metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 9 °C

Sobota, 7. prosince 2019. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Karel Dobrý v titulní roli filmu Hastrman (2018)
Větší foto
Karel Dobrý v titulní roli filmu Hastrman (2018) | foto: Cinemart

Do Kašperských Hor přijede Vydrýsek i děsivý Hastrman

24. října 2018  14:49 Petr Holeček Metro.cz
Podruhé v historii město Kašperské Hory pořádá filmový festival. Speciální program bude i­ na hradě Kašperk.

Filmové Kašperské Hory je název akce, která proběhne o­tomto víkendu 26. až 28. října a nabídne nejen filmy natáčené na Šumavě, ale také snímky týkající se české přírody a krajiny. Speciální blok pak bude věnován dílům reflektujícím osudy známých i­ méně známých osobností spojených s „osmičkovými“ výročími. Součástí festivalu bude vysazení lípy republiky v lokalitě u pranýře u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.

V pátek akci zahájí romantický thriller Hastrman. Filmový příběh vycházející z knižní předlohy Miloše Urbana v režijním ztvárnění Ondřeje Havelky je totiž také oslavou přírody a české krajiny. V sekci filmů natáčených na Šumavě jsou zařazeny filmy pro všechny věkové kategorie. Děti potěší série oblíbených večerníčků Václava Chaloupka Vydrýsek, kterou doplní animační dílna, nebo pohádka Jezerní královna.

Milovníci laskavého humoru Zdeňka Svěráka si přijdou na své při sledování oscarového snímku Kolja, jenž se z části točil okolo řeky Vydry. Speciální pozornost si zaslouží dokument Planeta Česko. Festivalovému publiku jej osobně představí režisér a kameraman Marián Polák, který se podělí o své zkušenosti, jak fascinující a náročné je za pomoci nejmodernějších technologií zblízka sledovat život zvířat a rostlin žijících kolem nás. 

Spojujícím prvkem mezi „šumavskými“ filmy a snímky vztahujícími se k letošním výročím je osobnost oblíbeného dětského herce Tomáše Holého, který by letos oslavil padesátiny. Součástí komponovaného pořadu Tomáš Holý 1968 bude projekce filmu Pod Jezevčí skálou režiséra Václava Gajera a povídání s Tomášovým kamarádem Otou Karsem, autorem knihy Jmenuju se Tomáš, vyznamenané cenou Magnesia Litera 2018 v kategorii Kosmas cena čtenářů. 

Třetím stěžejním tematickým blokem jsou filmy související s osudovými událostmi před rokem 1948 a po něm. Díky spolupráci s plzeňským festivalem Finále bude v Kašperských Horách krátce po premiéře mimořádně uvedeno filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana Toman. V pondělí 29. října přijdou na řadu „dozvuky festivalu“ – nová česká komedie Po čem muži touží s Annou Polívkovou a Jiřím Langmajerem v hlavních rolích.

Kromě filmů můžete zažít podzimní prázdniny na hradě Kašperk, a to včetně prohlídky s vlastnoručním psaním středověké listiny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko je černá díra na hliníkové plechovky

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 7. prosince 2019  8:07

Češi si zamilovali pití z plechovek. Jsou snadno přenosné, dají se lehce vyhodit. Navíc se do nich stále víc a víc plní jejich oblíbené pivo. Česko je ale...  celý článek

Při psaní se vybavují i smutné události, zároveň se i čistí hlava, říká hasič

Roman Kutálek (vpravo) se synem Ondrou a mluvčím HZS Praha Martinem Kavkou
vydáno 6. prosince 2019  13:32

Třiačtyřicetiletý hasič Roman Kutálek napsal knížku Hasiči. V ní se můžete dočíst, s čím vším se ve své profesi setkává. Když byl malý kluk, říkával mu...  celý článek

Z nedodělaného fantasy je v reálu nekonečný krimi příběh

Filip Cíl a Jana Pidrmanová v ukázce z filmu
vydáno 6. prosince 2019  5:03

Nejdražší český film Poslední z Aporveru nezamířil do kin, ale k soudu. Jak dopadne?  celý článek

Hráčky amerického fotbalu oslaví příští rok kulatiny. Nabírají také novou krev

Přidat se může každý.
vydáno 5. prosince 2019  16:10

Pražské Harpyje již za měsíc opět obléknou dresy, ramenní chrániče a helmy. Tým ženského amerického fotbalu, o jehož činnosti deník Metro na svých...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám