metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Fotoservis MAFRA

Děti sex na síti sdílejí i rozesílají

  11:09
Více než polovinu českých rodičů vůbec nezajímá, co jejich děti sledují na internetu.

Mladší čeští teenageři (věková kategorie 15 až 16 let) se řadí k evropské špičce, co se týká času, který denně prožijí na síti. Jedná se o více než 250 minut. Vyplývá to z průzkumu, který proběhl mezi dětmi devatenácti evropských zemí, včetně Ruska. Co je ale víc zarážející, je fakt, že naše děti jsou mezi těmi, které se nejčastěji na sociálních sítích baví o sexuálně laděných tématech – přijímají a posílají hambaté fotky. „Více takového obsahu přijímají pouze vlámské děti,“ konstatuje psycholog David Šmahel, který byl koordinátorem uvedené evropské studie internetového chování. „Podobná forma komunikace je součástí vývoje a dospívání, je ale třeba odlišit komunikaci s neznámými lidmi a komunikaci s kamarády,“ upozorňuje Šmahel. 

Ukázalo se, že desetina dětí a mladších teenagerů zprávy se sexuálním nádechem nejen přijímá, ale současně i odesílá jiným lidem. „Ohledně internetu uplatňují čeští rodiče spíše zákazy než aktivní výchovu, a tím vlastně brání dětem v rozvoji digitálních dovedností,“ uvádí psycholožka Hana Macháčková z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Děti na internetu

  • Téměř tři hodiny denně zabere českým dětem sledování internetu. Před deseti lety to byly necelé dvě hodiny. Přesto jsou na tom naše děti lépe než například ty španělské. Ty visí na netu denně také tři hodiny, ale před deseti lety to byla v průměru jen hodina. 
  • Jak zjistil mezinárodní průzkum, celoevropsky se u dětí doba strávená na internetu za poslední desetiletí prodloužila dvakrát.

Pokud jsou momentálně dospělí šokováni filmem V síti, který teď přichází do kin a který mapuje sexuální obtěžování dětí přes internet, je to podle odborníků částečně i jejich vina. Více než polovina dotazovaných dětí prozradila, že se s rodiči o tom, co na internetu hledají a s kým komunikují, vůbec, nebo téměř nikdy, nebaví. Pro rady si proto děti chodí spíše za kamarády. „Aktivní přístup k výchově dítěte zahrnuje i diskusi o tom, co dítě online prožívá, a bez sdílení zkušeností je výchova méně efektivní,“ doplňuje Hana Macháčková. V případě, že si děti rodičovské rady a zkušenosti vyslechnou, na jejich doporučení ale nedá ani polovina z nich.

Na času, který děti a dospívající prožijí na internetu, se momentálně v naprosté většině podílejí mobilní telefony. A to ve více než osmdesáti procentech. V Česku dostávají děti mobily od rodičů nejčastěji ve věku mezi sedmi až devíti lety. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek