metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 14 °C

Čtvrtek, 4. března 2021. Svátek má Stela.
Náměstek pro oblast investic Richard Mrázek
Náměstek pro oblast investic Richard Mrázek | foto: ArchivMetro.cz

Do Líšně nově pojede desítka, skončí u Technického muzea v Brně

19. ledna 2017  14:30 Radek Babička
Vedení Brna společně s dopravním podnikem plánuje prodloužení tramvajové linky číslo 10 do Líšně. Vozy, které končí na zastávce Stránská skála, si cestu protáhnou o tři kilometry a konečnou budou mít až v areálu Technického muzea v Holzově ulici.

Nejedná se o úplně novou trať. Tramvaje už zde jezdily, ale před půlstoletím došlo pro malou vytíženost ke zkrácení linky. „Trať bude nově obhospodařovat území, které je již nyní hustě obydleno a doposud pokryto pouze autobusy městské hromadné dopravy,“ říká náměstek pro oblast investic Richard Mrázek. Zamýšlená trať povede v původní stopě. Podél této trasy se podle územního plánu do budoucna předpokládá další výstavba bytových domů.

Pozůstatky dráhy lze najít na původní trati dodnes. Ostatně ještě donedávna se jednalo o kulturní památku. Trať však o tento status přišla a díky tomu mohlo město získat pozemky od technického muzea. Přestože hodnota převedených nemovitostí činí téměř 10,5 milionu korun, Technické muzeum je městu poskytlo zdarma.

Zlepšení dostupnosti

Muzeum se na oplátku dočká výrazného zlepšení dopravní dostupnosti přímým spojením s centrem a zároveň na trati může v budoucnu provozovat vyhlídkové jízdy historických tramvajových souprav. Lidé bydlící v blízkosti plánované tratě prý z nové situace nemusí mít obavy.

„Do projektu už byly zapracovány požadavky z jednání s vedením městské části Brno-Líšeň, občanského sdružení Holzova i muzea.

Nyní se celá akce nachází ve fázi projektu. Současně město připravuje dokumentaci pro stavební povolení. Zahájení stavby, pokud půjde vše dle plánu, se očekává letos na podzim a dokončení v roce 2019.

Hotovo každopádně musí být nejpozději do konce roku 2024, jinak město podle smlouvy o pozemky přijde. Prodloužení by mělo stát 360 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Pražský realiťák roku: Ceny nemovitostí porostou pořád

Iztok Toplak, Pražský Realiťák roku
vydáno 3. března 2021  16:16

Iztok Toplak je ve svém oboru nejlepší v hlavním městě. Alespoň podle čerstvých výsledků soutěže Realiťák roku, ve které se na základě hlasů zákazníků a...  celý článek

Jak sebou pan Josef Schelinger praštil na ledu a co z toho bylo

Pamětní deska na domě, kde žil zpěvák Jiří Schelinger a na kytaru učil jeho... PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2021  13:42

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Komerční sdělení

Opusťme dobu „pokřídovou” a vstupme do éry interaktivního vzdělávání

Je potřeba opustit dobu „pokřídovou” a vstoupit do éry skutečně interaktivního...
vydáno 3. března 2021  11:57

Po uplynulém roce, kdy byli žáci, studenti i učitelé nuceni přejít na distanční výuku a naučit se pracovat s novými nástroji, by se mohlo zdát, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám