metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 18 °C

Úterý 24. května 2022. Svátek má Jana

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

  6:09
Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“ prozradila deníku Metro Jana Hříbalová z litoměřické matriky. Která data jsou pro Čechy natolik magická, aby se brali?

Numerologické šílenství zažilo Česko před jednadvaceti lety. Například radnici Prahy 2 oblehly ve čtvrtek 9. 9. 1999 davy svatebčanů. Obřadní síň Novoměstské radnice připomínala tenkrát spíše výrobní linku automobilky než místo, kde si lidé slibují lásku a věrnost na věčné časy. Jednotlivé páry předstupovaly před oddávající, od půl deváté až téměř do půlnoci si tu vyměnilo snubní prstýnky sedmadvacet párů. „Vystřídalo se několik matrikářek i několik oddávajících, poslední pár šel na řadu někdy kolem půl dvanácté,“ vzpomíná tehdejší matrikářka z druhé pražské radnice Ivana Tenkrátová. Mezi snoubenci byl také pár, který se rozhodl ke svatbě právě kvůli magickému datu, předtím spolu žili deset let.

Když čísla rozhodují

  • Velký význam přisuzují číslicím Asiaté. Například u registrační značky u aut na přání volí v Česku Vietnamci a Číňané nejčastěji osmičky (štěstí) a devítky (dlouhověkost).

Letos je to ale jiné, i když teď v únoru jsou hned dvě magická data plná dvojek. A to ve čtvrtek 20. 2. 2020 a sobota 22. 2. 2020. „Dvě poloviny tvoří jeden celek a dvojky jsou o sdílení. Z numerologického hlediska vidím toto datum jako velmi dobré. Velký podíl bude mít komunikace, protože takoví lidé se budou mít spolu pořád o čem bavit,“ potvrzuje známá kartářka Helen Stanku. Jenže obřadní síně u nás v tyto dny rozhodně ve švech praskat nebudou.

„V uvedených termínech jsme nezaznamenali žádný zvýšený zájem o uzavření manželství,“ potvrdila nezájem svatebchtivých párů matrikářka Zdeňka Dusilová z Hluboké nad Vltavou. „Dvacátý únor není u nás svatební den. Co se týká soboty 22. 2. 2020, nijaký mimořádný zájem o něj není,“ sdělil deníku Metro Petr Vinklář, vedoucí kanceláře královéhradeckého primátora. „Magické“ dvojky se dostaly alespoň do svateb v Litoměřicích. Dvaadvacátého druhý tu oddají dva páry. Větší zájem o sobotu 22. 2. zaznamenali alespoň v Liberci. „Proběhne šest obřadů. Vzhledem k tomu, že jde o zimní měsíc, je toto číslo vysoké,“ říká Jana Kodymová, mluvčí magistrátu města Liberce. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Klánovické školní ulice přinášejí také nemalé zmatky

vydáno 24. května 2022  5:27

Mamataxíky klánovických žáků to mají kvůli novému zákazu těžší. Problém s provozem se totiž přesunul do okolních uliček.  celý článek

Ve stínu oscarového dramatu. Elektrošoky nejsou za trest

vydáno 23. května 2022  18:13

Vzdorný pacient se upoutaný zmítá v těžkém třesu. Elektrody mu vpouštějí do těla silné výboje.  celý článek

Před sto lety získaly kaktusy množství příznivců, v minulosti byly doménou jen zámožnějších rodin

vydáno 23. května 2022  11:21

Málokterý spolek oslaví stoleté výročí. Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů se to letos povedlo. Proč se sběratelé začali družit a jak se jubileum...  celý článek

Tip na prodloužený víkend do kraje aut a sýra

vydáno 23. května 2022  9:23

Francie je blíž, než by se zdálo. Jen něco přes pět hodin jízdy autem a objevíte nádherné místo, které se vám vryje do srdce – francouzský region...  celý článek