metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Sobota, 19. ledna 2019. Svátek má Doubravka.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Do Sedlce i Zdib půjde za pár let dojet tramvají

16. února 2018  14:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Příprava nové tratě z Vozovny Kobylisy postoupila o krok dál.

O tramvajovém propojení hlavního města s okrajovými částmi Prahy-východ a Prahy- západ se hovoří již nějakou dobu. Tento týden se však tento nápad konečně posunul o něco blíže k realizaci.

Středočeští krajští radní totiž rozhodli o tom, že zahájí investorské přípravy, které by v budoucnu měly umožnit výstavbu nové trati z Vozovny Kobylisy do Sedlce za Zdiby. Podle Heleny Frintové z krajského úřadu by mohla trať v budoucnu pokračovat dál ve směru na Líbeznice i na Letiště Vodochody.

Středočeská krajská správa a údržba silnic nyní coby investor zahajuje ohledně linky do Zdib jednání s pražským dopravním podnikem a zástupci pražského magistrátu. Práce je totiž nutné společně řádně zkoordinovat. Podle odhadů by se se stavbou mohlo začít v roce 2022.

„Pro tuto tramvajovou trať se Středočeský kraj pokusí zajistit dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury nebo případně jiného vhodného dotačního zdroje,“ uvádí mluvčí Frintová.

Další trať, kterou mají Středočeši v plánu s pražským dopravním podnikem zbudovat, by mohla vést z Prahy do Čestlic a Jesenice, tedy téměř na druhém konci metropole. Pro tuto trasu je nyní v přípravě aktualizace zásad územního rozvoje, jeden z podkladů pro plánování významných staveb. Trať do Čestlic by měla vést z Opatova či Hájů. Do Jesenice by se následně mělo jezdit přes Vestec z Depa Písnice.

Z dřívějších vyjádření obcí Zdiby, Sedlec, Čestlice a Jesenice je patrné, že by se místní ani radnice v budoucnu zbudování tramvajových kolejí až do jejich domova nebránili. Jejich obyvatelé si totiž od nápadu slibují úbytek aut. Jen zmiňovanými Zdiby jich denně projíždí více než patnáct tisíc. Naopak Čestlice, kam by mohla tramvaj vést rovněž, jsou obecně známé tím, že otevřeně vítají jakýkoliv kladný rozvoj obce.

Podle místního starosty Petra Šachla tu totiž donedávna nebyly peníze ani na obecní tělocvičnu. „Investor poskytl obci příspěvek na její rozvoj,“ komentoval starosta nedávný příspěvek od developera, který nedaleko obce staví obchodní dům.

Prodloužení metra A na letiště by vyšlo na 26,8 miliardy

  • Protáhnout áčko na Letiště Václava Havla by i s přípravnými pracemi zabralo jedenáct let. Vyplývá to z analýzy firmy Metroprojekt pro dopravní podnik.
  • Analýza je podkladem pro budoucí rozhodnutí vedení města, zda začít stavět. Součástí dokumentu je i možnost větvení trasy z Motola na Zličín.
  • Úsek na letiště by měl podle studie pět nových stanic, měřil by 6,86 kilometru a z Můstku na letiště by cesta trvala 25 minut. Trasa by zahrnovala nové stanice Bílá Hora, Dědina, Dlouhá Míle, Staré Letiště a Letiště Václava Havla.
  • Největší vzdálenost by byla mezi Bílou Horou a Dědinou, a to 2,16 kilometru. Naopak nejkratší vzdálenost 0,88 kilometru by byla mezi Dědinou a Dlouhou Mílí. Zde by fungovala společně s plánovanou železniční stanicí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám