metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Větší foto
Nová podoba obchodů s novými domy | foto: TRIGEMA

Developer vrací radnici úder. Na Kamýku padne obchoďák

  19:14
Když nemůže stavět byty, chce alespoň bourat. Zastupitelé Prahy 12 čelí žalobě developerské společnosti Trigema.

Developerská společnost Trigema je ve sporu s radnicí Prahy 12. Developer tvrdí, že několik radních záměrně poštvalo veřejnost i magistrát proti jejich záměru zbudovat zde Bytový dům Kamýk.

„Vyzvali jsme členy rady, aby odvolali své nesouhlasné stanovisko k projektu, které k naší újmě obsahuje řadu nepravdivých a zkreslených informací. Tvrdili například, že není v souladu s limity územního plánu a podobně. To je ale lež,“ říká pro deník Metro mluvčí Trigemy Petra Martínková.

Developera naštval také fakt, že radnice Prahy 12 zhatila jeho plán využít při stavbě bytového domu okolní pozemky patřící magistrátu. „Ty potřebujeme využít pro umístění přípojek. Faktický zábor by probíhal pouze dočasně po dobu výstavby. Magistrát využití svých pozemků pro podobné účely developerům umožňuje. Navíc už jednou souhlas s jejich využitím vyjádřil v rámci projednávání předchozí verze projektu, a to i bez podmínky vyjádření radnice,“ vysvětluje pro Metro Martínková. „Nyní na základě nátlaku založeného na použití nepravdivých a zavádějících informací ze strany Prahy 12 na jejím souhlasu trvá,“ dodává.

Zaujatá radnice?
Právníci Prahy 12 i místostarostka městské části Eva Tylová tvrdí, že nejsou postoje a postupy radních dvanácté městské části proti developerovi nijak urážlivé. Právnička Petra Humlíčková uvedla, že radnice neuvádí zcela zřejmé nepravdy. Jednání radnice je tak podle ní v mezích, které je právnická osoba – stavebník – povinen snášet. S tím ale zase nesouhlasí právníci Trigemy.

„Právo městské části na samosprávu a nutnost ochrany veřejného zájmu vlastních obyvatel samozřejmě respektujeme. Nelze se však domnívat, že projevem demokracie je možnost beztrestně šířit názory a informace bez ohledu na jejich správnost a pravdivost. Přitom se tak zjevně děje s úmyslem pokoutně zabránit řádnému projednání a posouzení projektu zákonným postupem,“ popsal deníku Metro své stanovisko právník skupiny Trigema Martin Škrabal.

Nižší věže, stejný problém
Šarvátka Prahy 12 s developerem započala před zhruba dvěma lety. Tehdy Trigema neuspěla se záměrem výstavby čtrnácti- a osmnáctipodlažního domu se 170 byty. „Poté, co byl Trigemě definitivně zamítnut projekt dvou věží, jej firma snížila na devět a patnáct podlaží a začala ho projednávat s dotčenými orgány. Projekt však i nadále považujeme za nadměrný,“ popsala před pár dny Tylová.

Deník Metro nyní vyzval zástupce developera, aby vyjmenoval některá tvrzení, které se podle něj nezakládají na pravdě. Podle mluvčí Trigemy Martínkové jde například o tvrzení, že je projekt předimenzován, není v souladu s limity územního plánu, sníží kapacitu parkovacích stání azatíží nedostatečnou občanskou vybavenost.

„Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že věže spolupůsobí s okolním prostředím a nenarušují charakter zástavby. Projekt má rovněž vydané kladné stanovisko odboru územního rozvoje. Dům má pak projektovány třípodlažní podzemní garáže. A že zatíží vybavenost? To je zavádějící tvrzení, protože na sídlišti žije asi dvacet tisíc obyvatel. Nový dům přivede jen tři sta nových,“ jmenuje Martínková.

Bude se bourat
I přes konflikt s Prahou 12 je developer stále přesvědčen, že se projekt podaří prosadit ve stávající variantě. Má totiž pohromadě většinu kladných vyjádření. „Jakmile odpadne poslední překážka, věříme v rychlé projednání a jsme připraveni stavbu zahájit tak, aby běžela maximálně rychle a občany v okolí zatěžovala co nejméně. V zájmu urychlení jsme proto rozhodli o tom, že bude 8. listopadu zahájena demolice stávajícího dožilého objektu obchodního centra,“ uzavírá pro Metro Martínková. Na jeho místě ve Vosátkově ulici plánuje Trigema postavit nové a moderní. Nad ním se pak mají tyčit zmiňované bytové domy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy