metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -3 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Náměstek pro oblast investic Richard Mrázek
Náměstek pro oblast investic Richard Mrázek | foto: ArchivMetro.cz

Do Líšně nově pojede desítka, skončí u Technického muzea v Brně

19. ledna 2017  14:30 Radek Babička
Vedení Brna společně s dopravním podnikem plánuje prodloužení tramvajové linky číslo 10 do Líšně. Vozy, které končí na zastávce Stránská skála, si cestu protáhnou o tři kilometry a konečnou budou mít až v areálu Technického muzea v Holzově ulici.

Nejedná se o úplně novou trať. Tramvaje už zde jezdily, ale před půlstoletím došlo pro malou vytíženost ke zkrácení linky. „Trať bude nově obhospodařovat území, které je již nyní hustě obydleno a doposud pokryto pouze autobusy městské hromadné dopravy,“ říká náměstek pro oblast investic Richard Mrázek. Zamýšlená trať povede v původní stopě. Podél této trasy se podle územního plánu do budoucna předpokládá další výstavba bytových domů.

Pozůstatky dráhy lze najít na původní trati dodnes. Ostatně ještě donedávna se jednalo o kulturní památku. Trať však o tento status přišla a díky tomu mohlo město získat pozemky od technického muzea. Přestože hodnota převedených nemovitostí činí téměř 10,5 milionu korun, Technické muzeum je městu poskytlo zdarma.

Zlepšení dostupnosti

Muzeum se na oplátku dočká výrazného zlepšení dopravní dostupnosti přímým spojením s centrem a zároveň na trati může v budoucnu provozovat vyhlídkové jízdy historických tramvajových souprav. Lidé bydlící v blízkosti plánované tratě prý z nové situace nemusí mít obavy.

„Do projektu už byly zapracovány požadavky z jednání s vedením městské části Brno-Líšeň, občanského sdružení Holzova i muzea.

Nyní se celá akce nachází ve fázi projektu. Současně město připravuje dokumentaci pro stavební povolení. Zahájení stavby, pokud půjde vše dle plánu, se očekává letos na podzim a dokončení v roce 2019.

Hotovo každopádně musí být nejpozději do konce roku 2024, jinak město podle smlouvy o pozemky přijde. Prodloužení by mělo stát 360 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

Ilustrační snímek
vydáno 23. ledna 2019  12:27

Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.  celý článek

Cedule vyhání turisty. Nápis bránící ve vstupu do kostela svatého Jakuba pobuřuje

Cedule u sv. Jakuba.
vydáno 23. ledna 2019  9:12

Jak by se asi českým turistům líbilo, kdyby se nemohli podívat dovnitř památek v cizině? V tomto duchu se v posledních dnech nesou reakce řady Pražanů na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám