metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Pondělí 27. června 2022. Svátek má Ladislav
Sedmá pečeť | foto: Svensk Filmindustri

Do Prahy se chystá přehlídka skandinávských filmů. Dorazí i zrestaurovaný Bergman

  10:35
Rozsahem, kvalitou a koncepcí unikátní přehlídka špičkových severských filmů se poprvé uskuteční v Česku i na Slovensku. Od 14. do 18. ledna nabídne pod názvem Scandi mimo jiné premiéru vítěze festivalu v Benátkách, snímku Roye Andersonna Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě.

„Celkem uvede 15 titulů v třinácti kinech obou zemí, mezi nimi nejnovější díla i restaurovanou severskou klasiku. Další dvě desítky snímků se objeví na portálech partnerů festivalu O2 a Slovak Telekom. Třiadvacet filmů bude promítnuto v prémiové televizi Film Europe Channel,“ uvedla Simona Andělová ze společnosti 2media. Příznivci klasického velkého plátna mohou zamířit do pražských kin Lucerna a Evald, brněnského kina Art, ostravského Minikina, chomutovského kina Svět a havířovského Centra.

V kině i v mobilu

„Severské země jsou příkladem kreativity, podnikavosti, schopnosti přežít a umění proměnit nevýhody v zajímavosti. Země severu, stejně jako jejich vlajky, tvoří navzdory rozdílům v barvách jeden pocitový a kulturní celek. Dáni, Švédi, Norové, Fini a Islanďané nabízí přes stovku filmů ročně. Entuziasticky koprodukují, dokážou zorganizovat fungující síť škol, kin, institucí i festivalů. Jejich kinematografie má oporu v kvalitní a na export dobře připravené seriálové televizi. Vitální severský film se zkrátka umí komerčně prodat, ale i vyhrát festival v Benátkách,“ uvedl prezident společnosti Film Europe, která Scandi pořádá.

Stejně jako Be2Can, úspěšná festivalová přehlídka soutěžních filmů z Cannes, Berlinale a Benátek, kterou tato mediální společnost uspořádala loni v říjnu, i tato přehlídka filmovým fanouškům umožní zvolit si svou oblíbenou distribuční platformu. Výjimečné filmové zážitky si budou moci vychutnat v tradiční atmosféře kamenných kin, z pohodlí domova na televizní obrazovce nebo operativně na mobilu či tabletu přes službu Video-On-Demand.

Uvedou i zrestaurované filmy Ingmara Bergmana

Premiérového uvedení v Česku a na Slovensku se díky Scandi dočká i mysteriózní horor z Cannes Když zvířata sní, antihomofobní komedie Lví srdce či „skutečný“ thriller V hlubinách. Reprízovány budou hity Sex, drogy a daně či O koních a lidech. Ozdobou festivalového programu bude kolekce zrestaurovaných filmů legendy světového filmu Ingmara Bergmana obsahující oscarový snímek Fanny a Alexander, Sedmou pečeť, Lesní jahody a Podzimní sonátu.

Lákadlem prémiového televizního kanálu Film Europe Channel bude trierovská kolekce filmových provokací včetně Nymfomanky (1 a 2), Melancholie a Antikrista. Mezi 23 tituly zaujme i dokument o Akim Kaurismäkim. Záštitu přehlídce udělily švédské, norské, dánské a finské velvyslanectví.

Komentáře

Hlavní zprávy

Polovina hospod nám pomřela, ale nevzdáváme se, říká pivovarská rodina z Nupak

vydáno 27. června 2022  17:00

Nupaky leží asi čtyři kilometry západně od Říčan, v těsném sousedství komerční zóny u dálnice D1. Mlaďoučká víska, řeknete si. Ale kdepak. První zmínky o...  celý článek

Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce, říká dirigent a hudební skladatel

vydáno 27. června 2022  14:39

V šapitó Azyl78 na Výstavišti v pražských Holešovicích se podařila zrealizovat adaptace Knihy džunglí v hudební, taneční a scénické podobě režiséra Matěje...  celý článek

MHD čeká méně výluk. Metropole se připravuje na české předsednictví Radě EU

vydáno 27. června 2022  6:02

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy se česká metropole stane symbolicky hlavním městem Evropy. V pátek Česko převezme předsednictví v Radě EU. Součástí...  celý článek

Jak vychovávat z dětí vědce? Měli bychom jim jít z cesty, říká sympaťák s violoncellem

vydáno 26. června 2022  17:50

Rozcuchané vlasy, křivě nasazené brýle, mumlání pod fousy a nepřítomný pohled. Tak nějak si představujeme typického vědce. A přesně tak doktor Dominik...  celý článek