metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Nová podoba obchodů s novými domy | foto: TRIGEMA

Developer vrací radnici úder. Na Kamýku padne obchoďák

  19:14
Když nemůže stavět byty, chce alespoň bourat. Zastupitelé Prahy 12 čelí žalobě developerské společnosti Trigema.

Developerská společnost Trigema je ve sporu s radnicí Prahy 12. Developer tvrdí, že několik radních záměrně poštvalo veřejnost i magistrát proti jejich záměru zbudovat zde Bytový dům Kamýk.

„Vyzvali jsme členy rady, aby odvolali své nesouhlasné stanovisko k projektu, které k naší újmě obsahuje řadu nepravdivých a zkreslených informací. Tvrdili například, že není v souladu s limity územního plánu a podobně. To je ale lež,“ říká pro deník Metro mluvčí Trigemy Petra Martínková.

Developera naštval také fakt, že radnice Prahy 12 zhatila jeho plán využít při stavbě bytového domu okolní pozemky patřící magistrátu. „Ty potřebujeme využít pro umístění přípojek. Faktický zábor by probíhal pouze dočasně po dobu výstavby. Magistrát využití svých pozemků pro podobné účely developerům umožňuje. Navíc už jednou souhlas s jejich využitím vyjádřil v rámci projednávání předchozí verze projektu, a to i bez podmínky vyjádření radnice,“ vysvětluje pro Metro Martínková. „Nyní na základě nátlaku založeného na použití nepravdivých a zavádějících informací ze strany Prahy 12 na jejím souhlasu trvá,“ dodává.

Zaujatá radnice?
Právníci Prahy 12 i místostarostka městské části Eva Tylová tvrdí, že nejsou postoje a postupy radních dvanácté městské části proti developerovi nijak urážlivé. Právnička Petra Humlíčková uvedla, že radnice neuvádí zcela zřejmé nepravdy. Jednání radnice je tak podle ní v mezích, které je právnická osoba – stavebník – povinen snášet. S tím ale zase nesouhlasí právníci Trigemy.

„Právo městské části na samosprávu a nutnost ochrany veřejného zájmu vlastních obyvatel samozřejmě respektujeme. Nelze se však domnívat, že projevem demokracie je možnost beztrestně šířit názory a informace bez ohledu na jejich správnost a pravdivost. Přitom se tak zjevně děje s úmyslem pokoutně zabránit řádnému projednání a posouzení projektu zákonným postupem,“ popsal deníku Metro své stanovisko právník skupiny Trigema Martin Škrabal.

Nižší věže, stejný problém
Šarvátka Prahy 12 s developerem započala před zhruba dvěma lety. Tehdy Trigema neuspěla se záměrem výstavby čtrnácti- a osmnáctipodlažního domu se 170 byty. „Poté, co byl Trigemě definitivně zamítnut projekt dvou věží, jej firma snížila na devět a patnáct podlaží a začala ho projednávat s dotčenými orgány. Projekt však i nadále považujeme za nadměrný,“ popsala před pár dny Tylová.

Deník Metro nyní vyzval zástupce developera, aby vyjmenoval některá tvrzení, které se podle něj nezakládají na pravdě. Podle mluvčí Trigemy Martínkové jde například o tvrzení, že je projekt předimenzován, není v souladu s limity územního plánu, sníží kapacitu parkovacích stání azatíží nedostatečnou občanskou vybavenost.

„Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že věže spolupůsobí s okolním prostředím a nenarušují charakter zástavby. Projekt má rovněž vydané kladné stanovisko odboru územního rozvoje. Dům má pak projektovány třípodlažní podzemní garáže. A že zatíží vybavenost? To je zavádějící tvrzení, protože na sídlišti žije asi dvacet tisíc obyvatel. Nový dům přivede jen tři sta nových,“ jmenuje Martínková.

Bude se bourat
I přes konflikt s Prahou 12 je developer stále přesvědčen, že se projekt podaří prosadit ve stávající variantě. Má totiž pohromadě většinu kladných vyjádření. „Jakmile odpadne poslední překážka, věříme v rychlé projednání a jsme připraveni stavbu zahájit tak, aby běžela maximálně rychle a občany v okolí zatěžovala co nejméně. V zájmu urychlení jsme proto rozhodli o tom, že bude 8. listopadu zahájena demolice stávajícího dožilého objektu obchodního centra,“ uzavírá pro Metro Martínková. Na jeho místě ve Vosátkově ulici plánuje Trigema postavit nové a moderní. Nad ním se pak mají tyčit zmiňované bytové domy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

vydáno 26. května 2023  19:16

Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.  celý článek