metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Poník Lea Domino v podskalské kavárně. | foto: Jan David, Metro.cz

Do kavárny přišel poník. Voněl mu sýr, sežral aspoň chleba

  13:23
Hudební kavárna v Podskalí nejenže chutná hostům, ale také pomáhá handicapovaným lidem, kteří zde pracují.

Zahrajte si

V kavárně se je klavír a další hudebními nástroji, na které si každý hudebník může zahrát a podpořit atmosféru v podniku.

  • Ve velké knihovně najdete spoustu titulů, s nimiž si můžete sednout do čtenářských koutků ve výlohách. Pro rodiče s dětmi je tu koutek s občasným programem.
  • Kavárna bude zatím zaměstnávat jedenáct lidí s handicapem. Na své zaměstnání se tito klienti dlouho připravovali, od roku 2011 docházeli do spřátelené kavárny Café Louvre.

Uprostřed kavárny stojí poník. Živý. Zajímá ho naložený hermelín, i chleba v ošatce na stole. Za chvíli už ho dlabe. Jmenuje se Lea Domino a jeden den v tomto týdnu se stala hereckou hvězdou hudební kavárny Café AdAstra v Podskalské ulici, která zaměstnává lidi s handicapem. Poník je součástí natáčení spotu, který má propagovat toto nové místo.

„Lea Domino je ze stáje Bleu de Ciel, která vozí na koních handicapované děti z obecně prospěšné společnosti Zajíček na koni. Ta se zaměřuje na pomoc dětem, rodinám a znevýhodněným skupinám obyvatel,“ říká ředitelka společnosti Markéta Šulcová, jejíž sestra je těžce handicapovaná.

„Marně jsme pro ni kdysi hledali terapii jízdou na koni, tak jsme si pronajaly vlastního koně. To se rozkřiklo a další rodiny s handicapovanými dětmi se k nám chtěli přidat,“ vzpomíná. Zajíček na koni existuje jedenáct let a stejně stará podle ní byla byla i myšlenka kavárny. Nyní funguje obojí.

„Pracují tu naši handicapovaní klienti. V počátcích Zajíčka na koni byla převážná většina z nich v dětském věku, postupem času dospěli a hledali uplatnění. Dát příležitost na trhu práce i těžce handicapovaným je tvrdý oříšek a kavárna jej rozlouskla,“ neskrývá Markéta Šulcová své nadšení v podniku u Výtoně. Co je pro ni důležité? „Aby v dospělosti našli smysl a náplň života.“

Komentáře

Hlavní zprávy

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek