metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Neděle, 28. listopadu 2021. Svátek má René.

Další 4 fotografie v galerii
Generální ředitel Dopravního podniku hl. města Prahy Milan Křístek (vpravo), Marek Kopřiva z DPP a Lubomír Janeba (vlevo) z hasičského záchranného sboru kontrolovali stav stanice metra Nádraží Holešovice. | foto: ČTK

Do pondělí pojede celé metro. Trasa C už v pátek, ale třemi stanicemi bude projíždět

  17:01,  aktualizováno  6.6 17:02
V pondělí by už mohlo celé metro fungovat jako normálně. Záleží na tempu, jakým bude klesat hladina Vltavy. Dopravní podnik a vedení magistrátu dnes rozhodly, že bude od pátečního rána zprovozněna celá linka metra C. Stanicemi Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice bude metro zatím jen projíždět. Podnik řešil problémy s průsaky vody.

Od rána jezdí autobusy i po Modřanské a od středečního večera je otevřen Těšnovský tunel. Dopravní podnik rovněž zavedl náhradní tramvajovou linku X36, která nahrazuje trasu metra B v Praze 8, kde jsou čtyři stanice zatím stále uzavřeny. Vedení podniku by chtělo v nejbližší době zprovoznit tramvajovou linku číslo 17 z Modřan. Na Smetanově nábřeží, kterým linka projíždí, ale zatím stále zůstávají protipovodňové zábrany.

Ve dvou stanicích se objevily drobné průsaky

Předseda Krizového štábu hl. m. Prahy Tomáš Hudeček zkontroloval stav stanice
Předseda Krizového štábu hl. m. Prahy Tomáš Hudeček zkontroloval stav stanice

Předseda Krizového štábu hl. m. Prahy Tomáš Hudeček zkontroloval stav stanice metra Vltavská.

V pondělí pojede už celé metro

  • Všechny stanice metra by mohly být otevřeny v pondělí. "Když vše půjde dobře a když bude pokračovat setrvalý pokles hladiny Vltavy, podle optimistického scénáře zprovozníme celé metro v pondělí," řekl Křístek.
  • Třeba stanici metra Vltavská bude možné otevřít až ve chvíli, kdy průtok Vltavou trvale klesne pod 1500 metrů krychlových za sekundu. Takové hodnoty by mohla řeka dosáhnout v sobotu. V současnosti kolem vstupu do stanice stále stojí protipovodňové zátarasy.

Průsaky vody v metru C se podle ředitele dopravního podniku Milana Křístka objevily ve stanici Florenc a Nádraží Holešovice. Při dnešní prohlídce kolejiště u stanice Nádraží Holešovice novinářům řekl, že voda dovnitř prosákla výduchem. Vlhkost by přitom mohla způsobit zkrat a poškodit technologie metra. Zaměstnanci podniku proto ve středu vodu odčerpali. Úsek mezi Hlavním nádražím a Kobylisy byl uzavřen.

Na trase C jezdí soupravy ještě dnes pouze v úsecích Háje-Hlavní nádraží a Kobylisy-Letňany, mezi Muzeem a Kobylisy cestující přepravují náhradní autobusy XC. Metro C do středy jezdilo pouze do stanice Muzeum. Kompletní průjezd na trase A a B začal dnes ráno. Na lince A jezdí bez zastavení stanice Malostranská a Staroměstská. Na trase B stanicemi Palmovka, Invalidovna, Křižíkova a Florenc. Kvůli velkému počtu cestujících na trase B DPP zavedl mezi tramvajovou linku X36, která nahrazuje v uzavřené části linku metra B.

Pro auta i MHD se otevírají další ulice

V Praze se pro MHD i automobilovou dopravu otevírají další ulice. Ráno byla zprůjezdněna část Modřanské ulice, kde začaly nově jezdit autobusové linky 121 a 253. "Snažíme se otevřít podjezd pod Hlávkovým mostem," řekl po jednání krizového štábu pověřený primátor Tomáš Hudeček. Doprava by se sem mohla vrátit už dnes večer. Těšnovským tunelem se jezdí od středečního večera. Naopak Podbabská ulice zůstává kvůli vodě i nadále uzavřena.

Ropid, který organizuje pražskou integrovanou dopravu, zavedl dopolední posilové vlaky na lince Roztoky u Prahy - Sedlec - Holešovice - Libeň. "Na této lince se tak zkrátí interval na 30 minut. Zlepší se tím zejména návaznost na mimořádnou autobusovou linku X147, která navazuje na vlaky v Sedlci a jede přes Suchdol do Lysolají," uvedl mluvčí Ropid Filip Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

MasterChef je opět u konce. Nenáviděnou Pavlínu nahradila Slovenka Besky a Tymiaan

Strážce streamu
vydáno 26. listopadu 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Kulinářská show MasterChef Česko, která se v tuzemsku těší nemalé oblibě, dospěla tento týden opět ke svému konci. Vítězkou se stala šestadvacetiletá...  celý článek

Komerční sdělení

Nový MateBook, smartwatch a sluchátka od Huawei

vydáno 26. listopadu 2021  13:26

Na český trh přicházejí v těchto dnech novinky od společnosti Huawei. Jde o notebook MateBook 14s, hodinky Watch GT 3, sluchátka FreeBuds Lipstick, herní...  celý článek

Známý poutník vydává knihu o Česku. Jaké to je cestovat nyní? Návrat do historie

vydáno 26. listopadu 2021  5:05

Prázdniny v Česku, tak se jmenuje nejnovější spisovatelský počin cestovatele Ladislava Zibury. Nebyl by to on, aby i tady neprojevil svou schopnost...  celý článek

Vaše fotky z Prahy