metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Děti i rodiče mají problém. Propadají zatím nepojmenované nemoci

  6:15
Do psychologických poraden a psychiatrických ordinací míří stále více rodičů. Jejich děti žijí jen na počítači nebo mobilním telefonu, reálný svět se protíná s virtuálním a ony to nedokážou rozlišit.

„Zakládali jsme institut před třemi lety – problém takové závislosti sice už existoval, ale v takové míře ve společnosti ještě nerezonoval,“ říká Zuzana Pavelcová z Re:life. Poradna se zaměřuje výhradně na problematiku nadužívání digitálních technologií. 

Na nedostatek práce si stěžovat nemůže. Mezi klienty nejsou jenom děti visící denně na sociálních sítích. Ty totiž jen kopírují model chování, který vidí u rodičů. „Často dáme rodičům vyplnit dotazníky – překvapivě zjišťují, že se závislost týká i jich,“ říká Pavelcová. Mobilní návyk je už problémem generace rodičů mezi pětadvaceti až pětatřiceti lety. Jejich děti často umějí dřív obsluhovat tablet a mobil než mluvit.

Závislost nás drtí

66

Tolik diagnóz F63.8, kam spadají i závislosti na moderní technologii, loni obdržela od lékařů VZP.

25

Tolik procent dětí a mladistvých závislých na sociálních sítích vykazují v posledních letech české adiktologické ambulance.

I když si odborníci tento typ návyku uvědomují a registrují ho, v lékařské klasifikaci nemá zatím pojmenování. Chce-li lékař diagnózu účtovat, musí pojišťovně vykázat číslo F63.8. „V Mezinárodní klasifikaci nemocí je specifikována jako jiné druhy trvale opakovaného maladaptivního chování, kde se zdá, že osoba opakovaně selhává,“ vysvětluje Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Do té může podle něho spadat i závislost na virtuální realitě. V loňském roce jí zdravotnická zařízení tuto diagnózu vykázala jen v desítkách případů.

Tento druh závislosti je tak, na rozdíl od protialkoholních a protidrogových léčeben, téměř výhradně výsadou soukromých zařízení jako pomoc placená pacientem. „To, že závislost na mobilech a sociálních sítích není zatím klasifikovaná, není nic zvláštního,“ myslí si Zuzana Pavelcová. Jako příklad uvádí škodlivost cigaret a jejich podíl na rakovině plic. „Trvalo desetiletí, než se to podařilo prokázat, než to bylo klasifikováno a dostalo se do klasifikace pojišťoven,“ říká psycholožka.

„Dala by se využít Z729, to znamená problémy spojené se životním stylem, ale to nejsou jen mobilní technologie,“ potvrzuje absenci v klasifikaci Josef Křivánek, mluvčí VoZP. Podle psychiatra Radkina Honzáka není zařazení zlozvyků mezi nemoci, na něž hned máme pilulky, pozitivní. „To je podle mě cesta do pekel,“ myslí si psychiatr.

Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie VFN a 1. lékařské fakulty v Praze, se domnívá, že do budoucna bude hůř. „Časem by tyto nelátkové závislosti mohly převládnout nad látkovými, jako je alkohol, cigarety a drogy,“ tvrdí Miovský. Moderní technologie podle něho vytvářejí závislost rychleji a u dětí již od raného věku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek