metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 12 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Dalších 5 fotografií v galerii
Inscenace Zlaté město v podání Chemického divadla | foto: Marta SobotkováMetro.cz

Nechali bychom Prahu zbourat kvůli zlatu? Odpověď režisér hledá

  8:45
V prostorách divadla Venuše ve Švehlovce se od 20 hodin koná premiéra hry Zlaté město v podání Chemického divadla. Režisér inscenace Vojtěch Bárta řekl, proč se tvůrci inspirovali právě Prahou.

Zlaté město

  • Premiéra inscenace se hraje v prostorách Venuše ve Švehlovce v sobotu 28. května. První repríza je ve čtvrtek 9. června, v obou případech od 20 hodin.
  • Hrají: Dana Marková, Jiří Kniha, Richard Němec, Filip Šebšajevič a Vojtěch Hrabák
  • Živá hudba: Bio Masha
  • Dramaturgie: Barbora Etlíková
  • Režie: Vojtěch Bárta
  • Vstupenky je možné rezervovat přes server goout.cz nebo webové stránky Venuše.

Co vás vedlo k uvedení právě této inscenace?
Žijeme v Praze a není nám lhostejná. Zabýváme se vztahy mezi městem, jeho kulturou a osudy lidí, kteří v něm žijí. Zajímají nás všichni – developeři, „šedá zóna“, kmotři, prostitutky i obyčejní lidé. Novináři samozřejmě také.

Jakou roli hraje v příběhu naše hlavní město?
Praha je zlaté město. My tady skoro všichni milujeme památky, opíjíme se vlasteneckými city, ale když nás někdo přesvědčí, že pod Prahou leží zlaté ložisko, necháme ji zbourat. Přesně to je výchozí situace Meyrinkovy povídky G.M. Má jen několik stránek a autor v ní popisuje atmosféru doby pražské asanace před více než sto lety. Povídka ale byla jen první inspirace. Dalšími byly četba Nového prostoru, příběhy z ulice, z médií, ze života i naše sny.

Co to o Praze vypovídá?
Je to velmi krásné a ohrožené město. Bohužel se od dob Meyrinka nebo Viléma Mrštíka, který napsal legendární pamflet Bestia triumphans proti bourání Starého Města, mnoho nezměnilo. Kvůli krátkodobým finančním nebo mocenským zájmům jdou i dnes k zemi nádherné staré domy, často přímo v samém srdci Prahy. Za krásnými fasádami se skrývají hotely, kanceláře i bordely a pračky špinavých peněz. A praví Pražané mají bledé tváře.

Živá hudba v podání BioMashy má využít staropražské hity, jak to bude v praxi vypadat a jak důležitá je hudba pro celou hru?
Hudba vychází z hospodských písniček (nejen) staré Prahy. Ty zobrazují život bez příkras, přesto mají překvapivou poezii. Dnes se používají jako turistický kýč. BioMasha naživo zpívá a přetváří staré hity do akustických smyček, které jsou svébytným komentářem k dění na jevišti.

Proč by tedy měli diváci přijít?
Našemu Chemickému divadlu jde hlavně o zachycení života, často groteskního, o obrazy a sny. Zveme všechny, kterým není lhostejné jejich město a lidé kolem nich.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Ve škole ohně a kouře aneb Jak vymazlit steaky tak, že to hosty na párty pošle do kolen?

vydáno 15. dubna 2024  13:00

Motor zaburácí. Zvonek u vrátek. Štěká pes. Před domem zaparkoval obrovský americký pick-up. Dveře. Pohorka na silnici. V kšiltovce, košili a džínech...  celý článek

Češi zachraňují památky i méně známé ruiny. A jsou v tom poměrně úspěšní

vydáno 15. dubna 2024  6:00

Zdevastovaných zámků, hradů, fabriček i drobných staveb typu kapličky je v Česku obrovské množství. Fenomén urbexu, který v Česku začal někdy na přelomu...  celý článek