metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 16 °C

Úterý, 22. října 2019. Svátek má Sabina.
Špatně - jiný než špetkový úchop
Další 2 fotografie v galerii
Špatně - jiný než špetkový úchop | foto: AlbertMetro.cz

Děti neumí správně držet tužku. Mohou za to i dlouhé hodiny u televize

17. srpna 2017  8:39 Marek Hýř Metro.cz
Martina Simonidesová absolvovala Filozofickou fakultu Karlovy univerzity, obor pedagogika. V současné době provozuje soukromou poradnu pro nápravy a rozvoj grafomotoriky. Čím dál častěji k ní chodí děti, kteří s držením tužky potřebují pomoci.

Přibývá dětí, které potřebují lektorku pro držení tužky?
Ano, cíleně rozvíjet grafomotoriku potřebuje mnoho dětí. Děti dnes mají daleko méně spontánního pohybu než starší generace a také více pasivního přijímání informací. Jak může dítě rozvíjet například řeč, když pasivně přijímá zvuky z hry na tabletu, poslouchá pohádky v televizi, které běží celý den. Může si vybírat z mnoha televizních kanálů, které vysílají pouze dětská témata.

Fotogalerie

Často se mi stává, že děti, které jdou do školy, neumějí zavazovat tkaničky. Je to jeden z prvních úkolů, který moji malí klienti dostanou. Ta radost, když to už děti umí, následuje nákup nových bot a sebevědomí se zase o kousek zvýší. Už to není ten kluk nebo holka, kterým vždy musí pomáhat maminka. Při zavazování tkaniček se navíc rozvíjí spolupráce oka a ruky.

Jak sama říkáte, děti si dnes místo s kostkami a jinými hmatatelnými hračkami hrají s tablety. Je to problém?
Přibližně pětina předškolních dětí sleduje televizi, hraje hry na tabletu, telefonu až tři hodiny denně. Sdělují mi to sami rodiče v dotaznících. To je samozřejmě problém. Takové děti mají málo zkušeností s grafickým projevem, celkově zaostávají za svými vrstevníky. Má často potíže s vyjadřováním, nerozumí instrukcím, nereagují na pokyny, neumí správně držet tužku, jejich paže je neuvolněná.

Češi a psaní

Průzkum obchodního řetězce Albert na 500 respondentech (srpen 2017):

· Zatímco mezi muži píše rádo jen 22 % respondentů, u žen je to téměř dvojnásobek (42 %).

· Co do druhu psaní, 30 % preferuje tiskací a stejné procento i psací. Zbylých 40 % styly mixuje dohromady. I zde však nalezneme rozdíly mezi pohlavími – u mužů vítězí tiskací (41%), u žen naopak psací (34%).

· Ženy také s psaním rády experimentují, téměř každá druhá styly mixuje (48 %).

· Nejraději píšou rukou lidé v Královéhradeckém kraji (52 %), nejméně v Karlovarském (18 %).

Nepřijde to samo, je potřeba vše mnohokrát opakovat a formou hry dítě motivovat, hlavně v případě, když se něco nedaří. Pomáhám mému muži učit děti sebeobranu Krav Maga. Opakovaně se setkáváme s dětmi ve školním věku, které mají potíže se základními dovednostmi jako je skákání snožmo, po jedné noze. Jsou často neprotažené a mají horší kondici. Nevědí, kde je vpravo, vlevo, nahoře a dole, mají sníženou koncentraci pozornosti. Má například skákání snožmo souvislost s grafomotorikou? Odpověď je ano. Čím více bude mít dítě rozvinutou hrubou motoriku, tím snáze bude schopné manipulovat s předměty v prstech.

Co vlastně takové „nezdravé“ držení pera může způsobit?
Děti, které nedrží správně tužku, můžou mít nejrůznější obtíže při kreslení a psaní. Děti bolí ruka, jsou tak dříve unavené, ztrácí koncentraci, chtějí mít práci rychle hotovou. Děti ve školním věku mívají pomalejší tempo, jsou tak ve stresu a nemají čas na kontrolu. Pokud se to odehrává každý den, může to mít dalekosáhlé následky a ovlivnit jejich zdravý psychický vývoj a celé další vzdělávání. Dítě potřebuje zažít úspěch a klid, mít vnitřní neotřesitelný pocit, že je vše v pořádku.

