metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Pondělí, 27. května 2019. Svátek má Valdemar.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Děti i rodiče mají problém. Propadají zatím nepojmenované nemoci

26. dubna 2019  6:15 Pavel Hrabica Metro.cz
Do psychologických poraden a psychiatrických ordinací míří stále více rodičů. Jejich děti žijí jen na počítači nebo mobilním telefonu, reálný svět se protíná s virtuálním a ony to nedokážou rozlišit.

„Zakládali jsme institut před třemi lety – problém takové závislosti sice už existoval, ale v takové míře ve společnosti ještě nerezonoval,“ říká Zuzana Pavelcová z Re:life. Poradna se zaměřuje výhradně na problematiku nadužívání digitálních technologií. 

Na nedostatek práce si stěžovat nemůže. Mezi klienty nejsou jenom děti visící denně na sociálních sítích. Ty totiž jen kopírují model chování, který vidí u rodičů. „Často dáme rodičům vyplnit dotazníky – překvapivě zjišťují, že se závislost týká i jich,“ říká Pavelcová. Mobilní návyk je už problémem generace rodičů mezi pětadvaceti až pětatřiceti lety. Jejich děti často umějí dřív obsluhovat tablet a mobil než mluvit.

Závislost nás drtí

66

Tolik diagnóz F63.8, kam spadají i závislosti na moderní technologii, loni obdržela od lékařů VZP.

25

Tolik procent dětí a mladistvých závislých na sociálních sítích vykazují v posledních letech české adiktologické ambulance.

I když si odborníci tento typ návyku uvědomují a registrují ho, v lékařské klasifikaci nemá zatím pojmenování. Chce-li lékař diagnózu účtovat, musí pojišťovně vykázat číslo F63.8. „V Mezinárodní klasifikaci nemocí je specifikována jako jiné druhy trvale opakovaného maladaptivního chování, kde se zdá, že osoba opakovaně selhává,“ vysvětluje Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Do té může podle něho spadat i závislost na virtuální realitě. V loňském roce jí zdravotnická zařízení tuto diagnózu vykázala jen v desítkách případů.

Tento druh závislosti je tak, na rozdíl od protialkoholních a protidrogových léčeben, téměř výhradně výsadou soukromých zařízení jako pomoc placená pacientem. „To, že závislost na mobilech a sociálních sítích není zatím klasifikovaná, není nic zvláštního,“ myslí si Zuzana Pavelcová. Jako příklad uvádí škodlivost cigaret a jejich podíl na rakovině plic. „Trvalo desetiletí, než se to podařilo prokázat, než to bylo klasifikováno a dostalo se do klasifikace pojišťoven,“ říká psycholožka.

„Dala by se využít Z729, to znamená problémy spojené se životním stylem, ale to nejsou jen mobilní technologie,“ potvrzuje absenci v klasifikaci Josef Křivánek, mluvčí VoZP. Podle psychiatra Radkina Honzáka není zařazení zlozvyků mezi nemoci, na něž hned máme pilulky, pozitivní. „To je podle mě cesta do pekel,“ myslí si psychiatr.

Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie VFN a 1. lékařské fakulty v Praze, se domnívá, že do budoucna bude hůř. „Časem by tyto nelátkové závislosti mohly převládnout nad látkovými, jako je alkohol, cigarety a drogy,“ tvrdí Miovský. Moderní technologie podle něho vytvářejí závislost rychleji a u dětí již od raného věku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Děsivá raketová sila se mají otevřít lidem

Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo.
vydáno 27. května 2019  5:55

Turistická vyhlídka má vyrůst na druhém nejvyšším pražském kopci. Dříve tu vojáci s raketami v krytech hlídali nebe nad Prahou.  celý článek

RECENZE: Geniální klavírista padl do průměru

Než se stal Eltonem Johnem, jmenoval se Reginald.
vydáno 26. května 2019  17:21

Po Bohemian Rhapsody by to měl v kinech těžké každý hudební snímek o slavné pěvecké hvězdě. O to více potěší, že si film Rocketman vyprávějící příběh...  celý článek

Není velký rozdíl mezi tím, jestli se objímáte se ženou, nebo utíkáte před psem, říká primář

Petr Neužil
vydáno 26. května 2019  15:12

Machr. Nejde sice zrovna o termín z lékařských skript, ale profesora Petra Neužila to slovo vystihuje lépe než celé odborné statě. Z kardiologie Nemocnice...  celý článek

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám