metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Neděle, 29. března 2020. Svátek má Taťána.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

16. února 2020  6:09 Pavel Hrabica Metro.cz
Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“ prozradila deníku Metro Jana Hříbalová z litoměřické matriky. Která data jsou pro Čechy natolik magická, aby se brali?

Numerologické šílenství zažilo Česko před jednadvaceti lety. Například radnici Prahy 2 oblehly ve čtvrtek 9. 9. 1999 davy svatebčanů. Obřadní síň Novoměstské radnice připomínala tenkrát spíše výrobní linku automobilky než místo, kde si lidé slibují lásku a věrnost na věčné časy. Jednotlivé páry předstupovaly před oddávající, od půl deváté až téměř do půlnoci si tu vyměnilo snubní prstýnky sedmadvacet párů. „Vystřídalo se několik matrikářek i několik oddávajících, poslední pár šel na řadu někdy kolem půl dvanácté,“ vzpomíná tehdejší matrikářka z druhé pražské radnice Ivana Tenkrátová. Mezi snoubenci byl také pár, který se rozhodl ke svatbě právě kvůli magickému datu, předtím spolu žili deset let.

Když čísla rozhodují

  • Velký význam přisuzují číslicím Asiaté. Například u registrační značky u aut na přání volí v Česku Vietnamci a Číňané nejčastěji osmičky (štěstí) a devítky (dlouhověkost).

Letos je to ale jiné, i když teď v únoru jsou hned dvě magická data plná dvojek. A to ve čtvrtek 20. 2. 2020 a sobota 22. 2. 2020. „Dvě poloviny tvoří jeden celek a dvojky jsou o sdílení. Z numerologického hlediska vidím toto datum jako velmi dobré. Velký podíl bude mít komunikace, protože takoví lidé se budou mít spolu pořád o čem bavit,“ potvrzuje známá kartářka Helen Stanku. Jenže obřadní síně u nás v tyto dny rozhodně ve švech praskat nebudou.

„V uvedených termínech jsme nezaznamenali žádný zvýšený zájem o uzavření manželství,“ potvrdila nezájem svatebchtivých párů matrikářka Zdeňka Dusilová z Hluboké nad Vltavou. „Dvacátý únor není u nás svatební den. Co se týká soboty 22. 2. 2020, nijaký mimořádný zájem o něj není,“ sdělil deníku Metro Petr Vinklář, vedoucí kanceláře královéhradeckého primátora. „Magické“ dvojky se dostaly alespoň do svateb v Litoměřicích. Dvaadvacátého druhý tu oddají dva páry. Větší zájem o sobotu 22. 2. zaznamenali alespoň v Liberci. „Proběhne šest obřadů. Vzhledem k tomu, že jde o zimní měsíc, je toto číslo vysoké,“ říká Jana Kodymová, mluvčí magistrátu města Liberce. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zažijte Slovensko očima malých cestovatelů

Přímo z ruky můžete krmit sysly na Muráňské planině.
vydáno 29. března 2020  12:20

Pohladili jsme si medvěda a krmili sysly. S dvouletou dcerou jsme otestovali turistické atrakce, odkud nebudete chtít odejít. Ačkoli dovolenou s malými...  celý článek

Kolik třešní, tolik višní. Tlumočníci v evropském parlamentu si musí poradit se vším

Ivana Hlaváčová, vedoucí českých tlumočnic
vydáno 28. března 2020  12:44

„Je to takový překladatelský oříšek!“ Známá věta z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, kterou zná snad každý český tlumočník. Patří k nim také Ivana...  celý článek

Tvůrci filmu Amnestie se vrací k Leopoldovu

Amnestie
vydáno 28. března 2020  5:57

Dnes uběhlo přesně třicet let od vyřešení vzpoury vězňů v Leopoldově. Nejen o této „bitvě“ vznikl i film Amnestie, s jehož tvůrci jsme se k událostem roku...  celý článek

ČVUT vyvíjí „předpověď“ na plánování bezpečného pohybu

Ilustrační snímek
vydáno 27. března 2020  16:44

V rekordně krátkých časech se hledají účinné zbraně proti koronaviru.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám