metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Středa, 21. srpna 2019. Svátek má Johana.
„Snad každý má rád pivo,“ říká majitel Otto Kohout.
Větší foto
„Snad každý má rád pivo,“ říká majitel Otto Kohout. | foto: Metro.cz

Divočák teče na Žižkově mezi hrnky od babiček

1. dubna 2019  9:35 Jan David
Pivo z vinařské oblasti Moravy... Divné? Hlavně dobré. A navíc v Praze.

Myslivci, skloňte hlavně a zapomeňte na téma přemnožených divočáků. Tento nechrochtá, ale teče z pípy na pražském Žižkově. Není přitom Žižkov jako Žižkov. Divočák je název jednoho z piv vařených tradičním způsobem v kraji vyhlášeném díky vinohradům – ve vesnici Moravský Žižkov na Břeclavsku.

V metropoli je tato čepovaná desítka a její silnější pivní sourozenci ve stálé nabídce na jediném místě. V restauraci rodilého pražského Žižkováka, který i díky originálnímu nápadu na propojení stejného názvu dvou různých lokalit provozuje restauraci Žižkov na Žižkově.

„Každý snad má rád pivo,“ vykulí oči majitel Otto Kohout po otázce, jak se dostal k pivu. Dobré pivo k němu patří jako k Žižkovu hospody. Dříve provozoval vlastní podnik s 11 pípami, rád zkouší a ochutnává, o pivu má přehled. „Nechutnají mi ale europiva, tak hledám lepší. Teď lpím na tom našem, ale mám rád třeba i Permona nebo Matušku,“ začíná vyprávět padesátiletý pohodář v prostoru z cihel a dřevěných trámů.

„Kvůli ochutnávání tady máme jednu pípu volnou na silnější piva odjinud, teď ale čekám, až Žižkov uvaří speciálního Mustanga,“ rozzáří se oči muži s logem Žižkoff na zeleném triku. Je to jejich firemní úbor. Otto Kohout se na place potkává se svou manželkou, kterou označuje za místní sluníčko. Sebe považuje hlavně za kuchaře, však tu vaří. „Jako šéfkuchař jsem otvíral restauraci Les Moulles v Pařížské nebo Rybí trh,“ popisuje gastronomické zkušenosti, které ho v kombinaci s jeho vášní přivedly k otevření vlastní restaurace, kde si v nabídce vyberou i vegani.

Jako hit vyzdvihuje bezmasý tatarák s batátovým základem, který se maže klasicky na topinky s česnekem. „Smažím je na oleji, ale ty klasické samozřejmě na sádle. Chci uspokojit masožrouty i hosty, kteří maso nejedí,“ říká muž, který má vegetariány v rodině i mezi kamarády jogíny. Vaří až od odpoledne, ale zato do půlnoci. Někdy tu hraje živá muzika nebo karaoke, jindy se hrají kostky.

Prostor restaurace označuje majitel za oblast zakázanou všem logům. Opravdu, ubrusy i skleničky jsou bez reklam. „Přijde mi, že je pořád vyráběno zbytečně něco navíc,“ podotýká. Otto Kohout si naopak zakládá na jinakosti a rozmanitosti, přitom se vrací k tradici. Směje se, když popisuje, jak přijdou hosté a chtějí kolu a espresso. „Nemáme kávovar, nabízíme jen turka a rozpustnou kávu do starých porcelánových dvoudecáků od babiček, k tomu pěknou tradiční cukřenku. Nemáme ani značky známých limonád, používáme domácí sirupy, které si tu sami vyrobíme,“ podotýká. Na internetu shání i staré porcelánové servisy, na které mají od hostů dobré reakce.

„Bylo by krásné mít tu i pivovar, ale jsme rádi, že máme piva, která hosty baví,“ dodává majitel Žižkova na Žižkově, který už přemýšlí i nad expanzí a možnosti Žižkova v Nuslích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédnutí do dějin soli. Vzácné druhy jsou drahé jako lanýže

Muzeum soli v Pagu je ve skladišti, které je památkově chráněné.
vydáno 20. srpna 2019  11:10

V Chorvatsku, na ostrově Pagu, dobývají sůl už od římských časů. Vzácná surovina, kdysi dražší než zlato, z odpařovacích nádrží v Pažském zálivu, pokrývá...  celý článek

Dětem z Řitky vzali spoje do školy. Zdržovaly by

Středočeská obec Řitka
vydáno 20. srpna 2019  8:36

Část obyvatel středočeské obce je na řadu měsíců odříznuta od světa. Na vině je podle nich oprava mostu i neschopnost úřadů.  celý článek

Kolečko: Režírování bylo, jako když řídíte kajak a nejste Hilgertová

Scenárista a režisér Petr Kolečko s herečkami Petrou Hřebíčkovou a Denisou...
vydáno 19. srpna 2019  15:33

Proslavil se jako scenárista. Na konci srpna ale vstoupí do kin komedie Přes prsty, pod kterou je Petr Kolečko podepsán také jako režisér. V rozhovoru pro...  celý článek

Ceny pozemků rostou, výměra pro jeden domek se zmenšuje

Pozemek v okolí Mladé Boleslavi hledala rodina čtyři roky. Oblíbenou lokalitu...
vydáno 19. srpna 2019  10:22

Ubírání obytné plochy se netýká jenom bytů. Lidem stačí stále menší pozemky i pro rodinný dům.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám