metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 28 °C

Neděle, 5. července 2020. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Do Prahy se chystá přehlídka skandinávských filmů. Dorazí i zrestaurovaný Bergman

  10:35aktualizováno  10:35
Rozsahem, kvalitou a koncepcí unikátní přehlídka špičkových severských filmů se poprvé uskuteční v Česku i na Slovensku. Od 14. do 18. ledna nabídne pod názvem Scandi mimo jiné premiéru vítěze festivalu v Benátkách, snímku Roye Andersonna Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě.

Sedmá pečeť | foto: Svensk Filmindustri

„Celkem uvede 15 titulů v třinácti kinech obou zemí, mezi nimi nejnovější díla i restaurovanou severskou klasiku. Další dvě desítky snímků se objeví na portálech partnerů festivalu O2 a Slovak Telekom. Třiadvacet filmů bude promítnuto v prémiové televizi Film Europe Channel,“ uvedla Simona Andělová ze společnosti 2media. Příznivci klasického velkého plátna mohou zamířit do pražských kin Lucerna a Evald, brněnského kina Art, ostravského Minikina, chomutovského kina Svět a havířovského Centra.

V kině i v mobilu

„Severské země jsou příkladem kreativity, podnikavosti, schopnosti přežít a umění proměnit nevýhody v zajímavosti. Země severu, stejně jako jejich vlajky, tvoří navzdory rozdílům v barvách jeden pocitový a kulturní celek. Dáni, Švédi, Norové, Fini a Islanďané nabízí přes stovku filmů ročně. Entuziasticky koprodukují, dokážou zorganizovat fungující síť škol, kin, institucí i festivalů. Jejich kinematografie má oporu v kvalitní a na export dobře připravené seriálové televizi. Vitální severský film se zkrátka umí komerčně prodat, ale i vyhrát festival v Benátkách,“ uvedl prezident společnosti Film Europe, která Scandi pořádá.

Stejně jako Be2Can, úspěšná festivalová přehlídka soutěžních filmů z Cannes, Berlinale a Benátek, kterou tato mediální společnost uspořádala loni v říjnu, i tato přehlídka filmovým fanouškům umožní zvolit si svou oblíbenou distribuční platformu. Výjimečné filmové zážitky si budou moci vychutnat v tradiční atmosféře kamenných kin, z pohodlí domova na televizní obrazovce nebo operativně na mobilu či tabletu přes službu Video-On-Demand.

Uvedou i zrestaurované filmy Ingmara Bergmana

Premiérového uvedení v Česku a na Slovensku se díky Scandi dočká i mysteriózní horor z Cannes Když zvířata sní, antihomofobní komedie Lví srdce či „skutečný“ thriller V hlubinách. Reprízovány budou hity Sex, drogy a daně či O koních a lidech. Ozdobou festivalového programu bude kolekce zrestaurovaných filmů legendy světového filmu Ingmara Bergmana obsahující oscarový snímek Fanny a Alexander, Sedmou pečeť, Lesní jahody a Podzimní sonátu.

Lákadlem prémiového televizního kanálu Film Europe Channel bude trierovská kolekce filmových provokací včetně Nymfomanky (1 a 2), Melancholie a Antikrista. Mezi 23 tituly zaujme i dokument o Akim Kaurismäkim. Záštitu přehlídce udělily švédské, norské, dánské a finské velvyslanectví.

Autor:

Hlavní zprávy

Na našem území vařili pivo už Keltové, avšak chmelení piva se připisuje Slovanům

Když si objednáte Budvar, máte jistotu, že jde o originál z Českých Budějovic.
vydáno 4. července 2020  15:08

V Česku mají tradici velké i malé pivovary.  celý článek

„Manželka si zuby čistí, já si je umývám, ona rozsvěcí, já rozžínám“

Obrázkový slovník od UAX Magazín
vydáno 4. července 2020  7:17

Nářečí to u nás mají podle jazykovědců nahnuté, ale pořád se naštěstí najde dost lokálpatriotů, kteří bojují za jejich záchranu. Pořídit si lze učebnici...  celý článek

Komerční sdělení

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat
vydáno 4. července 2020  7:00

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

S nelegálním průjezdem na Českobrodské chtějí zatočit radní. Policie tu nestíhá

Zákaz průjezdu je tu denně porušován.
vydáno 3. července 2020  17:13

Přesně 415 nezákonných průjezdů nákladních automobilů. Tohle číslo za pouhých dvanáct hodin naměřil v Českobrodské ulici automatický sčítač, který sem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám