkem. | foto: Paměť národaMetro.cz

Děti hledaly neznámé příběhy svých statečných sousedů

  14:57
Nejen pamětníky Pražského povstání objevovali žáci z Prahy 4. Na prázdninách se Alice Šmotková zamilovala do vůdce valašských partyzánů, celých 15 let pak čekala, až se znovu potkají na svobodě, až ho propustí z vězení. Christian Mayer bojoval na Pankráci během Pražského povstání.

Květoslava Volková ve dvanácti zjistila, že je adoptovaná a její praví rodiče i se dvěma sourozenci byli na samém konci války zastřeleni. Vzpomínkou na maminku jí zůstal jen prstýnek, na kterém je dodnes patrný lehký škrábanec od kulky.

Příběhy těchto a dalších pamětníků by zůstaly zapomenuty nebýt žáků ze základních škol z Prahy 4, kteří jejich vzpomínky zdokumentovali v rámci celostátního projektu Příběhy našich sousedů.

V projektu, který v těchto dnech vrcholí v Praze 4, se děti staly na půl roku reportéry, pátraly ve svém okolí po pamětnících války a totalitních režimů, naslouchaly jim a natáčely jejich vyprávění.

Mezi natočenými pamětníky jsou také tři skautští odbojáři věznění komunistickým režimem. „Věděli jsme, že když spadne klec, tak to odneseme. Brali jsme to jako naši skautskou povinnost. Nechtěli jsme sklouznout do mlčící většiny,“ vyprávěl osmákům jeden ze skautů-odbojářů, Jiří Lukšíček.

Žáci si vyslechli i příběh Evy Soukalové, která se v osmnácti letech ocitla v kriminále kvůli zaměstnání v Československé straně národně socialistické: „Udělali ze mne špiona, velezrádce a rozvraceče republiky.“

Svůj příběh dětem vyprávěli také pamětníci války, vědec, dramaturg pořadů pro děti či populární sportovní redaktor. „Pamětníci otevírají dětem cestu k našim moderním dějinám. Děti jejich příběhy doslova objevují, práce je baví a přitom se nenásilnou formou učí porozumět životu v době nesvobody,“ říká hlavní koordinátorka projektu Hana Hniličková ze společnosti Post Bellum.

Do projektu Příběhy našich sousedů se v Praze 4 zapojilo 69 žáků z 11 základních škol. Děti natáčely audioreportáže v Českém rozhlase a účastnily se videoworkshopů. Jednotlivé týmy zpracovaly příběhy „svých“ pamětníků různě: kreslily komiksy, připravily program pro mladší spolužáky, jeden tým dokonce vytvořil on-line pexeso. Zpracované příběhy jsou uloženy ve sbírce Paměť národa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek