metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Martin Hofmann v Zimní pohádce | foto: Viktor Kronbauer

Divadla se rozjíždějí. Jestli jim nahradí škody, zatím nevědí

  17:51
Balík dotací by mohly soubory čerpat z ministerstva průmyslu a obchodu.

Léto hereckých osobností neboli venkovní scéna Studia Dva na Vyšehradě už několik dní hraje. Hvězdné léto pod žižkovskou věží pořádané Divadlem Kalich zahájí svůj provoz od středy, postupně se připojí další scény včetně rozsáhlého projektu Letní shakespearovské slavnosti, které ve zkrácené verzi začnou v Praze, Brně a Ostravě od 21. července (více o akcích v boxu).

„Přípravu letošního ročníku jsme samozřejmě s veškerou vážností podřídili celospolečenské situaci, takže jsme nachystali mnoho nezbytných hygienických a bezpečnostních opatření, aby se u nás mohli diváci bavit bez obav. Prostory budeme dezinfikovat speciálními prostředky, navíc jsme pořídili ozonové čističe vzduchu od virů, dezinfekce bude k dispozici hned na několika místech. Zkrátka na bezpečí diváků nám záleží, ale stejně důležité mi přijde lidem pomoci se vrátit zpátky do normálního života. A kultura je pro mě právě symbolem návratu společnosti k normálu,“ vysvětluje Michal Kocourek, producent Divadla Kalich.

Letní divadelní scény v Praze

Léto hereckých osobností Studia Dva
Kde: Letní scéna Vyšehrad
Kdy: od 10. června do 31. srpna

Hvězdné léto pod žižkovskou věží
Kde: Mahlerovy sady
Kdy: od 1. července do 2. září

Letní Shakespearovské slavnosti
Kde: Pražský hrad, HAMU
Kdy: od 21. července do 28. srpna

Letní scéna Divadla Ungelt
Kde: Nový Svět
Kdy: od 30. června do 30. srpna

Letní scéna Harfa
Kde: na střeše Galerie Harfa
Kdy: od 2. do 31. srpna

Letní scéna Divadla v Celetné
divadelní soubor Kašpar
Kde: zahrada Werichovy vily na Kampě
Kdy: od 25. června do 23. července

Letní Letná Light
Kde: Letenské sady
Kdy: od 18. do 25. srpna

Letní scéna Štvanice
Kde: Štvanice, pod Hlávkovým mostem
Kdy: od 13. června do 29. srpna

Letní scéna Jatka78
Kde: od 30. května do 30. července
Kdy: Pražská tržnice

VyšeHrátky
Kde: Staré purkrabství na Vyšehradě
Kdy: od 31. srpna do 6. září

Díky navýšení počtu osob na hromadných akcích mohla divadla do prodeje uvolnit větší kapacity vstupenek, než to ještě před pár týdny vypadalo. Nicméně rozvolňování je podle nich často překotné.

„Je důležité, aby koncepce rozvolňování, nejen pro divadla, byla známá dostatečně dopředu. Samozřejmě v případě příznivé situace. Těší nás, že nejen hercům, ale i divákům kultura chyběla a vrací se, ale není snadné naplnit sály ze dne na den,“ přibližuje Tomáš Přenosil, marketingový ředitel Studia Dva.

Ministerstvo průmyslu a obchodu s podporou ministerstva kultury dokončilo dotační program pro celý kulturně kreativní průmysl, který v pondělí schválila vláda. Záměr počítá s tím, že by se mohlo o dotaci žádat za zrušené akce v době od 10. března do 31. srpna 2020. Dotace by se následně měla proplácet ex post. Konkrétně ve výši 50 procent uznatelných výdajů spojených s náklady za produkci plánovaných kulturních akcí, které byly zrušeny či přesunuty na náhradní termíny, případně se uskutečnily v menším rozsahu. Dotace by měla činit maximálně pět milionů korun na jeden podnikatelský subjekt.

„Kultura sehrává zásadní roli při cestování, v gastronomii, hotelnictví, v technických a mnoha dalších službách, které souvisí s obchodem. Dotace jsou nástrojem, jak systémově podpořit kreativní odvětví nyní i v budoucnu včetně tradičního českého průmyslu, řemesel, rozvoje regionů i technologických odvětví,“ zmiňuje vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Právě navázanost kultury na cestovní ruch, který se podle odhadů v Praze rozhýbe až na začátku příštího roku, může být likvidační pro specifické divadelní žánry. „My konkrétně jsme byli dost závislí na turistech a školních představeních, což teď samozřejmě nebylo a ještě chvíli nebude. Chtěli bychom se ale pokusit o záchranu, proto jsme udělali lidovější ceny na léto a snažíme se nalákat na černé divadlo i Čechy. Hrajeme v létě jen v deseti termínech a pak uvidíme,“ říká ředitel černého divadla Metro Michal Urban.

Po schválení vládou teď poputuje návrh ke schválení do Sněmovny. „Věřím, že lidé budou chtít v hledištích divadel zrelaxovat a zase se pobavit. Známá pravda říká, že veselá mysl je půl zdraví,“ uzavírá Kocourek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy