metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Poník Lea Domino v podskalské kavárně.
Větší foto
Poník Lea Domino v podskalské kavárně. | foto: Jan David, Metro.cz

Do kavárny přišel poník. Voněl mu sýr, sežral aspoň chleba

17. října 2015  13:23 Jan David Metro.cz
Hudební kavárna v Podskalí nejenže chutná hostům, ale také pomáhá handicapovaným lidem, kteří zde pracují.

Zahrajte si

V kavárně se je klavír a další hudebními nástroji, na které si každý hudebník může zahrát a podpořit atmosféru v podniku.

  • Ve velké knihovně najdete spoustu titulů, s nimiž si můžete sednout do čtenářských koutků ve výlohách. Pro rodiče s dětmi je tu koutek s občasným programem.
  • Kavárna bude zatím zaměstnávat jedenáct lidí s handicapem. Na své zaměstnání se tito klienti dlouho připravovali, od roku 2011 docházeli do spřátelené kavárny Café Louvre.

Uprostřed kavárny stojí poník. Živý. Zajímá ho naložený hermelín, i chleba v ošatce na stole. Za chvíli už ho dlabe. Jmenuje se Lea Domino a jeden den v tomto týdnu se stala hereckou hvězdou hudební kavárny Café AdAstra v Podskalské ulici, která zaměstnává lidi s handicapem. Poník je součástí natáčení spotu, který má propagovat toto nové místo.

„Lea Domino je ze stáje Bleu de Ciel, která vozí na koních handicapované děti z obecně prospěšné společnosti Zajíček na koni. Ta se zaměřuje na pomoc dětem, rodinám a znevýhodněným skupinám obyvatel,“ říká ředitelka společnosti Markéta Šulcová, jejíž sestra je těžce handicapovaná.

„Marně jsme pro ni kdysi hledali terapii jízdou na koni, tak jsme si pronajaly vlastního koně. To se rozkřiklo a další rodiny s handicapovanými dětmi se k nám chtěli přidat,“ vzpomíná. Zajíček na koni existuje jedenáct let a stejně stará podle ní byla byla i myšlenka kavárny. Nyní funguje obojí.

„Pracují tu naši handicapovaní klienti. V počátcích Zajíčka na koni byla převážná většina z nich v dětském věku, postupem času dospěli a hledali uplatnění. Dát příležitost na trhu práce i těžce handicapovaným je tvrdý oříšek a kavárna jej rozlouskla,“ neskrývá Markéta Šulcová své nadšení v podniku u Výtoně. Co je pro ni důležité? „Aby v dospělosti našli smysl a náplň života.“

Komentáře

Hlavní zprávy

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík skončil na Mistrovství světa v loňském roce v řecké Spartě na 9....
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám