metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Stravování v nemocnici (ilustrační foto) | foto: ČTK

Dietolog o nemocniční stravě: Za stovku denně čekají pacienti zázraky

  15:33
Jaká je dnes kvalita jídla v nemocnicích? Záleží, jestli jídelníček sestavuje odborník nebo 20 let stará příručka, říká dietolog.

Od loňského prosince platí pacienti za den pobytu v nemocnici 100 korun. Měl tento poplatek nějaký vliv na kvalitu nemocniční stravy? Podle dietologa Pavla Suchánka ze sdružení Fórum zdravé výživy šla kvalita nahoru. Ovšem aby byla srovnatelná s tím, na co jsme zvyklí z domova, museli bychom prý platit ještě více.

Nemůžete čekat hostinu jako v hotelu

„Vezměme si, kolik zaplatíme za plnou penzi i v tom nejlevnějším hotelu, a připočítejme svačiny. Dle mých soukromých výpočtů se dostaneme k částce okolo 300 korun na den. Není tedy možné chtít za sto korun stravu trojnásobné ceny,“ říká Suchánek, podle kterého se rozpočet nemocnic na stravu na pacienta a den pohybuje v rozmezí 170 až dvou set korun. Na kvalitu jídla má prý  vliv také to, kdo jídelníček  sestavuje. „Zda je to nutriční terapeut, který sleduje moderní trendy, vzdělává se, snaží se složení jídelníčku neustále vylepšovat, nebo zda jde o zaměstnance, který jen opisuje dvacet let starou příručku,“ dodává dietolog.

A co Suchánek říká na výtky pacientů, že jídla v nemocnici je málo? Pravidla prý určují složení stravy pro každého pacienta s daným onemocněním. Ti prý často netuší, že by se tak měli stravovat celoročně a v nemocnicích vyžadují svíčkovou se šesti knedlíky. „Bohužel někdy až v nemocnici pacienti zjistí, jak by měla strava vypadat,“ uzavírá.

V Praze přejdou pacienti na tablety

Od 1. srpna Všeobecná fakultní nemocnice v Praze zavádí nový systém distribuce jídla.

  • Dosud se jídlo rozváželo hromadně v nerezových nádobách. Od příštího měsíce budou pacienti dostávat takzvané tablety, které budou obsahovat hlavní jídlo, polévku a dezert.
  • Podle Jaroslavy Šimánkové, vedoucí odboru léčebné výživy a stravování VFN v Praze, nebudou tablety vydávány na jméno konkrétního pacienta, ale podle jeho diety. "Hlavní výhodou je, že nový systém je komfortnější, hygieničtější a estetičtější," říká Šimánková, podle které tabletový systém bude určený zpočátku pro všechny pacienty VFN.
  • Až se pořádně zajede, budou se jím stravovat také zaměstnanci nemocnice. A co bude jejich první "tabletové" menu? Pacienty s běžnou dietou čeká podle Šimánkové oběd v podobě uzeného masa, šunky, okurky a hovězí polévky s rýží. Ke svačině dostanou sýr tartar s kornšpicem a k večeři pribinu, pečivo a ovoce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek