metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -2 °C

Sobota, 16. ledna 2021. Svátek má Ctirad.
Sedmá pečeť
Sedmá pečeť | foto: Svensk Filmindustri

Do Prahy se chystá přehlídka skandinávských filmů. Dorazí i zrestaurovaný Bergman

5. ledna 2015  10:35 ČTK
Rozsahem, kvalitou a koncepcí unikátní přehlídka špičkových severských filmů se poprvé uskuteční v Česku i na Slovensku. Od 14. do 18. ledna nabídne pod názvem Scandi mimo jiné premiéru vítěze festivalu v Benátkách, snímku Roye Andersonna Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě.

„Celkem uvede 15 titulů v třinácti kinech obou zemí, mezi nimi nejnovější díla i restaurovanou severskou klasiku. Další dvě desítky snímků se objeví na portálech partnerů festivalu O2 a Slovak Telekom. Třiadvacet filmů bude promítnuto v prémiové televizi Film Europe Channel,“ uvedla Simona Andělová ze společnosti 2media. Příznivci klasického velkého plátna mohou zamířit do pražských kin Lucerna a Evald, brněnského kina Art, ostravského Minikina, chomutovského kina Svět a havířovského Centra.

V kině i v mobilu

„Severské země jsou příkladem kreativity, podnikavosti, schopnosti přežít a umění proměnit nevýhody v zajímavosti. Země severu, stejně jako jejich vlajky, tvoří navzdory rozdílům v barvách jeden pocitový a kulturní celek. Dáni, Švédi, Norové, Fini a Islanďané nabízí přes stovku filmů ročně. Entuziasticky koprodukují, dokážou zorganizovat fungující síť škol, kin, institucí i festivalů. Jejich kinematografie má oporu v kvalitní a na export dobře připravené seriálové televizi. Vitální severský film se zkrátka umí komerčně prodat, ale i vyhrát festival v Benátkách,“ uvedl prezident společnosti Film Europe, která Scandi pořádá.

Stejně jako Be2Can, úspěšná festivalová přehlídka soutěžních filmů z Cannes, Berlinale a Benátek, kterou tato mediální společnost uspořádala loni v říjnu, i tato přehlídka filmovým fanouškům umožní zvolit si svou oblíbenou distribuční platformu. Výjimečné filmové zážitky si budou moci vychutnat v tradiční atmosféře kamenných kin, z pohodlí domova na televizní obrazovce nebo operativně na mobilu či tabletu přes službu Video-On-Demand.

Uvedou i zrestaurované filmy Ingmara Bergmana

Premiérového uvedení v Česku a na Slovensku se díky Scandi dočká i mysteriózní horor z Cannes Když zvířata sní, antihomofobní komedie Lví srdce či „skutečný“ thriller V hlubinách. Reprízovány budou hity Sex, drogy a daně či O koních a lidech. Ozdobou festivalového programu bude kolekce zrestaurovaných filmů legendy světového filmu Ingmara Bergmana obsahující oscarový snímek Fanny a Alexander, Sedmou pečeť, Lesní jahody a Podzimní sonátu.

Lákadlem prémiového televizního kanálu Film Europe Channel bude trierovská kolekce filmových provokací včetně Nymfomanky (1 a 2), Melancholie a Antikrista. Mezi 23 tituly zaujme i dokument o Akim Kaurismäkim. Záštitu přehlídce udělily švédské, norské, dánské a finské velvyslanectví.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Malý bejček chce brzy pouštět páru při historických jízdách

Parní lokomotiva 422.002, pronájem Malého bejčka činí 75 tisíc korun za rok.
vydáno 15. ledna 2021  5:36

Parta železničních nadšenců si pronajala 120 let starou parní lokomotivu. Co obnáší její rekonstrukce?  celý článek

Komerční sdělení

Fototapeta ptáků: Zajímavé variace pro každý interiér

Fototapeta ptáků: Zajímavé variace pro každý interiér
vydáno 15. ledna 2021

Ptačí říše je takřka nekonečná, o čemž ostatně svědčí i neskutečné množství nejrůznějších ptačích druhů. Ty se liší jak velikostí, tak i tvary těl a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy