metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav
Z filmu Lollipop Monster | foto: Dny evropského filmu

Dny evropského filmu nabídnou přes padesát snímků

  14:53
Přes 50 snímků z celé Evropy nabídne 21. ročník Dnů evropského filmu. V Praze se akce uskuteční od 10. do 17. dubna v kinech Světozor a Lucerna. "Festival oblíbený i mezi cizinci je mimo jiné alternativním distribučním kanálem umožňujícím zhlédnou snímky, které by se do běžné distribuce nedostaly," uvedla Lenka Holubová Mikolášová, zástupkyně ministerstva kultury. Festival přehlídku podle pořadatelů navštívilo 16 tisíc lidí.

Program

Kompletní rozpis filmů a časů, ve které budou uváděny, naleznete na stránkách festivalu.

Přehlídku současné evropské kinematografie zahájí 10. dubna v kině Světozor snímek Dvojník, volná adaptace povídky Fjodora Michajloviče Dostojevského, kterou po svém úspěšném debutu Jmenuji se Oliver Tate natočil Richard Ayoade známý ze seriálu Ajťáci. V hlavních rolích černé komedie o muži, do jehož života vstoupí dvojník a radikálně mu zkomplikuje život, se představí Jesse Eisenberg a Mia Wasikovská.

Letos se na festival chystají i zločinci

Novinkou je letos sekce EuroCrime věnovaná současné podobě thrilleru a kriminálních filmů napříč Evropou. "Sekce nabídne i jeden dokumentární film, Temná zákoutí duše rakouské režisérky Barbary Ederové, jehož tématem se stali forenzní psychologové zabývající se sériovými vrahy," sdělil dramaturg přehlídky Zdeněk Blaha.

Pražskou část přehlídky 17. dubna v kině Lucerna zakončí debutový celovečerní snímek Finsterworld německé režisérky Frauke Finsterwalderové. Cenami ověnčený snímek je složen ze série vzájemně propletených příběhů několika hlavních postav a jejich někdy až bizarních zálib, úchylek či neuróz. V jedné z vedlejších rolí se představí například polský herec Jakub Gierszal či německá herečka Corinna Harfouchová.

Hosté festivalu

  • Slavnostního zahájení se zúčastní režisér irského snímku Moře Stephen Brown a režisér bulharského snímku Červenec Kiril Stankov.
  • V druhé polovině festivalu dorazí tvůrci belgického snímku Podivná barva slz tvého těla Bruno Forzani a Helene Cattetová.
  • Osobně přijedou představit svůj film Sametoví teroristé i slovenský režisér Ivan Ostrochovský a herec Vladimír Hučín.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek