metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 16 °C

Úterý, 22. října 2019. Svátek má Sabina.
Ve škole (ilustrační snímek)
Ve škole (ilustrační snímek) | foto: SXC

Dětí v Praze 9 je stále více. Radnice proto postaví novou školu

1. června 2014  11:03 ČTK
Praha 9 plánuje postavit kvůli předpokládanému nárůstu počtu dětí novou školu. Vyrůst by měla v ulici U Elektry ve Vysočanech. Jaká bude její kapacita, se chce radnice rozhodnout podle demografického a stavebního vývoje.

Vedení městské části na letošní rok vyčlenilo na projekt školy 2,4 milionu korun. Stavba samotné školy by podle kapacity stála desítky až stovky milionů korun. Přesné plány chce radnice upravit až podle dalšího vývoje. Nechala si totiž zpracovat od Tomáše Fialy z katedry demografie z Vysoké školy ekonomické v Praze studii, která vývoj počtu žáků základních škol na Proseku a ve Vysočanech zkoumá. Dokument počítá se třemi variantami, a to nízkou, střední a vysokou. Rozdíl mezi nimi je několik set až tisíc školou povinných dětí.

Prvňáků je stále více

"Bude strašně záležet na tom, jak budou na devítce vznikat nové stavby. Ale i při té nízké variantě třídy potřeba budou," řekl místostarosta deváté městské části Tomáš Portlík. Podle studie se počet prvňáčků bydlících v Praze 9 má zvýšit z necelých 500 v minulém školním roce na 650 až 700 v roce 2016. Tedy až o 40 procent.

Nová škola by se měla stát spádovou pro Novou Harfu, Kabešovu, pro projekt Dvůr nad Rokytkou a Zahrady nad Rokytkou. "Škola Špitálská, která je spádová pro oblast Vysočan, praská ve švech a víme, že do dvou let tam ta potřeba základní školy vznikne," zdůraznil Portlík.

Je potřeba více míst

  • Počet tříd ve školním roce 2019/2020 by mohl stoupnout ze současných 100 na 150 až 160.
  • Tato kapacita bude potřebná i ve dvacátých letech, píše se ve studii. 
  • Nedostatek míst ve školách Prahy 9 by se navíc mohl prohloubit, pokud by děti přestaly chodit na soukromé školy nebo školy v jiných městských částech. 
  • V současné době totiž devítkové školy navštěvuje pouze 70 procent dětí, které v Praze 9 bydlí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaká pravidla platí při zranění v MHD? Kolik mohou poškození dostat? Deník Metro poradí

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2019  13:39

Ať už v Praze dojde k úrazu při nehodě tramvaje, autobusu či trolejbusu, zranění mají vždy právo na odškodnění. Odpovídající finanční částku pak většinou...  celý článek

Rusové jsou moc fajn, ruské pivo ne, říkají dva „cestovatelé“

Honza Šamla a Vláďa Maroušek za polárním kruhem.
vydáno 21. října 2019  8:32

Kluci z Beer with Travel křtí dnes svou první knížku. Kmotrem je Láďa Zibura.  celý článek

Věřím, že nás technika nezotročí, říká spisovatel Vopěnka

Martin Vopěnka
vydáno 20. října 2019  14:20

Ve světě často překládaný spisovatel Martin Vopěnka ve svém novém románu Láska v čase bezsmrtnosti zajímavým způsobem parafrázuje příběh Romea a Julie....  celý článek

Homo homo autostradus aneb život s dálnicí pod nosem

Miroslava Lobotková se synem pozorují ruch na autostrádě často.
vydáno 20. října 2019  5:32

Zahrádka s výhledem na svodidla. Místo zpěvu ptáků motory a šustění gum. Protihluková stěna? To je živý plot. Jak se žije lidem u dálnice?   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám