metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Další 2 fotografie v galerii
Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku. | foto: Metro.cz

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

  17:07
Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně děje, a vy si tak můžete vychutnat krásy staré Prahy i bez davů turistů. Stačí jen nařídit budík a vyrazit.

Je několik minut po sedmé hodině ranní a Staroměstské náměstí, kde byste se o pár hodin později sotva hnuli, je liduprázdné. Už při cestě od metra je patrné, že nával turistů tu bude až přes den. Obchodníci uklízí své krámky, zaváží zboží a se šálkem kávy, jejíž vůni lze cítit celou Železnou ulicí, sedí před svými ještě zavřenými obchody.

Hrad

6

Areál Pražského hradu je otevřen od šesti ráno do deseti večer. I když je objekt přístupný už od ranních hodin, dejte pozor na otevírací dobu jednotlivých památek. Všechny návštěvnické objekty, mezi kterými je například katedrála sv. Víta, otevírají až v 9.00.

Někde je ale už otevřeno. „U nás jsou lidé po celý den. Velká vlna přichází ráno, když se turisté začínají toulat po Praze. Zastavují se tu i Češi, co míří ráno do práce. Přes prázdniny je to sice trochu slabší, ale nemůžu říct, že bychom neměli co na práci,“ vysvětluje servírka Veronika z kavárny Starbucks, která na Staroměstském náměstí otevírá v půl osmé ráno.

Pár lidí se už na Staroměstském náměstí pohybuje, ale všichni jsou velmi tiší, protože si zřejmě uvědomují výjimečnost tohoto zážitku. Zajímavé je také sledovat asijské páry, které na náměstí přišly kvůli pořízení svých svatebních fotografií.

Orloj mezitím ukazuje několik minut po půl osmé. Vydáváme se ulicí Linhartskou přes Mariánské náměstí do Karlovy ulice a následně přes Karlův most na druhý břeh.

Na mostě v tuto dobu až na výjimky najdete jen sochy. Nejsou tu žádní pouliční umělci, co z cizinců tahají peníze za nepovedené karikatury nebo repliky obrazů. Když už nějakého cizince potkáte, jsou zpravidla velmi milí a slušní. Jako je Angličan Greg, který od nás chce vyfotit tak, aby za ním byl vidět Pražský hrad. „Sleduji na YouTube Čecha Janka Rubeše a jeho pořad Honest guide, kde radí turistům, co a jak v Praze. Tip na ranní procházku po památkách mne zaujal, proto jsem se sem vydal takhle brzy,“ říká nadšeně. K vidění tu kromě soch jsou i další asijské páry pořizující si svatební fotky.

Kam vyrazit?

Míst která můžete navštívit už časně ráno, je v Praze dost. Deník Metro jich hned několik vybral.

  • Areál Františkánské zahrady 7.00–22.00
  • Valdštejnská zahrada 7.30–18.00
  • Kostel Panny Marie Vítězné a Pražské Jezulátko 8.30–19.00
  • Palác Žofín 8.30–17.00
  • Havlíčkovy sady 6.00–22.00

Kdyby vás po cestě přepadl hlad a chtěli jste si vzít něco s sebou nebo si výšlap k Hradu proložit snídaní, určitě si dejte bagel v Lázeňské ulici. Seženete špenátové, cibulové, ale i sladké s rozinkami nebo čokoládou. „Jsou výborné. Dal bych si klidně ještě jeden,“ říká turista Peter, který právě vychází z kavárny.

Z Malostranského náměstí pokračujeme ulicí Tržiště, kde míjíme Velvyslanectví USA a přes ulici Vlašská míříme na Jánský vršek. U Bretfeldovského paláce se dáme doleva a stoupáme Nerudovou ulicí.

Na schodech u domu U Zlaté uličky stojí za to se na chvíli zastavit a vychutnat si pohled na metropoli. Zajímavé je, že v tak malebných uličkách jsme za celou cestu k Pražskému hradu potkali jednoho člověka, a to usměvavou starší dámu se psem.

A konečně naši štaci končíme na Pražském hradě. Na Hradčanském náměstí v tuto dobu potkáte Hradní stráž a několik turistů, které spočítáte na prstech jedné ruky.

Výhled na Prahu v lehkém oparu bez zvuku stovek cvakajících fotoaparátů stojí rozhodně za „oběť“ si jednou ráno přivstat a zažít město i jinak. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek