metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka
Šéf pražských památkářů Jan Kněžínek. | foto: praha.eu

Developeři, mafiáni a falešný Kněžínek vyrazí na pochod Prahou

  11:08,  aktualizováno  14:06
Netradiční masopustní průvod zítra vyrazí z Václavského náměstí k magistrátu. Lidé navléknou masky neoblíbených úředníků. Pochod městem má upozornit na nespokojenost s pražskou památkovou péčí.

Do ulic metropole zítra vyjdou desítky lidí. Budou zde protestovat proti demolicím historických domů, stavbám výškových budov i konkrétním developerským projektům. "Chceme při pochodu humorným způsobem upozornit, že se ochrana památek a budování kvalitní architektury v Praze nedaří," vysvětluje organizátor akce Martin Veselý.

Kudy se půjde

  • Průvod vyrazí z Václavského náměstí v 15:30.
  • Ulicemi Nového a Starého Města se vydá na Mariánské náměstí.
  • Před magistrátem se uskuteční krátký projev.

V masopustním průvodu, který vyrazí z nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice, bude k vidění řada masek. Mimo šaška, zbrojnošů či pištců obléknou lidé kostýmy mafiánů, developerů a pražských radních. V čele průvodu pak půjde imitátor šéfa pražských památkářů Jana Kněžínka. "Nepodařilo se nám přemluvit skutečného pana Kněžínka, aby průvod vedl, tak budeme mít alespoň náhradu," říká s nadsázkou Veselý.

Pochodem protesty začínají

Lidé se sejdou na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Lidé se sejdou na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Zítřejším pochodem, za kterým stojí občanské iniciativy Pražské fórum a PragueWatch, odstartuje projekt Praha (ne)kulturní. Ten bude dalšími akcemi upozorňovat na nespokojenost s fungování pražské památkové péče. "Různých sporných demolic a kontroverzních staveb přibývá. Veřejná debata se nevede vůbec nebo až nad hotovou věcí. Magistrát nezveřejňuje svá rozhodnutí a o plánovaných projektech s veřejností nediskutuje. O budoucí tváři Prahy rozhodují spíše developeři než radnice. Výsledkem je urbanistické bezvládí, ze kterého jsou frustrováni všichni," říká Jakub Bachtík, koordinátor projektu Pražská památková realita.

Vedení města přiznává, že současná situace není ideální. Loni proto vytvořilo skupinu Vize 2050. V té mělo s odborníky diskutovat o dalším rozvoji města. "Tato skupina se naposledy sešla přibližně před měsícem. První náměstek Tomáš Hudeček nyní tvoří svůj vlastní expertní tým," informuje tiskový odbor města o fungování skupiny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek