metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Dalších 6 fotografií v galerii
Kdo z nich se nakonec stane senátorem? | foto: Metro.cz

Do boje o Senát postupují Láska, Žáček, Baudyšová, Kladívko, Hampl a Schwarz

  1:56,  aktualizováno  10:36
V Praze se konaly doplňovací volby do Senátu ve třech volebních obvodech. O tom, kdo z postupujících kandidátů nakonec usedne v horní komoře Parlamentu, se rozhodne za týden v druhém kole.

Za volební obvod Praha 9 usedne v Senátu buď ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová (ANO), nebo současný senátor Tomáš Kladívko (ODS). V Praze 1 se rozhodne o senátorovi mezi bývalým rektorem UK Václavem Hamplem (KDU-ČSL a SZ) a senátorem, šéfem záchranky Zdeňkem Schwarzem (ODS). V Praze 5 do druhého kola senátních voleb postoupili advokát Václav Láska (SZ) a historik, bývalý ředitel ÚSTR Pavel Žáček (ODS).

Senátorem za Prahu 9 bude Baudyšová, nebo Kladívko

Tomáš Kladívko

Zuzana Baudyšová

Bylo to těsné

O místo senátora se v Praze 9 ucházelo 11 lidí. Za Baudyšovou a Kladívkem skončil vědec Jiří Vávra (TOP 09) s 15,66 procenta hlasů, kosmonaut Oldřich Pelčák (za ČSSD) s 10,66 procenta, pražská zastupitelka Ilona Picková (SZ) s 5,95 procenta, odborář František Křížek (za KSČM) s 5,22 procenta, podnikatel František Pecka (Svobodní) s 3,99 procenta, bývalý starosta Prahy 14 Miroslav Froněk (za Konzervativní alianci 14) s 2,02 procenta, skladatel Petr Hannig (Strana zdravého rozumu) s 1,32 procenta, právník Ivan Noveský (za Domov) s 0,78 procenta a hudebník Uwe Ludvik Vanik (za Republiku) s 0,63 procenta hlasů.

Za Prahu 9 usedne v Senátu buď ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová (za ANO), nebo současný senátor Tomáš Kladívko (ODS). Podle údajů Českého statistického úřadu získala Baudyšová v prvním kole voleb s velkým náskokem 37,02 procenta hlasů, Kladívko obdržel 16,71 procenta hlasů. O tom, kdo z nich zasedne v horní parlamentní komoře, se rozhodne za týden. V prvním kole přišlo na Praze 9 k urnám 37,14 procenta voličů.

„Mám velkou radost,“ řekla Baudyšová. Předpokládá, že díky svému dosavadnímu působení v Nadaci Naše dítě získala hlasy především od žen. „Má práce víc oslovuje ženy, maminky, babičky. Muže určitě též, ale ženy ji více oceňují,“ poznamenala finalistka, která doufá, že uspěje i v druhém kole. V kampani v příštím týdnu se chce hlavně setkávat s voliči. „Doufám, že to poctivou prací v Senátu všem voličům vrátím a nezklamu jejich důvěru,“ dodala. „Jsem rád, že jsem ve druhém kole. Nejsem rád, že mám takový odstup za prvním místem. Udělám všechno pro to, abych ve druhém kole zlepšil výsledek a ještě se o postup do Senátu popral,“ řekl Kladívko.

Senátorem za Prahu 1 bude buď Hampl, nebo Schwarz

Václav Hampl

Zdeněk Schwarz

Jurinová propadla

Novinářka Eva Jurinová (za Republiku) obdržela 1,83 procenta hlasů, bývalý policejní rada Miloslav Dočekal (za SNK Evropští demokraté) 1,77 procenta, podnikatel Ivo Kasal (Antibursík - Stop ekoteroru) 1,09 procenta, hudebník Petr Šefl (za Úsvit) 1,01 procenta, publicista Vladimír Stwora (za NE Bruselu - Národní demokracie) 0,62 procenta, vrtař a geolog Milan Jurových (za SPO) 0,59 procenta, ekonomka Zdeňka Chromíková (za Domov) 0,46 procenta a dopravní specialista Rudolf Mládek (za Občanská konzervativní strana) získal 0,39 procenta hlasů.

O senátorské křeslo za volební obvod Praha 1 svedou za týden souboj bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (za KDU-ČSL) a současný senátor a ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz (za ODS). Podle Českého statistického úřadu získal Hampl v prvním kole senátních voleb 27,19 procenta a Schwarz 20,3 procenta hlasů. O post senátora se v Praze 1 ucházelo 15 zájemců, nejvíce ze všech 27 volebních obvodů, kde se volby konaly. Hlasovat přišlo 39,14 procenta voličů.

Nestraník Hampl kandidoval za lidovce s podporou zelených. Průběžné výsledky, ve kterých po celou dobu sčítání hlasů s výrazným náskokem vedl, přivítal. Doufá, že voliči vydrží i do druhého kola. Dosavadní kampaň si prý užil. „Potkal jsem strašnou spoustu zajímavých, příjemných lidí a je to dobrá záminka v tom ještě týden pokračovat,“ řekl s úsměvem novinářům. Schwarz předem uvedl, že výsledky prvního kola komentovat nebude. Na třetím místě skončil předseda Liberálně ekologické strany a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, který kandidoval za TOP 09. Získal 15,81 procenta hlasů. Až za ním se se ziskem 13,26 procenta hlasů umístila klinická psycholožka Laura Janáčková, která kandidovala za ANO. Ostatní kandidáti získali méně než deset procent hlasů. Šéf poradců ministra školství a vysokoškolský pedagog Petr Pavlík (ČSSD) obdržel 8,87 procenta, referentku Dagmar Gušlbauerovou (KSČM) volilo 3,5 procenta voličů a manažera Aleše Rykla (Svobodní) 3,25 procenta voličů.

Senátorem za Prahu 5 bude advokát Láska, nebo historik Žáček

Václav Láska

Pavel Žáček

Advokát Václav Láska (za SZ) a někdejší ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček (za ODS) postoupili do druhého kola senátních voleb v Praze 5. Podle Českého statistického úřadu získal Láska 30,01 procenta a Žáček 16,74 procenta hlasů. K volebním urnám v obvodu přišlo 36 procent voličů. Dosavadní senátor Miroslav Škaloud (ODS) mandát neobhajoval. „Výsledek je lepší, než jsem očekával. A hodně mě povzbudilo, že dlouhodobá práce je víc než stovky billboardů,“ řekl Láska. S Žáčkem za sebou nechali dalších devět kandidátů. Ve volbách například zcela propadl kontroverzní bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík (za Konzervativní alianci 2014). Druhé kolo, jež rozhodne o budoucím senátorovi, se uskuteční za týden.

Za Láskou a Žáčkem skončila ve volbách kardioložka Věra Adámková (za ANO) s 15,76 procenta hlasů, právník a vysokoškolský pedagog Vladimír Balaš (za STAN) s 13,87 procenta a profesor psychologie Stanislav Štech (za ČSSD) s 11,53 procenta hlasů. S velkým odstupem za nimi zaostali živnostník Roman Kříž (Svobodní) s 4,61 procenta, ředitel obchodní společnosti Lubomír Ledl (KSČM) s 4,02 procenta, advokát Karol Hrádela (za Úsvit) s 1,53 procenta, bývalý starosta Prahy 5 Jančík s 0,92 procenta, politolog Daniel Solis (za Ne Bruselu - Národní demokracie) s 0,76 procenta a právník Dimiter Petrov (za Republiku) s 0,21 procenta hlasů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy