metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Sobota, 22. ledna 2022. Svátek má Slavomír.
Náměstek pro oblast investic Richard Mrázek | foto: ArchivMetro.cz

Do Líšně nově pojede desítka, skončí u Technického muzea v Brně

  14:30
Vedení Brna společně s dopravním podnikem plánuje prodloužení tramvajové linky číslo 10 do Líšně. Vozy, které končí na zastávce Stránská skála, si cestu protáhnou o tři kilometry a konečnou budou mít až v areálu Technického muzea v Holzově ulici.

Nejedná se o úplně novou trať. Tramvaje už zde jezdily, ale před půlstoletím došlo pro malou vytíženost ke zkrácení linky. „Trať bude nově obhospodařovat území, které je již nyní hustě obydleno a doposud pokryto pouze autobusy městské hromadné dopravy,“ říká náměstek pro oblast investic Richard Mrázek. Zamýšlená trať povede v původní stopě. Podél této trasy se podle územního plánu do budoucna předpokládá další výstavba bytových domů.

Pozůstatky dráhy lze najít na původní trati dodnes. Ostatně ještě donedávna se jednalo o kulturní památku. Trať však o tento status přišla a díky tomu mohlo město získat pozemky od technického muzea. Přestože hodnota převedených nemovitostí činí téměř 10,5 milionu korun, Technické muzeum je městu poskytlo zdarma.

Zlepšení dostupnosti

Muzeum se na oplátku dočká výrazného zlepšení dopravní dostupnosti přímým spojením s centrem a zároveň na trati může v budoucnu provozovat vyhlídkové jízdy historických tramvajových souprav. Lidé bydlící v blízkosti plánované tratě prý z nové situace nemusí mít obavy.

„Do projektu už byly zapracovány požadavky z jednání s vedením městské části Brno-Líšeň, občanského sdružení Holzova i muzea.

Nyní se celá akce nachází ve fázi projektu. Současně město připravuje dokumentaci pro stavební povolení. Zahájení stavby, pokud půjde vše dle plánu, se očekává letos na podzim a dokončení v roce 2019.

Hotovo každopádně musí být nejpozději do konce roku 2024, jinak město podle smlouvy o pozemky přijde. Prodloužení by mělo stát 360 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Varování na záchod na náměstí Kinských, který kradl mince, přišlo od čtenáře. Rozbil ho vandal

vydáno 21. ledna 2022  5:11

Na nefunkční WC upozornil deník Metro všímavý a současně rozezlený čtenář. Zoufalí Pražané si tu kvůli nepřístupné budce museli ulevovat u stromu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy