metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 12 °C

Pondělí, 25. října 2021. Svátek má Beáta.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

  6:09
Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“ prozradila deníku Metro Jana Hříbalová z litoměřické matriky. Která data jsou pro Čechy natolik magická, aby se brali?

Numerologické šílenství zažilo Česko před jednadvaceti lety. Například radnici Prahy 2 oblehly ve čtvrtek 9. 9. 1999 davy svatebčanů. Obřadní síň Novoměstské radnice připomínala tenkrát spíše výrobní linku automobilky než místo, kde si lidé slibují lásku a věrnost na věčné časy. Jednotlivé páry předstupovaly před oddávající, od půl deváté až téměř do půlnoci si tu vyměnilo snubní prstýnky sedmadvacet párů. „Vystřídalo se několik matrikářek i několik oddávajících, poslední pár šel na řadu někdy kolem půl dvanácté,“ vzpomíná tehdejší matrikářka z druhé pražské radnice Ivana Tenkrátová. Mezi snoubenci byl také pár, který se rozhodl ke svatbě právě kvůli magickému datu, předtím spolu žili deset let.

Když čísla rozhodují

  • Velký význam přisuzují číslicím Asiaté. Například u registrační značky u aut na přání volí v Česku Vietnamci a Číňané nejčastěji osmičky (štěstí) a devítky (dlouhověkost).

Letos je to ale jiné, i když teď v únoru jsou hned dvě magická data plná dvojek. A to ve čtvrtek 20. 2. 2020 a sobota 22. 2. 2020. „Dvě poloviny tvoří jeden celek a dvojky jsou o sdílení. Z numerologického hlediska vidím toto datum jako velmi dobré. Velký podíl bude mít komunikace, protože takoví lidé se budou mít spolu pořád o čem bavit,“ potvrzuje známá kartářka Helen Stanku. Jenže obřadní síně u nás v tyto dny rozhodně ve švech praskat nebudou.

„V uvedených termínech jsme nezaznamenali žádný zvýšený zájem o uzavření manželství,“ potvrdila nezájem svatebchtivých párů matrikářka Zdeňka Dusilová z Hluboké nad Vltavou. „Dvacátý únor není u nás svatební den. Co se týká soboty 22. 2. 2020, nijaký mimořádný zájem o něj není,“ sdělil deníku Metro Petr Vinklář, vedoucí kanceláře královéhradeckého primátora. „Magické“ dvojky se dostaly alespoň do svateb v Litoměřicích. Dvaadvacátého druhý tu oddají dva páry. Větší zájem o sobotu 22. 2. zaznamenali alespoň v Liberci. „Proběhne šest obřadů. Vzhledem k tomu, že jde o zimní měsíc, je toto číslo vysoké,“ říká Jana Kodymová, mluvčí magistrátu města Liberce. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Vaše fotky z Prahy