Mají problémy se špatným držením pera i dospělí?
Rodiče mých klientů často před tím, než na mých konzultacích začnou psát, negativně dopředu ohodnotí svůj úchop a také písmo. Nevím, proč psaní vyvolává tolik pochybností a nejistoty. Snad špatné zkušenosti nebo strach z hodnocení.

Čtěte také:

Pokud dospělý drží tužku nesprávně a nemá obtíže, tak z mého pohledu není co měnit. Stejné je to i u dětí. Dospělý obvykle ale nepíše tak často a dlouho jako dítě ve škole. Někteří jedinci mají nepopsatelně nesprávný úchop, ale nemají obtíže a píší rádi a to je důležité. Psát deník si může každý i ten, kdo nepíše krasopisně a nedrží správně tužku.

Co vlastně ve vaší poradně děláte?
Pracuji s dětmi, které mají obtíže ve vývoji grafického projevu. Takové děti obvykle nerady kreslí, vyhýbají se rukodělným činnostem. Často řeší také nejrůznější obtíže v oblasti neurologické, motorické a ve vývoji řeči. Nejčastěji přicházejí děti kolem pátého roku věku a žáci prvních, druhých a třetích tříd. Obvykle přicházejí na doporučení učitele z mateřské nebo základní školy, logopeda, pediatra.

Mnoho rodičů si samo všimne, že není vše tak, jak má být. Dítě neumí držet správně tužku, jeho kresby jsou jednoduché, chce mít vše rychle hotové a kresby vznikají z popudu dospělého. Teprve v průběhu kurzu začne dítě spontánně kreslit, upevní si správný úchop, více si věří. Zjistí také, že práce, kterou společně děláme, má smysl a to posílí jeho sebevědomí. Tato zkušenost je zásadní pro jeho další vzdělávání.

Co je vlastně grafomotorika?
Do grafomotoriky patří vše, co z hlediska funkcí lidského organismu potřebujeme, abychom mohli kreslit, psát, graficky se projevovat. Dítě vnímá svět smysly, mluví a tak objevuje svět. Zaznamenává barvy, různé formy, obsah a funkce objektů a procesů. V průběhu vývoje je schopné postupně začít tyto obrazy světa zaznamenávat na papír.

V určité fázi vývoje dítě kreslí izolované čárky - prší prší, později se začíná zajímat o kresbu člověka, na řadu přijde hlavonožec. Později mu dokreslí další dvě končetiny. Dítě objevilo své ruce, úžasný nástroj. Začne také stříhat, skládat papír, lepit. Je schopné se více a více soustředit na práci a je jí pohlceno. Tyto činnosti rozvíjejí vše, co bude nutně potřebovat ve škole k učení se čtení, psaní, počítání. Všechny zkušenosti jsou důležité. Čím více různorodých zkušeností dítě má, tím se snáze zadaptuje na obsah školního vzdělávání.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaká pravidla platí při zranění v MHD? Kolik mohou poškození dostat? Deník Metro poradí

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2019  13:39

Ať už v Praze dojde k úrazu při nehodě tramvaje, autobusu či trolejbusu, zranění mají vždy právo na odškodnění. Odpovídající finanční částku pak většinou...  celý článek

Rusové jsou moc fajn, ruské pivo ne, říkají dva „cestovatelé“

Honza Šamla a Vláďa Maroušek za polárním kruhem.
vydáno 21. října 2019  8:32

Kluci z Beer with Travel křtí dnes svou první knížku. Kmotrem je Láďa Zibura.  celý článek

Věřím, že nás technika nezotročí, říká spisovatel Vopěnka

Martin Vopěnka
vydáno 20. října 2019  14:20

Ve světě často překládaný spisovatel Martin Vopěnka ve svém novém románu Láska v čase bezsmrtnosti zajímavým způsobem parafrázuje příběh Romea a Julie....  celý článek

Homo homo autostradus aneb život s dálnicí pod nosem

Miroslava Lobotková se synem pozorují ruch na autostrádě často.
vydáno 20. října 2019  5:32

Zahrádka s výhledem na svodidla. Místo zpěvu ptáků motory a šustění gum. Protihluková stěna? To je živý plot. Jak se žije lidem u dálnice?   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám