metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Úterý, 31. března 2020. Svátek má Kvido.
Laserová korekce zraku se stala pro Čechy už běžným lékařským zákrokem.
Větší foto
Laserová korekce zraku se stala pro Čechy už běžným lékařským zákrokem. | foto: DuoVizeMetro.cz

Devět mýtů. Zbavit se navždy brýlí není už nic výjimečného

26. června 2018  15:51 Metro.cz
Život bez brýlí či kontaktních čoček už dávno nemusí být jen tajným přáním.

Díky vyspělým laserovým operacím je možné se dioptrií zbavit ze dne na den. Odhodlat se k laserové operaci očí bývá pro řadu lidí těžké. Bojí se například úplné ztráty zraku a věří mýtům, které je od zákroku odrazují.

Mýtus 1: Laserová operace bolí
Samotný zákrok není ani bolestivý – před operací se do očí aplikují znecitlivující kapky. Běžné je pouze mírné pálení či slzení očí bezprostředně po zákroku, které někteří pacienti popisují jako únavu očí po nevyspání. Většinou ale trvá zhruba jen čtyři hodiny, večer v den operace můžete číst nebo sledovat televizi a druhý den pohodlně pracovat.

Mýtus 2: Laserová operace může skončit slepotou
Všechny moderní metody jsou bezpečné. Rekonvalescence je velmi rychlá. Obě oči se operují současně.

Mýtus 3: Operaci si nebudu moci dovolit kvůli vysokým finančním nárokům
Používání kontaktních čoček po dobu dvaceti let se může vyšplhat i na 120 tisíc korun. Za hubičku nejsou ani kvalitní brýle. Oproti tomu laserová korekce zraku je natrvalo. Nicméně pozor na některé soukromé kliniky, které laserové operace nabízejí extrémně levně. „Nízká cena je lákavá, v žádném případě nepokryje náklady na skutečně špičkové a zkušené lékaře, na kvalitní přístroje a především na předoperační a pooperační péči,“ vysvětluje Lucie Valešová z DuoVize Praha. Kvalitní laserovou operaci obou očí včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče lze pořídit za 40 tisíc korun.

Mýtus 4: Rekonvalescence po zákroku trvá dlouho
Lidé se bojí toho, že po operaci očí nebudou například moci chodit několik dní do práce. Prakticky hned druhý den se ale vrací do normálního života.

Mýtus 5: Vysoký počet dioptrií nelze odstranit
Operovat se v dnešní době dá prakticky jakýkoli počet dioptrií. U vyšších počtů dioptrií se používají nelaserové metody nebo kombinace metod. „Na brněnské klinice NeoVize byla úspěšně operována pacientka, která měla minus 31 dioptrií,“ říká primářka Skorkovská.

Mýtus 6: Astigmatismus nelze laserem odstranit
V dnešní době ho lze úspěšně odstranit laserovým zákrokem. Optický systém oka je ve výsledku upraven tak, aby byl na sítnici schopen zobrazovat pozorované předměty co nejpřesněji.

Mýtus 7: S laserovou operací vyčkejte po porodu
Ženy nemusejí s operací očí vyčkávat, objektivní důvod neexistuje. „Jen asi u pětiny žen s vyšším počtem dioptrií se může po ukončení těhotenství zrak mírně zhoršit,“ říká Lucie Valešová.

Mýtus 8: Operaci je lepší odložit, než vada „dozraje“
Operace se provádějí už i u dětí od věku 10 let. Tato hranice je důležitá z jednoho jediného důvodu – při zákroku je nezbytné, aby dítě bylo s lékaři schopné spolupracovat. Ale operovat lze i děti mladší, záleží na jejich vyspělosti.

Mýtus 9: Dioptrie se mohou po nějaké době vrátit
U části krátkozrakých pacientů se zadní část oka v průběhu života postupně vyklenuje. Nicméně dioptrie se vracejí vždy v menším rozsahu než před operací. Kvalitní kliniky poskytují k operacím i doživotní záruku, v případě zhoršení vady lékaři zrak bezplatně dokorigují.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jak je v době pandemie složité přivést na svět dítě? Matky podepisují revers

Ilustrační snímek
vydáno 31. března 2020  11:37

Rodí se v rouškách a bez otců, kteří chtěli být oporou.  celý článek

Pandemická situace je jako zdvižený prst přírody lidstvu, varuje epidemiolog

Milan Tuček je přednostou Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty...
vydáno 31. března 2020  5:10

Milan Tuček je přednostou Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Praha. Má za sebou bohatou...  celý článek

Brazilské zadečky se u nás neujaly, říká plastický chirurg

ilustrační snímek
vydáno 30. března 2020  18:41

V Americe přibývá plastických operací, které mají „změnit“ slečny tak, aby měly hezká selfie na sociálních sítích. Dorazí tento trend i k nám?  celý článek

Na úřadech byla československá vlajka dlouhou dobu bílou vránou

Symbolická akce má podpořit národní hrdost a připomenout významné výročí naší...
vydáno 30. března 2020  14:16

Česká vlajka slaví kulaté jubileum, přesně před sto lety, 30. března 1920, schválili poslanci Národního shromáždění lehce extravagantní návrh s modrým...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám