metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 13 °C

Neděle, 17. listopadu 2019. Den boje za svobodu a demokracii.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dětská hřiště pod dozorem. Na stadionech se ale kouří dál

15. září 2017  7:55 Marek Hýř Metro.cz
Protikuřácké hlídky krouží po O2 areně. Zákaz tu lidé dodržují.

Dvě ženy kouřily na dětském hřišti a za svůj přestupek dostaly pokutu. Tato zpráva se začátkem září objevila na městském webu Roudnice nad Labem. Místní strážníci se chlubili, že díky kamerovému systému dopadli dvě neposlušné kuřačky.

Takzvaný protikuřácký zákon, který platí od konce května, zakazuje kouření například v restauracích, barech, na dětských hřištích či na stadionech. V restauracích drtivá většina lidí zákon dodržuje a dětská hřiště jsou pod dohledem strážníků. Naopak na většině stadionů fanoušky s cigaretou nikdo nehlídá.

Podle ministerstva zdravotnictví mají kuřáky na sportovištích hlídat policisté či strážníci. Jenže ti na stadiony od roku 2009 nesmí. Tehdejší ministr vnitra Ivan Langer muže v uniformě ze sportovišť stáhl s tím, že na pořádek na stadionech má dohlížet pořadatelská služba.

„Zakoupením vstupenky návštěvník akceptuje podmínky pořadatele a v rámci tohoto obchodního vztahu je musí dodržovat. Pokud návštěvník poruší povinnosti, které se zavázal nákupem vstupenky dodržovat, může ho pořadatel z akce vykázat,“ vysvětluje Jan Čihák, mluvčí pražských strážníků. „Pořadatel může při řešení protiprávních jednání požádat o součinnost policie nebo obecní policie,“ dodává.

Jenže provozovatelé stadionů se k hlídání kuřáků moc nemají a spoléhají na to, že lidé zákaz dodržují. „Stadion Slavie byl, je a bude nekuřácký,“ odepsal již dříve Metru bez dalších detailů v SMS zprávě Pavel Bednář, mluvčí firmy CEFC, která stadion vlastní. Na fotbalové Spartě dokonce zvažují, že na části stadionu kouření povolí. „Existují dva výklady. Jeden doporučuje i vedení fotbalové ligy. Podle něj jsou stadiony nekuřácké. Druhý právní výklad, který máme interně, zní tak, že ve svém důsledku by mohlo být za nekuřácké považováno jen hřiště,“ říká mluvčí Sparty Ondřej Kasík. „Do budoucna se budeme snažit udělat to tak, že ochozy budou nekuřácké a kouření bude povoleno v zónách v podloubí z druhé strany hlediště. V průběhu zimní pauzy k tomu budeme mít jasné stanovisko,“ říká.

Jiný pohled na kouření mají v pražské O2 areně. Zde při spuštění zákona zřídili takzvané protikuřácké hlídky. Ty během zápasů a koncertů chodí hledištěm i vnitřními prostory haly a na zákaz kouření dohlížejí.

Chceme v hospodách kouřit, požadují iniciátoři téměř padesátitisícové petice

  • Iniciativa, která chce změnit protikuřácký zákon, se chystá 23. září demonstrovat na Václavském náměstí.
  • Iniciativa zároveň sepsala petici, která požaduje vyčlenit v hospodách pro kuřáky místo, aby nemuseli chodit ven.
  • Petici dosud podepsalo téměř padesát tisíc lidí. Senátní výbor ji projedná příští týden.
  • „Souhlasím s tím, že to, jak byl přijat zákaz kouření v restauracích bez jakýchkoli možných opatření, která by zmírnila negativní dopady na návštěvníky, je příliš extrémní,“ myslí si senátor a člen výboru Jiří Oberfalzer, který bude zpravodajem projednání. Podle Oberfalzera stojí za úvahu možnost, aby v restauracích vznikly oddělené prostory bez obsluhy jako kuřárny.
  • Senátní výbor se však o petici bude jen bavit. „Nepředpokládám, že bychom schvalovali nějaká usnesení,“ uvedl Oberfalzer.
  • Od května se nesmí kouřit ve vnitřních prostorách podniků, kde se jí a pije, na zastávkách MHD či například v zoo. Nejčastěji se však ozývají hlasy právě proti úplnému zákazu kouření v hospodách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Snowboarding už dávno není masovka. Zbylí fanoušci ho přestali hrotit

Snowboarding
vydáno 17. listopadu 2019  5:07

Sport, dnes známý jako snowboarding, se v českých zemích poprvé objevil jen velmi krátce po svém příchodu do Evropy, tedy na přelomu roku 1979 a 1980. Od...  celý článek

Jsem pankáč perfekcionista, říká Anna K.

Anna K.
vydáno 16. listopadu 2019  7:21

V době vydání tohoto rozhovoru je Anna K. právě v polovině svého předvánočního turné. Hudba je v jejím životě stále hlavním hnacím motorem, ale kromě ní...  celý článek

Svou práci musíme podávat líp, říká primátor

Start „stavby“ metra D
vydáno 15. listopadu 2019  18:02

Zkvalitnění pražské dopravy, řešení dostupnosti bydlení a digitalizace úřadu. To jsou podle Zdeňka Hřiba tři základní sliby, které se mu během jeho...  celý článek

Akce připomínající sametovou revoluci pokračují i po 17. listopadu

Praha 1989
vydáno 15. listopadu 2019  15:14

Pokud o víkendu nestihnete zajít na některou z akcí připomínající třicet let od sametové revoluce nebo ještě toužíte jít na další, budete mít možnost je...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám