metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.
Babybox (ilustrační foto) | foto: Kirk - Wikimedia Commons

Do babyboxu v Dejvicích někdo odložil holčičku. Je to druhé dítě za několik dní

  10:03,  aktualizováno  11:05
Do babyboxu u městského úřadu v Praze 6 dnes před 9.00 někdo odložil novorozenou holčičku. Podle prvních informací je v pořádku. „Odvezla ji záchranná služba,“ řekl starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Jde o 112. takto odložené dítě v Česku. Minulý týden našli pracovníci ostrahy na stejném místě novorozeného chlapce. Holčičku někdo odložil zabalenou v dece. Podle starosty u sebe neměla žádný vzkaz ani dopis.

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess dal dítěti jméno Jitka po Jitce Köcherové ze sociálního odboru Prahy 6. „I mně přijde zvláštní, když do bedýnky, která čtyři roky jen čekala, jsou odložená dvě děťátka během devíti dnů,“ sdělil Hess a doplnil, že malá Jitka je současně letošním dvanáctým dítětem odloženým do babyboxu v Česku.

Babybox je inkubátor s vytápěním a alarmem

Speciální schránka zvaná babybox byla v Praze 6 umístěna v létě 2010. Po celé zemi je zatím 63 babyboxů, kam mohou lidé anonymně umístit své zpravidla novorozené dítě. Z dětí odložených do babyboxů bylo dosud 68 dívek a 44 chlapců.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Holčičku někdo odložil zabalenou v dece. Podle starosty u sebe neměla žádný vzkaz ani dopis. Speciální schránka zvaná babybox byla v Praze 6 umístěna v létě 2010. Po celé zemi je zatím 63 babyboxů, kam mohou lidé anonymně umístit své zpravidla novorozené dítě. Z dětí odložených do babyboxů bylo dosud 68 dívek a 44 chlapců.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy