metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 13 °C

Pondělí, 17. února 2020. Svátek má Miloslava.
Šéf pražských památkářů Jan Kněžínek.
Šéf pražských památkářů Jan Kněžínek. | foto: praha.eu

Developeři, mafiáni a falešný Kněžínek vyrazí na pochod Prahou

20. února 2012  11:08,  aktualizováno  14:06 Adam Váchal Metro.cz
Netradiční masopustní průvod zítra vyrazí z Václavského náměstí k magistrátu. Lidé navléknou masky neoblíbených úředníků. Pochod městem má upozornit na nespokojenost s pražskou památkovou péčí.

Do ulic metropole zítra vyjdou desítky lidí. Budou zde protestovat proti demolicím historických domů, stavbám výškových budov i konkrétním developerským projektům. "Chceme při pochodu humorným způsobem upozornit, že se ochrana památek a budování kvalitní architektury v Praze nedaří," vysvětluje organizátor akce Martin Veselý.

Kudy se půjde

  • Průvod vyrazí z Václavského náměstí v 15:30.
  • Ulicemi Nového a Starého Města se vydá na Mariánské náměstí.
  • Před magistrátem se uskuteční krátký projev.

V masopustním průvodu, který vyrazí z nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice, bude k vidění řada masek. Mimo šaška, zbrojnošů či pištců obléknou lidé kostýmy mafiánů, developerů a pražských radních. V čele průvodu pak půjde imitátor šéfa pražských památkářů Jana Kněžínka. "Nepodařilo se nám přemluvit skutečného pana Kněžínka, aby průvod vedl, tak budeme mít alespoň náhradu," říká s nadsázkou Veselý.

Pochodem protesty začínají

Lidé se sejdou na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Lidé se sejdou na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Zítřejším pochodem, za kterým stojí občanské iniciativy Pražské fórum a PragueWatch, odstartuje projekt Praha (ne)kulturní. Ten bude dalšími akcemi upozorňovat na nespokojenost s fungování pražské památkové péče. "Různých sporných demolic a kontroverzních staveb přibývá. Veřejná debata se nevede vůbec nebo až nad hotovou věcí. Magistrát nezveřejňuje svá rozhodnutí a o plánovaných projektech s veřejností nediskutuje. O budoucí tváři Prahy rozhodují spíše developeři než radnice. Výsledkem je urbanistické bezvládí, ze kterého jsou frustrováni všichni," říká Jakub Bachtík, koordinátor projektu Pražská památková realita.

Vedení města přiznává, že současná situace není ideální. Loni proto vytvořilo skupinu Vize 2050. V té mělo s odborníky diskutovat o dalším rozvoji města. "Tato skupina se naposledy sešla přibližně před měsícem. První náměstek Tomáš Hudeček nyní tvoří svůj vlastní expertní tým," informuje tiskový odbor města o fungování skupiny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zdevastovaná panna po letech přitahuje lidi

Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže.
vydáno 17. února 2020  5:55

Přes prodej sklíček v mozaice nadšenci zachraňují nenápadnou stavbu.  celý článek

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

Ilustrační snímek
vydáno 16. února 2020  6:09

Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“...  celý článek

Spím už jen pět hodin denně, říká členka projektu Tatra kolem světa 2

Kateřina Božková je důležitou součástí týmu.
vydáno 14. února 2020  14:52

Společně s Markem Havlíčkem a Petrem Holečkem založila spolek CzechOverland, pod který spadá projekt Tatra kolem světa 2. Právě tím poslední týdny a...  celý článek

Točit Sviňu byla odporná práce. Snad už nikdy víc, říká režisérka

Mariana Čengel Solčanská
vydáno 14. února 2020  6:18

Film Sviňa, který se odehrává ve světě vysoké politiky, byl natočen podle stejnojmenného knižního bestselleru, jenž není v tuzemsku příliš známý. Scénář a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám