metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Vojtěch Lavička je také autorem hudby k filmu ROMing. | foto: Veronika Reicheltová, Metro.cz

Díky festivalu Khamoro se potkávaly a společně pařily obě kultury, říká houslista Vojtěch Lavička

  9:45
Houslista, moderátor a skladatel Vojtěch Lavička je známým propagátorem romské kultury. Hrál v Gipsy.cz, spoluzaložil romskou redakci Českého rozhlasu. V současné době působí také v organizaci Slovo 21. „Covid nás všechny sejmul, nemohli jsme hrát. Z kultury zmizelo čtyřicet procent návštěvníků. Jsem rád, že to konečně zase ožívá,“ vzpomíná Lavička.

Co je na romské kultuře jedinečné?
Je nespoutaná, vždy dáváme kus sebe. Je skvělá ve schopnosti improvizovat, nikdy není ošizená a vždy je tam stoprocentní srdce. Při hraní nemyslíme na nic jiného, jsme tady a teď a užíváme si to. Problémů a starostí máme všichni hodně, ale nesmíme brát život jako drama. Vaše dramata nikdo z třetího patra nevidí, nejsou tak velká. Život pořád nabízí dost prostoru pro to si ho užívat a nemít špatné svědomí.

Jaký bude letošní ročník Khamora?
Bude to nabitá párty, která startuje už tuto neděli na Gauči na výstavišti v Holešovicích, kde zahrají kapely Imperio a Connection, se kterou zpívá Erika Fečová.

Čím je festival výjimečný?
Za 24 let, co festival existuje, kolem něj vznikla skvělá komunita lidí, kteří se tam potkali, seznámili se, někteří se dokonce vzali a mají rodiny. Díky Khamoru se potkávaly a společně pařily obě kultury, tak doufám, že dorazí i neromské publikum a společně si to užijeme.

Na co se nejvíc těšíte?
Lákadel je hodně, těším se na romské amatérské divadlo Trajo z Rokycan, které vzniklo v rámci našeho projektu Gendal’ipen, který podporuje mladé romské umělce. Hodně emocionální bude vystoupení ukrajinských Romů Teatr Romans, kteří před válkou utekli z Kyjeva. Těším se také na silné ženské hlasy, protože přesahem Khamora je emancipace.

Jak ženám pomáháte?
Snažíme se romské ženy podporovat, aby se v klasické patriarchální rodině nebály prosadit a studovat. Výjimečné je, že ženy, které prožily většinu života ve stylu vařím, peru, si dnes dodělávají řidičáky, střední školy, sedí v zastupitelstvu, je to obrovská proměna, kterou jejich chlapi museli akceptovat. Naučili se vážit si své ženy ještě úplně jinak.

Čím se zabývá Slovo 21?
Řešíme dvě velká témata. Integraci cizinců, takže se nás týká rusko-ukrajinský konflikt. Další jsou romské projekty, tím nejznámějším je pražský festival Khamoro.

Co pro uprchlíky děláte?
Snažíme se rozklíčovat, co můžeme pro ukrajinské Romy udělat. Často nemají ani základní potřeby, takže děláme třeba humanitární sbírky a snažíme se pomáhat, jak můžeme. Jejich množství je ale tak velké, že postarat se o všechny bohužel není v silách žádné české neziskovky. Jsem rád, že se i stát snaží přijít na to, co dělat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek