metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav
Divoké prase (ilustrační foto) | foto: SXC

Divočáci. Mají se jak prasata v žitě

  5:44
Více než šest set zastřelených kanců denně v celém Česku. Je to vůbec možné?

Divoká prasata devastují lesy i pole, rozrývají zeleň v okrajových částech měst, dokonce pobíhají v ulicích sídlišť. Myslivci se musí ohánět, počty ulovených kusů prudce rostou. „Psali jste, že loni u nás zastřelili skoro 230 tisíc divočáků, to je 630 denně,“ telefonoval minulý týden do redakce deníku Metro čtenář. Máme si to prý nejdříve spočítat, než „bludy“ napíšeme.

Jak potvrdila Českomoravská myslivecká jednota, čísla odpovídají skutečnosti. A nejsou přemrštěná (viz box). „V Česku je asi devadesát tisíc myslivců včetně organizovaných členů, těch je asi šedesát tisíc,“ říká Andrea Güttlerová, mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty. Předpokládá se, že pětasedmdesát tisíc z nich aktivně loví. „Počet ulovené černé zvěře je tedy reálný. Vychází to na tři až čtyři kusy ročně na jednoho aktivního myslivce-lovce,“ dodává Güttlerová. Důkazem jsou podle ní povinně odevzdané vzorky pro veterináře na trichinellu (parazit – poznámka redakce).

Dva tisíce za prase

229

Takový je v tisících kusech předběžný odhad ulovených divokých prasat za loňský kalendářní rok. Jedná se o odhad na základě vzorků zaslaných veterinářům. Odměna za jedno zastřelené divoké prase činí 2000 korun, ale jen za divočáka uloveného nad průměr odstřelu za předchozí tři myslivecké roky.

Za zvýšenými počty černé zvěře v některých regionech je i současný způsob zemědělského hospodaření. Divoká prasata bez problému přežívají s dostatkem potravy ve velkých lánech kukuřice, řepky nebo pšenice. Roli hraje i to, zda bude semenný rok bukvic. Pokud ano, divoká prasata budou méně v pohybu. Černá zvěř je přizpůsobivá, její lov rozhodně není jednoduchý. Stavy divokých prasat podporují i mírné zimy.

Mezi vášnivé lovce patří Jiří Hynek, výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. „Určitě nepatřím mezi rekordmany. Od loňského dubna až doteď mám sedm ulovených divočáků, z toho čtyři při společných naháňkách,“ potvrdil Hynek deníku Metro. Ulovit divoké prase podle něho není snadné. „Jsou to velmi inteligentní zvířata, navíc velmi ostražitá,“ doplňuje Hynek. Má však mezi známými takové, kteří během lovecké sezony odloví až padesát divočáků.

Takové množství ulovených prasat potvrzuje i Güttlerová z myslivecké jednoty. „Při nich zastřelí myslivci třicet, čtyřicet i více kusů,“ vysvětluje mluvčí myslivců. Loňské množství ulovených divokých prasat (229 347) je podle statistik přibližně stejné jako v roce 2017 (229 818). Ale například přede dvěma lety jich bylo jen něco málo přes 145 tisíc. V roce 2017 se museli lovci vypořádat s přemnoženými prasaty i kvůli africkému moru. Správci honiteb našli v té době zhruba sto nakažených zvířat. 

Kančí ráj to na pohled

Divokým prasatům se v Česku daří stále líp.

  • V roce 1965 bylo v České republice uloveno tři tisíce kusů černé zvěře. 
  • O pět let později jich bylo už pět tisíc. V roce 1990 okolo 56 tisíc. Ještě v roce 2000 jich bylo „pouze“ 68 tisíc. Před deseti lety narostly počty na 144 tisíc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek