metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Větší foto
Podolská vodárna | foto: PVKMetro.cz

Do pražských kohoutků zase teče Vltava. V podolském chrámu vody to opět hučí

  17:00
Příjemný chládek. Kolem asi dvacet přihlížejících novinářů. Náměstek primátora Petr Hlubuček právě stiskl dotykovou obrazovku na velkém panelu. Gesto rozcvakalo foto- aparáty. Ve filtračních vanách začala bublat voda. A ne ledajaká. Do pražských kohoutků opět proudí Vltava. Podolská vodárna zažila v pátek velkou slávu. Po letech naplno díky rekonstrukci slouží jako úpravna vody.

„Je skvělou zprávou, že díky novým technologiím můžeme znovu využít takový symbolický vodní zdroj, jakým je pro Prahu Vltava,“ uvedl Hlubuček.

Vodárna je v podstatě už babička. Její příběh se začal psát v roce 1925, kdy na břehu Vltavy započala stavba objektu podle projektu architekta Antonína Engela. Hotovo bylo za čtyři roky. Výkon vodárny tehdy činil 35–40 tisíc kubických metrů vody za jeden den. Objekt byl za dobu existence několikrát vylepšen, dostavěn a rekonstruován. Postupem času úpravna získala nové a lepší filtrační technologie. Pak ale přišel rok 2002. Velká voda úpravnu vyřadila z provozu. Od té doby sloužila jen jako záložní vodní zdroj pro případ výpadku úpraven Želivka nebo Káraný. 

Na Floru povede nový tunel

  • Stavba nového propojení vodárny v Podolí do vodojemu na Floře by mohla začít zhruba za dva roky.
  • Pražská vodohospodářská společnost (PVS) spolu s magistrátem chystají změnu územního plánu, která stavbu umožní. Pokud bude v září schválena, PVS ještě letos vybere projektanta. Nové potrubí by mělo zlepšit distribuci vody po městě, přesné náklady zatím nejsou jasné.
  • Současné propojení Podolí s Florou je za hranicí životnosti. Potrubí vykazuje vysokou poruchovost. „Nové spojení bude nutné provést formou štolového přivaděče, který povede pod Vinohrady. V plánu je podobná ražba jako u metra, ale v menším průměru,“ představil deníku Metro plány Petr Mrkos, ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace. Ta má od PVS pronajatou síť.

„Pravidelně každý rok jsme úpravnu vody uváděli zhruba na měsíc do zkušebního provozu. Znamenalo to, že jsme museli provádět důsledné ředění právě s želiveckou a káranskou vodou. V dnešní podobě může podolská úpravna dodávat sama do sítě, protože splňuje všechny limity,“ uvedl ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace Petr Mrkos. 

Významné změny doznala technologie úpravy vody, která spočívá v doplnění sorpčního stupně (viz rozhovor) a hygienického zabezpečení pitné vody kombinací UV záření a dávkování chloru. Celkový výkon nového uspořádání úpravny představuje až 1200 litrů za sekundu. 

Uhlí. Nová technologie

Rekonstrukce Podolské vodárny zahrnovala nejen opravu stávajících technologií, ale také zavádění nových. „Proběhla kompletní rekonstrukce čiřičů (nádrže s vertikálním průtokem – pozn. redakce), byla rekonstruována i čerpací stanice. Ale nejdůležitější část nové technologie je zavedení filtrace skrz aktivní uhlí, která doplnila původní pískovou filtraci,“ říká pro deník Metro ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Proč bylo potřeba doplnit filtraci o aktivní uhlí?

Písková filtrace odstraní většinu hrubých nečistot, ale už ne pesticidní látky. To dokáže právě aktivní uhlí.

Jak čištění vody přes uhlí funguje?

Uhlí je v podstatě porézní materiál, který má vysokou sorpční schopnost. Je to podobné jako u černého uhlí, které si člověk dá, když má zažívací potíže. Uhlí na sebe váže zmiňované pesticidní látky. Velmi zjednodušeně to funguje jako u klasického filtru u bazénu. Uhlí je na dně van a voda přes ně protéká. Během toho se pesticidní látky vstřebávají.

Jakou část Prahy bude vodárna zásobovat?

Úprava vody zatím nepojede na maximální kapacitu. Výkon se v první fázi bude pohybovat v objemu 400 až 500litrů za sekundu. To znamená, že to bude zásobovat přibližně 14 procent obyvatel. Vodu z Podolí podle potřeby centrální dispečink vodohospodářů dodává do vodojemů Flora, Karlov, Zelená liška, Laurová a Bruska. Podle technologické potřeby pak bude míchána s vodou z ostatních pražských zdrojů, tedy zKáraného a ze Želivky.

Poznají lidé, že pijí vodu z Podolí?

Záleží na tom, jak blízko odběratelé bydlí, podle toho budou mít větší, nebo menší mix, ale nebudou schopni poznat rozdíl.

Jak nyní bude vypadat denní chleba pracovníků v úpravně?

Celá technologie je řízena z moderního velína, kde se většina procesů spouští automaticky, ale i tak tu musí být pravidelný dohled nad tím, zda vše správně funguje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám