metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 9 °C

Sobota, 7. prosince 2019. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Turisté (ilustrační foto)
Turisté (ilustrační foto) | foto: SHAN HE

Do Prahy přijelo i díky teplému počasí v zimě více turistů

30. března 2014  12:00 ČTK
V zimní turistické sezóně přijelo do Prahy o šest až osm procent více turistů než loni. Od listopadu do března navštíví Prahu v průměru okolo 1,4 milionu zahraničních turistů, nejvíce Rusů. Uvedla to Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Podobná čísla uvádí analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting. "Sezóna nepřála lyžařům, ale přála městskému cestovnímu ruchu. Do Prahy tak i díky teplému počasí přijelo o pět až sedm procent více zahraničních turistů. Týká se to i dalších evropských velkoměst," uvedl.

Nejvíce turistů je z Ruska

Přestože nyní již příjezdy ruských turistů klesají kvůli propadu kurzu rublu, za celou sezónu jejich počet vzrostl. "Došlo k výraznému nárůstu v počtu příjezdů z Ruské federace, ale zároveň došlo ke zkrácení průměrné délky pobytu ruských klientů o 0,7 dne, méně výrazné nárůsty jsme zaznamenali u hostů z Francie a Ukrajiny, nejvyšší poklesy pak ze čtveřice skandinávských zemí," uvedl ředitel incomingové agentury EuroAgentur Hotels & Travel Josef Bára.

Hotel Kempinski registruje za zimní sezónu desetiprocentní nárůst obsazenosti. "Nejvíce hostů, kteří se v Kempinski ubytovali, pochází z Ruska, USA, Velké Británie, Německa a Francie. Nárůst byl u všech národností rovnoměrný," uvedl obchodní ředitel hotelu Daniel Tylinger.

"Velké změny nepozorujeme oproti předchozím rokům, pouze snad malý úbytek ruské klientely. Rusové opravdu nyní cestují méně, kromě vánočních svátků, kdy návštěvnost ruské klientely byla dle očekávání vysoká," dodala Simona Seidlová z hotelu Intercontinental.

Slabá koruna láká turisty

"V zimě jezdí do Prahy nejčastěji turisté z Ruska, kteří si u nás naopak pochvalují teplé zimní počasí, přestože se venkovní teploty pohybují pod nulou, a velmi rádi u nás nakupují během Vánoc. Nicméně v současné chvíli příjezdy stagnují vzhledem k pohybu kurzu rublu," dodala tajemnice AČCKA Kateřina Petříčková. Na dalších místech v počtu příjezdů figurují turisté z Německa, Itálie a Velké Británie.

Asociace očekává i letos výrazný růst počtu příjezdů zahraničních turistů, oslabení koruny vůči euru má totiž příznivý dopad na příjezdový cestovní ruch. Pro cizince jsou tak pobyty v ČR cenově výhodnější.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pohádka o bahně, mlze a plachetnicích

Zámek s pohnutou historií
vydáno 7. prosince 2019  14:00

Jedeme na sever! Do drsného kraje permoníků. Do země průzračných jezer. Do míst, kde jsou mlhy hustší, než by bylo i Rákosníčkovi milé. Míříme na zámek s...  celý článek

Česko je černá díra na hliníkové plechovky

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 7. prosince 2019  8:07

Češi si zamilovali pití z plechovek. Jsou snadno přenosné, dají se lehce vyhodit. Navíc se do nich stále víc a víc plní jejich oblíbené pivo. Česko je ale...  celý článek

Při psaní se vybavují i smutné události, zároveň se i čistí hlava, říká hasič

Roman Kutálek (vpravo) se synem Ondrou a mluvčím HZS Praha Martinem Kavkou
vydáno 6. prosince 2019  13:32

Třiačtyřicetiletý hasič Roman Kutálek napsal knížku Hasiči. V ní se můžete dočíst, s čím vším se ve své profesi setkává. Když byl malý kluk, říkával mu...  celý článek

Z nedodělaného fantasy je v reálu nekonečný krimi příběh

Filip Cíl a Jana Pidrmanová v ukázce z filmu
vydáno 6. prosince 2019  5:03

Nejdražší český film Poslední z Aporveru nezamířil do kin, ale k soudu. Jak dopadne?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám