metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 16 °C

Neděle, 5. dubna 2020. Svátek má Miroslava.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Fotoservis MAFRA

Děti sex na síti sdílejí i rozesílají

25. února 2020  11:09 Pavel Hrabica Metro.cz
Více než polovinu českých rodičů vůbec nezajímá, co jejich děti sledují na internetu.

Mladší čeští teenageři (věková kategorie 15 až 16 let) se řadí k evropské špičce, co se týká času, který denně prožijí na síti. Jedná se o více než 250 minut. Vyplývá to z průzkumu, který proběhl mezi dětmi devatenácti evropských zemí, včetně Ruska. Co je ale víc zarážející, je fakt, že naše děti jsou mezi těmi, které se nejčastěji na sociálních sítích baví o sexuálně laděných tématech – přijímají a posílají hambaté fotky. „Více takového obsahu přijímají pouze vlámské děti,“ konstatuje psycholog David Šmahel, který byl koordinátorem uvedené evropské studie internetového chování. „Podobná forma komunikace je součástí vývoje a dospívání, je ale třeba odlišit komunikaci s neznámými lidmi a komunikaci s kamarády,“ upozorňuje Šmahel. 

Ukázalo se, že desetina dětí a mladších teenagerů zprávy se sexuálním nádechem nejen přijímá, ale současně i odesílá jiným lidem. „Ohledně internetu uplatňují čeští rodiče spíše zákazy než aktivní výchovu, a tím vlastně brání dětem v rozvoji digitálních dovedností,“ uvádí psycholožka Hana Macháčková z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Děti na internetu

  • Téměř tři hodiny denně zabere českým dětem sledování internetu. Před deseti lety to byly necelé dvě hodiny. Přesto jsou na tom naše děti lépe než například ty španělské. Ty visí na netu denně také tři hodiny, ale před deseti lety to byla v průměru jen hodina. 
  • Jak zjistil mezinárodní průzkum, celoevropsky se u dětí doba strávená na internetu za poslední desetiletí prodloužila dvakrát.

Pokud jsou momentálně dospělí šokováni filmem V síti, který teď přichází do kin a který mapuje sexuální obtěžování dětí přes internet, je to podle odborníků částečně i jejich vina. Více než polovina dotazovaných dětí prozradila, že se s rodiči o tom, co na internetu hledají a s kým komunikují, vůbec, nebo téměř nikdy, nebaví. Pro rady si proto děti chodí spíše za kamarády. „Aktivní přístup k výchově dítěte zahrnuje i diskusi o tom, co dítě online prožívá, a bez sdílení zkušeností je výchova méně efektivní,“ doplňuje Hana Macháčková. V případě, že si děti rodičovské rady a zkušenosti vyslechnou, na jejich doporučení ale nedá ani polovina z nich.

Na času, který děti a dospívající prožijí na internetu, se momentálně v naprosté většině podílejí mobilní telefony. A to ve více než osmdesáti procentech. V Česku dostávají děti mobily od rodičů nejčastěji ve věku mezi sedmi až devíti lety. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám