metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Distanční výuka dělá ze školáků skrčence

  5:05
Volání, že by mělo být české školství více on-line, nepřivádí mnohé odborníky k nadšenému potlesku.

Nemotorní rodiče, nemotorné děti. Sleduje-li potomek od narození z kočárku maminku či tatínka, jak většinu procházky stráví rodič pohledem na displej mobilu, má dítě takřka stoprocentní šanci, že se z něho vyvine jedinec nezvládající v dospělosti základní pohybové návyky.

Někdo nic, někdo víc

  • Asi deset tisíc školáků se během letošního jara neúčastnilo on-line výuky. Buď z nedbalosti rodičů, nebo kvůli absenci počítače a internetu.
  • Až šest hodin stráví některé děti denně na počítači nebo na mobilu.

Již druhé letošní uzavření škol a výuka přes komunikační aplikace, případně zadávání úkolů jen přes e-maily tak současně nahrávají fyzickému nedostatečnému vývoji nejmladších generací. „Jsou děti, které stráví denně pět až šest hodin u počítače,“ konstatuje neuroložka Jaroslava Chlupová, která se dlouhodobě zabývá i problematikou pohybových návyků a jejich vlivu na fyzický vývoj u dětí. Pokud v současném období navíc dítě tráví část dne i vyučováním přes počítač, čas prožitý bez pohybu se tím výrazně prodlužuje.

„Ze života se vytrácí lidský faktor, z člověka se stává jiná bytost. Vývojově se tak dostane do podoby skrčeného tvora, který je řízen technikou,“ upozorňuje neuroložka. Nucení k pohybu by podle ní nemělo pocházet ani třeba od „chytrých“ hodinek, které zapípáním upozorní třeba na příliš dlouhé sezení. „Člověk by měl svůj organismus hlídat a cítit sám, ne že to za něj bude měřit přístroj,“ tvrdí neuroložka. Vývoji dětí nepřispívá ani fakt, že s on-line výukou se už od jara nekonají téměř hodiny tělesné výchovy, omezené je nyní i zapojení dětí do sportu v nejrůznějších oddílech, kam dříve chodily.

Bez výuky na dálku se však nyní školy neobejdou. Na rozdíl od jara je teď totiž účast na distanční výuce povinná. Přináší to, vedle vlivu na zdraví, také další problémy. Odborníci totiž varují, že pokud se děti v dohledné době nevrátí do školy, bude to mít neblahý dopad na úroveň jejich vzdělanosti. V řadě domácností se stále o počítač dělí rodiče pracující v režimu home office i děti. 

Mobilní choroby

  • Psychická závislost a závažná tělesná narušení, to nám daly počítače a mobilní telefony. V důsledku absence pohybu má v předškolním věku většina českých dětí vadné držení těla.
  • Do takzvané nemoci z mobilních telefonů se podle neuroložky Jaroslavy Chlupové řadí už také u čtyřletých dětí předsunutá hlava nebo artritida palce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy