metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Větší foto
Nová podoba obchodů s novými domy | foto: TRIGEMA

Developer vrací radnici úder. Na Kamýku padne obchoďák

  19:14
Když nemůže stavět byty, chce alespoň bourat. Zastupitelé Prahy 12 čelí žalobě developerské společnosti Trigema.

Developerská společnost Trigema je ve sporu s radnicí Prahy 12. Developer tvrdí, že několik radních záměrně poštvalo veřejnost i magistrát proti jejich záměru zbudovat zde Bytový dům Kamýk.

„Vyzvali jsme členy rady, aby odvolali své nesouhlasné stanovisko k projektu, které k naší újmě obsahuje řadu nepravdivých a zkreslených informací. Tvrdili například, že není v souladu s limity územního plánu a podobně. To je ale lež,“ říká pro deník Metro mluvčí Trigemy Petra Martínková.

Developera naštval také fakt, že radnice Prahy 12 zhatila jeho plán využít při stavbě bytového domu okolní pozemky patřící magistrátu. „Ty potřebujeme využít pro umístění přípojek. Faktický zábor by probíhal pouze dočasně po dobu výstavby. Magistrát využití svých pozemků pro podobné účely developerům umožňuje. Navíc už jednou souhlas s jejich využitím vyjádřil v rámci projednávání předchozí verze projektu, a to i bez podmínky vyjádření radnice,“ vysvětluje pro Metro Martínková. „Nyní na základě nátlaku založeného na použití nepravdivých a zavádějících informací ze strany Prahy 12 na jejím souhlasu trvá,“ dodává.

Zaujatá radnice?
Právníci Prahy 12 i místostarostka městské části Eva Tylová tvrdí, že nejsou postoje a postupy radních dvanácté městské části proti developerovi nijak urážlivé. Právnička Petra Humlíčková uvedla, že radnice neuvádí zcela zřejmé nepravdy. Jednání radnice je tak podle ní v mezích, které je právnická osoba – stavebník – povinen snášet. S tím ale zase nesouhlasí právníci Trigemy.

„Právo městské části na samosprávu a nutnost ochrany veřejného zájmu vlastních obyvatel samozřejmě respektujeme. Nelze se však domnívat, že projevem demokracie je možnost beztrestně šířit názory a informace bez ohledu na jejich správnost a pravdivost. Přitom se tak zjevně děje s úmyslem pokoutně zabránit řádnému projednání a posouzení projektu zákonným postupem,“ popsal deníku Metro své stanovisko právník skupiny Trigema Martin Škrabal.

Nižší věže, stejný problém
Šarvátka Prahy 12 s developerem započala před zhruba dvěma lety. Tehdy Trigema neuspěla se záměrem výstavby čtrnácti- a osmnáctipodlažního domu se 170 byty. „Poté, co byl Trigemě definitivně zamítnut projekt dvou věží, jej firma snížila na devět a patnáct podlaží a začala ho projednávat s dotčenými orgány. Projekt však i nadále považujeme za nadměrný,“ popsala před pár dny Tylová.

Deník Metro nyní vyzval zástupce developera, aby vyjmenoval některá tvrzení, které se podle něj nezakládají na pravdě. Podle mluvčí Trigemy Martínkové jde například o tvrzení, že je projekt předimenzován, není v souladu s limity územního plánu, sníží kapacitu parkovacích stání azatíží nedostatečnou občanskou vybavenost.

„Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že věže spolupůsobí s okolním prostředím a nenarušují charakter zástavby. Projekt má rovněž vydané kladné stanovisko odboru územního rozvoje. Dům má pak projektovány třípodlažní podzemní garáže. A že zatíží vybavenost? To je zavádějící tvrzení, protože na sídlišti žije asi dvacet tisíc obyvatel. Nový dům přivede jen tři sta nových,“ jmenuje Martínková.

Bude se bourat
I přes konflikt s Prahou 12 je developer stále přesvědčen, že se projekt podaří prosadit ve stávající variantě. Má totiž pohromadě většinu kladných vyjádření. „Jakmile odpadne poslední překážka, věříme v rychlé projednání a jsme připraveni stavbu zahájit tak, aby běžela maximálně rychle a občany v okolí zatěžovala co nejméně. V zájmu urychlení jsme proto rozhodli o tom, že bude 8. listopadu zahájena demolice stávajícího dožilého objektu obchodního centra,“ uzavírá pro Metro Martínková. Na jeho místě ve Vosátkově ulici plánuje Trigema postavit nové a moderní. Nad ním se pak mají tyčit zmiňované bytové domy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy