metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš
Stravování v nemocnici (ilustrační foto) | foto: ČTK

Dietolog o nemocniční stravě: Za stovku denně čekají pacienti zázraky

  15:33
Jaká je dnes kvalita jídla v nemocnicích? Záleží, jestli jídelníček sestavuje odborník nebo 20 let stará příručka, říká dietolog.

Od loňského prosince platí pacienti za den pobytu v nemocnici 100 korun. Měl tento poplatek nějaký vliv na kvalitu nemocniční stravy? Podle dietologa Pavla Suchánka ze sdružení Fórum zdravé výživy šla kvalita nahoru. Ovšem aby byla srovnatelná s tím, na co jsme zvyklí z domova, museli bychom prý platit ještě více.

Nemůžete čekat hostinu jako v hotelu

„Vezměme si, kolik zaplatíme za plnou penzi i v tom nejlevnějším hotelu, a připočítejme svačiny. Dle mých soukromých výpočtů se dostaneme k částce okolo 300 korun na den. Není tedy možné chtít za sto korun stravu trojnásobné ceny,“ říká Suchánek, podle kterého se rozpočet nemocnic na stravu na pacienta a den pohybuje v rozmezí 170 až dvou set korun. Na kvalitu jídla má prý  vliv také to, kdo jídelníček  sestavuje. „Zda je to nutriční terapeut, který sleduje moderní trendy, vzdělává se, snaží se složení jídelníčku neustále vylepšovat, nebo zda jde o zaměstnance, který jen opisuje dvacet let starou příručku,“ dodává dietolog.

A co Suchánek říká na výtky pacientů, že jídla v nemocnici je málo? Pravidla prý určují složení stravy pro každého pacienta s daným onemocněním. Ti prý často netuší, že by se tak měli stravovat celoročně a v nemocnicích vyžadují svíčkovou se šesti knedlíky. „Bohužel někdy až v nemocnici pacienti zjistí, jak by měla strava vypadat,“ uzavírá.

V Praze přejdou pacienti na tablety

Od 1. srpna Všeobecná fakultní nemocnice v Praze zavádí nový systém distribuce jídla.

  • Dosud se jídlo rozváželo hromadně v nerezových nádobách. Od příštího měsíce budou pacienti dostávat takzvané tablety, které budou obsahovat hlavní jídlo, polévku a dezert.
  • Podle Jaroslavy Šimánkové, vedoucí odboru léčebné výživy a stravování VFN v Praze, nebudou tablety vydávány na jméno konkrétního pacienta, ale podle jeho diety. "Hlavní výhodou je, že nový systém je komfortnější, hygieničtější a estetičtější," říká Šimánková, podle které tabletový systém bude určený zpočátku pro všechny pacienty VFN.
  • Až se pořádně zajede, budou se jím stravovat také zaměstnanci nemocnice. A co bude jejich první "tabletové" menu? Pacienty s běžnou dietou čeká podle Šimánkové oběd v podobě uzeného masa, šunky, okurky a hovězí polévky s rýží. Ke svačině dostanou sýr tartar s kornšpicem a k večeři pribinu, pečivo a ovoce.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek