metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Středa, 5. srpna 2020. Svátek má Kristián.
Radotínské údolí se vrací do dřívější podoby.
Radotínské údolí se vrací do dřívější podoby. | foto: ČSOPMetro.cz

Díky kozám se na pražské louky vrací vzácní motýli

20. července 2020  14:11 Filip Jaroševský Metro.cz
Oman srstnatý, saranče německé, ploskoroh pestrý. A také okáč metlicový. Byliny a zvířata zase obývají Radotínské údolí.

Ochránci přírody díky svým kozám a ovcím udržují cenné stepi na okraji metropole. A přicházejí dobré zprávy – po pěti letech se sem vrátil i vzácný a kriticky ohrožený motýl okáč metlicový. Není jediným motýlem. Stejně tak se tu objevují soumračník podobný, perleťovec prostřední, otakárek fenyklový a ovocný. Tyto a mnoho dalších druhů motýlů, drobných živočichů a suchomilných rostlin se pomalu, ale jistě, opět vracejí na jihozápadní okraj Prahy.

Na území Českého krasu v Radotínském údolí na vápencových skalách přitom početnost řady druhů ještě před časem ustupovala. Některé druhy motýlů jako okáč skalní a okáč šedohnědý zde již bohužel vyhynuly. „Příčinnou těchto změn bylo opuštění od tradičního způsobu obhospodařování zdejšího území. Vegetace se tu pak příliš rozbujela.

Ochránci přírody se proto rozhodli této lokalitě pomoci a v roce 2016 tu prostřednictvím svého pozemkového spolku Pražská pastvina provedli první zásahy, které vedly ke zlepšení podmínek pro místní vzácné druhy,“ říká pro deník Metro Martin Třešňák z Českého svazu ochránců přírody.

Kromě kosení tu nejprve radikálně prořezali porost borovic černých, zlikvidovali pak také náletová křoviska. Od roku 2017 zde pak cíleně pasou ovce a kozy.

„Pastva obratem vedla ke zlepšení zdejších travních porostů. Snížila se produkce biomasy a zvýšilo se zastoupení ochranářsky hodnotných druhů bylin, zejména modřence chocholatého, omanu srstnatého a mateřídoušky panonské. Po mnoha letech se zde našel zase modrásek jetelový, hojnější je počet i saranče německé nebo ploskoroha pestrého,“ pochvaluje si Třešňák.

Jedním z cílů péče o tuto lokalitu je záchrana zdejší populace kriticky ohroženého motýla okáče metlicového, který byl vybrán jako jeden z nejohroženějších druhů, které na lokalitě dosud přežily.

„Jde o takzvaný deštníkový druh, tedy pokud se jej podaří zde zachránit, je pravděpodobné, že se spolu s ním zachrání i velká část dalších méně nápadných nebo skrytěji žijících druhů, které mohou snadno uniknout naší pozornosti. Dá se říci, že se to podařilo,“ dodává ochránkyně Martina Skohoutilová.

Populace okáčů se v létě 2018 odrazila od pomyslného dna a po mnoha letech začala růst. Rok před tím zde byla zaznamenána jen dvě jeho pozorování, poté jich bylo dvanáct a v poslední době je možné vidět i dvacet kusů během jediného dne. Do budoucna zde chtějí ochranáři zlepšit místní podmínky natolik, aby bylo možné sem vrátit i ty druhy, které zde již vyhynuly.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po dlouhých letech zmizela

Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách.
vydáno 5. srpna 2020  14:45

Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří...  celý článek

Udělejte z Prahy lepší město. Do instagramové výzvy se zapojil také deník Metro

Metro už se zapojilo.
vydáno 5. srpna 2020  10:46

Tu pohozená lahev, támhle tucet vajglů, tady zase samolepka na lampě. Realita ulic metropole i dalších měst. Něco s tím udělat se rozhodli studenti z...  celý článek

Podpora lidí nás nakopla, říká šéf Brutal Assaultu

Tomáš Fiala
vydáno 4. srpna 2020  15:57

„Skoro všichni lidé si nechali vstupenku na příští rok a tím nás podpořili,“ říká šéf největšího metalového festivalu u nás. Pětadvacátý ročník Brutal...  celý článek

Legenda investigativní novinařiny vzpomíná na krále podsvětí i na brutalitu mafie z Východu

Josef Klíma
vydáno 4. srpna 2020  13:56

Od začátku července můžete na platformách Apple, Spotify, SeznamZprávy.cz nebo Google Podcasts poslouchat podcast s názvem České podsvětí. Josef Klíma zde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám