metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Do kanceláře může zaměstnance nalákat stravování i firemní kultura

  8:49
Praha 4. srpna 2021 (PROTEXT) - Po mnoha měsících práce z domova se zaměstnavatelé pomalu snaží znovu přilákat své lidi do firemních kanceláří. Zájem je však až na výjimky zatím jen malý. Lidé si zvykli na pohodlí home office a firmy proto řeší, zda do budoucna snižovat kancelářské plochy anebo investovat do posílení firemní kultury, která by jim mohla pomoci týmy přitáhnout zpět pod jednu střechu.

Alespoň částečně z domova pracovala na jaře dle průzkumu společnosti Welcome to the Jungle až třetina všech zaměstnanců, v některých oborech však jejich podíl přesahoval dokonce i 90 %. Přesto, že nyní již má většina z nich možnost vrátit se do firemních kanceláří, se do nich zatím moc nehrnou. Například dle průzkumu asociace ABSL a poradenské společnosti Colliers zavítá mezi kolegy jen asi 15 % zaměstnanců oboru zákaznických, podnikových a IT služeb, který reprezentuje zhruba 120 tisíc kancelářských pracovníků. To potvrzuje i Jaromír Staroba, ředitel centra podnikových služeb pivovarnické společnosti ABInBev: "Už začátkem května jsme zaměstnancům nabídli možnost znovu začít využívat firemní kanceláře. V první fázi jsme umožnili zaplnění 15 % kapacity s tím, že si zaměstnanci musí předem rezervovat místo i čas, který chtějí v kanceláři strávit. Kapacitu jsme od půlky června navýšili na 50 %, zájem o práci z kanceláře je však stále velmi malý." Podobné zkušenosti hlásí i celá řada dalších firem. Některé z nich, především z IT sektoru, dokonce zatím návrat z home office ani nevyhlásily a nadále doporučují pracovat z domu.

Hlavně nenutit

Plných 60 procent firem je přitom podle průzkumu ABSL a Colliers přesvědčeno o tom, že lidi nelze k návratu do firemních kanceláří nutit, a že je potřeba je nechat samostatně rozhodovat o tom, kdy budou pracovat z kanceláře a kdy z domova. Zároveň firmy zjišťují, co by mohlo jejich pracovníky k návratu namotivovat. Pro valnou většinu z nich je to flexibilita, tedy možnost střídat domácí a kancelářské prostředí. Zaměstnanci z kanceláří ve formě open space zase v souvislosti s návratem zmiňují vlastní kancelář nebo menší a oddělené pracovní zóny. Často zmiňovaným motivátorem zaměstnanců je i firemní stravování.

Tři ze čtyř firem přemýšlí o zmenšení kanceláří

Je zřejmé, že rok pandemie a práce z domova změnil pracovní návyky lidí. I proto začíná řada firem přemýšlet o tom, jaká bude v budoucnu funkce firemních kanceláří. Podle zmíněného průzkumu asociace ABSL a poradenské společnosti Colliers řeší v současné době tři ze čtyř firem úpravy nájemních smluv a optimalizaci plochy svých kanceláří. Plánují také snižování počtu pracovních stolů i celkové kancelářské plochy a při přestavbě svých prostor kladou důraz na zázemí pro setkávání, spolupráci a kreativitu. "Firmy se tak připravují na hybridní způsob práce, který se stane v budoucnu běžným modelem," říká Jonathan Appleton, ředitel ABSL, a dodává: "Z klasických kanceláří, kde měl každý svůj dedikovaný stůl, se budují kanceláře zaměřené na prostory, v nichž se mohou lidé potkávat a spolupracovat. Všechny vybavené technologiemi a obřími obrazovkami, aby se ke schůzkám mohli připojit i další kolegové, kteří jsou právě ve své domácí kanceláři."

Táhne i firemní kultura

Hybridní způsob práce a flexibilitu podporuje již od svého vstupu na český trh i kalifornská firma Pure Storage, která před rokem a půl v Praze otevřela své výzkumné a vývojové centrum. A zdá se, že se to nyní v dobrém vrací. "Naši zaměstnanci si mohou sami zvolit, odkud chtějí pracovat, zda z domova, z kavárny anebo z firemní kanceláře. Tento přístup, respektive flexibilita, je spolu s otevřeností ve všem, co děláme, a s transparentností, silným pilířem naší firemní kultury, která se velmi osvědčila. Dokáže totiž přitáhnout lidi," vysvětluje Jacob Ringler, šéf pražského centra, s tím, že nejde jen o stávající zaměstnance při návratu z home office, ale i o nové uchazeče. Ti totiž při přijímacím pohovoru často zmiňují právě zdejší firemní kulturu, která byla pro ně při rozhodování o novém zaměstnavateli rozhodující. Zmíněná otevřenost se pak projevuje nejen v řízení a jednání s lidmi, ale třeba i v tom, že firma nechala své lidi, aby se podíleli na tvorbě jejich pracovního prostředí. Kanceláře proto odpovídají jejich potřebám a preferencím a rádi v nich tráví svůj čas. I to velmi pomohlo při jejich návratu z několikaměsíčního home office. "Důležitým motivátorem při návratu našich lidí byl i přátelský týmový duch, kterého tu podporujeme celou řadou aktivit. Lidé musí mít pocit, že jsou součástí silné komunity a tento pocit je pro ně nyní, po složitém pandemickém roce, zvlášť důležitý," doplňuje Jacob Ringler. Z jeho pohledu se spokojenost zaměstnanců nese ruku v ruce se spokojeností zákazníků. "Společnosti, které se umí flexibilně přizpůsobit měnícím se způsobům práce a potřebám svých pracovníků, budou do budoucna atraktivní pro nové uchazeče, a tím i konkurenceschopné," zdůrazňuje na závěr Jacob Ringler.

Kontakt:

www.absl.cz

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy