metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 26 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl

Dalších 12 fotografií v galerii
Vinohradská kavárna Maluj pořádá kurzy keramiky. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Do jedné ruky kávu, do druhé štětec. Kurzy ve vinohradské kavárně lákají

  5:51
Každý si relax po práci představuje jinak. Někdo sportuje, někdo tvoří. Kavárna Maluj na Vinohradech pořádá kurzy keramiky. Je o ně nebývalý zájem. „Lidé k nám chodí po práci. Obléknou si zástěru a prostě si jen malují. My jim k tomu dáme kávu a trochu jim radíme,“ představuje kavárnu lektorka Denisa Januščáková.

Důvodů, proč do kavárny Maluj zajít, je několik. „Krom toho, že tady mají nejlepší latté, se tady dá vyrobit i skvělý dárek,“ chválí si kavárnu pravidelná návštěvnice Petra Jůnová. „Navíc tu mají skvělou obsluhu a úžasné prostředí,“ nešetří chválou ani další pravidelná návštěvnice Kristýna Míšková.

Vinohradský podnik je spíš výtvarnou dílnou než kavárnou. Každý, kdo přijde, si vybere keramický polotovar a může začít tvořit. „Za sto osmdesát korun si od nás koupíte postavičku či dlaždičku a my vám dodáme štětce, barvy a zbytek je na vás. Nejvíc jdou ale na odbyt hrnečky,“ představuje možnosti podniku lektorka. „Tvořit můžete hodinu i celý den, je to jen na vás,“ dodává.

Jídlo si do kavárny můžete dokonce přinést vlastní

V kavárně Maluj se ale nebrání ani malému pikniku. „Máme tu sice dobré kafe i studené pití, ale když si lidé přinesou své vlastní jídlo, tak nám to nevadí. Kdo si přinese víno, tomu nabídneme skleničky,“ zve k posezení další lektorka Jana Koldovská. „Voda je u nás samozřejmě zdarma,“ dodává.

Kavárna Maluj má úspěch. Pravidelně sem chodí skoro dvě stě návštěvníků. „Malování keramiky u kávy je ale jen jedna z našich aktivit. Pořádáme i kurzy pro děti i dospělé,“ dodává Januščáková. Tvořivá dopoledne pro maminky s dětmi se tu konají od úterý do čtvrtka.

Lidé si do kavárny chodí vyrábět i dárky

Kavárna je oblíbená také mezi cizinci. „Hlavně v létě, když jdou kolem a vidí, co se tu děje, tak sem zavítají. Proto máme manuály i v angličtině,“ vysvětluje lektorka.

Nejvíc je v kavárně Maluj rušno v listopadu a prosinci, když se blíží Vánoce. „Každý by rád vytvořil pěkný vánoční dárek, a tak se vydá k nám. Myslím, že i blížící se Den matek bude dobrou záminkou se u nás zastavit,“ nabízí lektorka.

Kavárna Maluj pojme zhruba dvacet pět tvořivců. Pořádají se tu i firemní akce a dětské oslavy narozenin. Pro děti jsou navíc na květen a červen připravené i celodenní výlety. „Právě v těchto dnech je ideální čas se přihlásit na naše dětské tábory, i na nich jsou pro děti připraveny tvořivé dílny a výlety,“ láká děti Koldovská.

S nápadem založit kavárnu Maluj přišla majitelka Ludmila Horníková. „Podobný podnik viděla v Anglii, a tak se rozhodla otevřít i tuhle dílnu,“ dodává Januščáková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek