metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Větší foto
Štěpánka Baierlová | foto: Archiv

Děti teď s mobilem vyrůstají, ale hlubší znalosti jim chybí, říká učitelka robotiky

  6:36
Ministerstvo školství představilo začátkem února nové pojetí, jak se bude na základních školách učit informatika. Dojde k navýšení hodin a změnu zaznamenají i další předměty, ve kterých se budou více využívat moderní technologie a rozvíjet digitální gramotnost. Proč je revize informatiky tak žádoucí a jak k ní školy přistupují? Více o novinkách hovořila Štěpánka Baierlová, učitelka matematiky a robotiky na Základní škole v Sušici.

Co je z vašeho pohledu na revizi informatiky to nejpodstatnější?
Pro mne je určitě nejzásadnější navýšení hodinové dotace, na to jsme čekali již dlouho. Stávající počet hodin už dlouhou dobu neodpovídal současnému světu, v tomhle směru nám ujížděl vlak. Jsem ráda, že nastala změna a můžeme výuku více přizpůsobit potřebám 21. století.

Co se skrývá pod pojmem informatické myšlení, jež se má u dětí víc rozvíjet?
Jde o obecné užitečné postupy, které mohou pomoci komukoli z nás vypořádat se s výzvami reálného života. Neznamená to, že teď školy začnou ze všech dětí vychovávat programátory. Spíše je budou více vést k logickému uvažování a schopnosti efektivně řešit nejrůznější problémy.

Štěpánka Baierlová

  • Patří mezi průkopnice školní robotiky u nás, kromě ní učí na ZŠ v Sušici i matematiku.
  • Je aktivní v učitelských komunitách a dobrovolnických skupinách, jako je Google EDU Group ČR a Učíme on-line. Podporuje pedagogy v rozvoji a zapojení digitálních technologií do výuky. 

Jsou podle vás školy na nové pojetí informatiky připraveny?
Některé školy začaly algoritmizaci a programování zařazovat již nyní, jiné rozvíjejí digitální gramotnost svých žáků v různých předmětech. Bude to hodně rozdílné škola od školy. To, že je nutná změna, asi podvědomě cítí každý z nás učitelů, svět se mění a je potřeba měnit i školství a způsoby vzdělávání. Nyní je potřeba školy dobře informovat a nabídnout jim pomoc tak, aby změny nebyly formální.

Co bude pro školy prvním krokem?
Nutno říct, že na přípravu máme dva roky, pro druhý stupeň dokonce tři, to je myslím dostatečná doba, abychom si to na školách dobře nastavili. Učitelé informatiky mají k dispozici nové učebnice, mohou je studovat a zkoušet aktivity zařazovat do výuky. Na některých školách se osvědčilo začít s novou informatikou v různých kroužcích a klubech. Je to ideální místo, kde můžeme s dětmi zkoušet něco nového, protože jich tam je méně a ti, kteří se do kroužku přihlásí, většinou mají zájem.

Nově se má začít vyučovat i programování her nebo robotika. Mají na to školy dostatečné vybavení?
V tom budou určitě potřebovat finančně podpořit, aby si mohly rozšířit potřebné vybavení, robotické pomůcky či mobilní učebnu. Zároveň se ale dá začít i s málem. Informatické myšlení se dá částečně rozvíjet i bez počítačů, každá hodina se nemusí odehrávat v počítačové učebně. Existují webové aplikace, které jsou zdarma a pro začátky programování ideální, těch možností je opravdu hodně a každá škola si může najít cestu.

Co může pomoci učitelům se na změny připravit?
Pedagogové budou jistě potřebovat kvalitní vzdělávací programy, mentorskou podporu a výukové materiály. Velmi důležité bude i komunitní sdílení a podpora. Je fajn vědět, že se mohu na kolegy v regionu obrátit, že můžeme problémy řešit společně. Pomoci by měl i nový web revize.edu.cz, který společně s ministerstvem spustil Národní pedagogický institut a kde jsou všechny důležité informace na jednom místě.

Jak školáci rozumějí digitálním technologiím?
Děti sice vyrůstají s mobilem v ruce, ale spousta z nich využívá mobilní technologie jen povrchně – nerozumí základním principům, podceňují bezpečnost, používají technologie spíše jen ke hrám a zábavě, protože jim nikdo ne- ukázal jinou cestu. Bude na učitelích všech předmětů, abychom dětem ukázali zajímavé nástroje a aplikace, které mohou využít nejen v našich předmětech, ale které jim mohou být užitečné i v běžném životě.

A jak změnu vítají rodiče? Nesetkáváte se někdy s názorem, že děti u moderních technologií tráví příliš mnoho času?
Myslím, že v tuhle chvíli rodiče o změnách moc nevědí. Bude na nás, abychom nutnost změn náležitě vysvětlovali. Pokud mezi školou a rodiči panuje důvěra, nebude problém ani s vysvětlením, ani s přijetím změn v této oblasti. V dnešním digitálním světě budou děti vždy trávit čas u moderních technologií. Nám zbývá je naučit, aby technologie využívaly smysluplně a bezpečně.

Jste nositelka učitelské ceny Global Teacher Prize, kromě práce ve škole vedete i volnočasové kroužky. Co vás na učení nejvíc baví a kde hledáte inspiraci?
Baví mne společnost mladých lidí. To, jak spolu objevujeme, zkoušíme, hledáme nové a nové cesty. Učím a zároveň se učím, naše práce mi dává smysl. A kde hledám inspiraci? V komunitách. Už několik let se na konci léta účastním Školy učitelů informatiky v Lipnici nad Sázavou. Je to náročných deset dní plných inspirace, vzájemného sdílení, a hlavně skvělých lidí, kteří mají zájem náš obor stále někam posouvat. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Vaše fotky z Prahy