metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 11 °C

Pondělí, 17. února 2020. Svátek má Miloslava.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMF DNES

Děti málo mluví. Ve škole i doma s rodiči

22. ledna 2020  6:05 Pavel Hrabica Metro.cz
Doma se s dětmi častěji „baví“ televize a počítač než rodiče. Přichází problémy s řečí.

„Můj syn studuje technickou vysokou školu a všechny zkoušky a testy absolvuje jen písemně,“ říká logopedka Jitka Kaulfuss. Ilustruje tak na příkladu z vlastní rodiny nejmodernější „trendy“ v mezilidské komunikaci.

Logoped je na pokladnu

  • Těžké vady řeči má teď třikrát víc dětí než před deseti lety.
  • V Česku nyní funguje něco málo přes 400 logopedických ambulancí.
  • Zdravotní pojišťovny hradí jednu návštěvu u logopedického specialisty týdně.

Ty se projevují nejen ve vzrůstající závislosti na internetu skrze mobilní telefony, ale také na stále vyšším množství dětí, které mají řečové vady. Jejich rodiče s nimi totiž vůbec nekomunikují, případně během hovoru sledují současně displej telefonu. Logopedové tvrdí, že děti mají problémy nejen s tradičním českým „r“ a „ř“. Potíže jim dělají i sykavky. Někdy rodiče ve snaze s dítětem mluvit ho ale od mluvení odrazují. „Když se dítě snaží něco říkat, vyslovovat, neopravujme ho,“ radí Zuzana Blažková, logopedka a zakladatelka Logopedie jinak. „Neříkejme, že se to tak neříká. Děti pak zbytečně pociťují tlak na slova, která jim nejdou. Komentujme a dejme jim možnost se do komunikace aktivně zapojit,“ radí logopedka z Uherského Hradiště Blažková. Jde o to, aby děti komunikovat chtěly a nebraly vzájemnou komunikaci s rodičem jako své selhání.

Podle Asociace logopedů mají nějakou řečovou vadu dvě pětiny českých předškoláků. Zatímco v minulosti se dařilo mnoho problémů odstranit ještě před nástupem do školy nebo v první třídě, v současnosti se posunuje řešení výslovnosti až ke třetí třídě základní školy.

Trápí mladé

  • Přibližně 154 tisíc Čechů navštěvuje ročně logopedy specialisty. Jedná se ale jen o ty, kteří se se svými problémy obracejí na odborníky. Z devadesáti procent se jedná o děti a mladé lidi do 19 let věku.

Prospělo by dětem, aby se ve školách víc mluvilo, například zařazením hodin „rétoriky“? „V nějaké moderní formě ano. Ve školách chybí například přednes, děti se často ani neumějí postavit před spolužáky a zformulovat vlastní myšlenky, schází schopnost předvést se i před cizími lidmi než jen v rodině,“ myslí si Kaulfuss. Nekomunikaci v domácím prostředí odhalí pedagogové často u předškoláků během zápisu. „Neudrží oční kontakt, protože ani jejich rodiče, když se s nimi nebaví, se jim nedívají do očí,“ rekapituluje komunikační a řečové vady logopedka. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Fine dining bez rukaviček

Lukáš Hejlík
vydáno 17. února 2020  15:30

Za poslední roky vyzkoušel stovky hospod. Podle svých slov v nich projedl přes milion a půl korun. A vytvořil unikátní gastromapu, kterou má v mobilu více...  celý článek

Zdevastovaná panna po letech přitahuje lidi

Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže.
vydáno 17. února 2020  5:55

Přes prodej sklíček v mozaice nadšenci zachraňují nenápadnou stavbu.  celý článek

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

Ilustrační snímek
vydáno 16. února 2020  6:09

Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“...  celý článek

Spím už jen pět hodin denně, říká členka projektu Tatra kolem světa 2

Kateřina Božková je důležitou součástí týmu.
vydáno 14. února 2020  14:52

Společně s Markem Havlíčkem a Petrem Holečkem založila spolek CzechOverland, pod který spadá projekt Tatra kolem světa 2. Právě tím poslední týdny a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám