metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 19 °C

Pondělí, 16. září 2019. Svátek má Ludmila.
Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
Další 2 fotografie v galerii
Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku. | foto: Metro.cz

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

16. srpna 2019  17:07 PETRA MACHÁČKOVÁ
Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně děje, a vy si tak můžete vychutnat krásy staré Prahy i bez davů turistů. Stačí jen nařídit budík a vyrazit.

Je několik minut po sedmé hodině ranní a Staroměstské náměstí, kde byste se o pár hodin později sotva hnuli, je liduprázdné. Už při cestě od metra je patrné, že nával turistů tu bude až přes den. Obchodníci uklízí své krámky, zaváží zboží a se šálkem kávy, jejíž vůni lze cítit celou Železnou ulicí, sedí před svými ještě zavřenými obchody.

Hrad

6

Areál Pražského hradu je otevřen od šesti ráno do deseti večer. I když je objekt přístupný už od ranních hodin, dejte pozor na otevírací dobu jednotlivých památek. Všechny návštěvnické objekty, mezi kterými je například katedrála sv. Víta, otevírají až v 9.00.

Někde je ale už otevřeno. „U nás jsou lidé po celý den. Velká vlna přichází ráno, když se turisté začínají toulat po Praze. Zastavují se tu i Češi, co míří ráno do práce. Přes prázdniny je to sice trochu slabší, ale nemůžu říct, že bychom neměli co na práci,“ vysvětluje servírka Veronika z kavárny Starbucks, která na Staroměstském náměstí otevírá v půl osmé ráno.

Pár lidí se už na Staroměstském náměstí pohybuje, ale všichni jsou velmi tiší, protože si zřejmě uvědomují výjimečnost tohoto zážitku. Zajímavé je také sledovat asijské páry, které na náměstí přišly kvůli pořízení svých svatebních fotografií.

Orloj mezitím ukazuje několik minut po půl osmé. Vydáváme se ulicí Linhartskou přes Mariánské náměstí do Karlovy ulice a následně přes Karlův most na druhý břeh.

Na mostě v tuto dobu až na výjimky najdete jen sochy. Nejsou tu žádní pouliční umělci, co z cizinců tahají peníze za nepovedené karikatury nebo repliky obrazů. Když už nějakého cizince potkáte, jsou zpravidla velmi milí a slušní. Jako je Angličan Greg, který od nás chce vyfotit tak, aby za ním byl vidět Pražský hrad. „Sleduji na YouTube Čecha Janka Rubeše a jeho pořad Honest guide, kde radí turistům, co a jak v Praze. Tip na ranní procházku po památkách mne zaujal, proto jsem se sem vydal takhle brzy,“ říká nadšeně. K vidění tu kromě soch jsou i další asijské páry pořizující si svatební fotky.

Kam vyrazit?

Míst která můžete navštívit už časně ráno, je v Praze dost. Deník Metro jich hned několik vybral.

  • Areál Františkánské zahrady 7.00–22.00
  • Valdštejnská zahrada 7.30–18.00
  • Kostel Panny Marie Vítězné a Pražské Jezulátko 8.30–19.00
  • Palác Žofín 8.30–17.00
  • Havlíčkovy sady 6.00–22.00

Kdyby vás po cestě přepadl hlad a chtěli jste si vzít něco s sebou nebo si výšlap k Hradu proložit snídaní, určitě si dejte bagel v Lázeňské ulici. Seženete špenátové, cibulové, ale i sladké s rozinkami nebo čokoládou. „Jsou výborné. Dal bych si klidně ještě jeden,“ říká turista Peter, který právě vychází z kavárny.

Z Malostranského náměstí pokračujeme ulicí Tržiště, kde míjíme Velvyslanectví USA a přes ulici Vlašská míříme na Jánský vršek. U Bretfeldovského paláce se dáme doleva a stoupáme Nerudovou ulicí.

Na schodech u domu U Zlaté uličky stojí za to se na chvíli zastavit a vychutnat si pohled na metropoli. Zajímavé je, že v tak malebných uličkách jsme za celou cestu k Pražskému hradu potkali jednoho člověka, a to usměvavou starší dámu se psem.

A konečně naši štaci končíme na Pražském hradě. Na Hradčanském náměstí v tuto dobu potkáte Hradní stráž a několik turistů, které spočítáte na prstech jedné ruky.

Výhled na Prahu v lehkém oparu bez zvuku stovek cvakajících fotoaparátů stojí rozhodně za „oběť“ si jednou ráno přivstat a zažít město i jinak. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Jen 730 infarktů. Léto je pro záchranky klidné

ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  16:48

Prázdniny jsou pro zdravotníky specifické. Mnoho Pražanů sice odjíždí na dovolené, ale jejich počty dorovnávají turisté.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám