metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava

Dalších 5 fotografií v galerii
Z filmu Jurský svět: Nadvláda | foto: CinemArt

Do třetice všeho dobrého, zubatého a nostalgického. Jurský svět baví, ale neuhrane

  6:18
„Opravdu máte na zádech dinosaura?“ „Ano, no a co?“ I takové dialogy zaznívají ve snímku Jurský svět: Nadvláda, který zítra startuje v českých kinech. Příběh třetího pokračování novodobé jurské trilogie se odehrává čtyři roky po zániku ostrova Isla Nubar, původního domova oživlých prehistorických tvorů. Jurský svět: Nadvláda je rozmáchlým nostalgickým dobrodružstvím, které ale příliš nestrhne. S popkornem v ruce a v kině s pořádně velkým plátnem vám však příjemně uteče.

Pokud nejste fanoušci dinosauřích filmů, možná ani netušíte, kam Nadvládu zařadit. Jurská sága započala před neuvěřitelnými devětadvaceti lety. Zahájil ji snímek Jurský park. Následovaly Ztracený svět: Jurský park a Jurský park 3, načež samostatnou kapitolu začal psát před sedmi lety Jurský svět, jehož pokračování přišlo do kin v roce 2018. Nyní trojka Jurského světa hledá odpověď na otázku, zda bychom mezi dinosaury, kteří se od minulých událostí rozšířili po celém světě, přežili i my. Respektive to tvůrci v čele s režisérem Colinem Trevorrowem uvádějí. Stvořitel legendy Steven Spielberg opět na snímek dohlížel z producentské sesle.

Dinosauří Endgame
Děj filmu se odehrává čtyři roky po událostech nové dvojky. Oživlí jurští tvorové se mezitím začali po celé Zemi nekontrolovaně rozmnožovat a v důsledku toho si lidé museli zvyknout na jejich přítomnost v našem ekosystému. Také na to, že už rozhodně nestojí na vrcholu potravního řetězce.

Podobně jako v předchozích dílech tu máme partičku záporáků, kteří chtějí na nové ohromující síle jurských tvorů vydělat, nebo ji jinak zneužít ve svůj prospěch. A pak jsou tu klaďasové, kteří se snaží udržet svět v maximální možné rovnováze. K nim patří i Owen Grady (Chris Pratt) a jeho přítelkyně Claire (Bryce Dallas Howardová), které známe z předchozích dvou snímků. Doplňují je pak hvězdy původního Jurského parku, paleontologové Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dernová) a teoretik s nadhledem Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Jak správně tušíte, jde o velkolepé setkání mladých hrdinů a staré gardy, které díky nostalgii posouvá sérii k epickému zakončení trilogie.

Z filmu Jurský svět: Nadvláda

Produkce Jurského světa přirovnává finální sraz protagonistů k setkání superhrdinů ve filmu Avengers: Endgame. Je pravdou, že musel Pratt přenechat značný díl pozornosti kolegům z předešlé trilogie. Žádný humbuk ale do médií neprosákl, takže herec nejspíš nemá problém s egem.

Jurský svět: Nadvláda

  • Režie: Colin Trevorrow
  • Scénář: Colin Trevorrow a Emily Carmichael
    • Kamera: John Schwartzman
    • Hrají: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, DeWanda Wise, Mamoudou Athie, BD Wong, Dichen Lachman, Daniella Pineda a další
    • „Film vnímám jako oslavu toho, co autor předlohy Michael Crichton a Steven Spielberg stvořili. Když vidíte postavy z Jurského parku spolupracovat s těmi, které jsme stvořili my, všechno do sebe krásně zapadá,“ říká režisér Jurského světa.

Nad dějem nedumejte
Když před lety vtrhla do kin herecká hvězda Chris Pratt v doprovodu nejen okaté Bryce Dallas Howardové, ale i desítek „vyhynulých“ dinosaurů, byl to hit jako hrom. Že se tedy diváci po úspěchu dvojky dočkají, s malým pandemickým odkladem, pokračování, nebyla složitá matematika. Zejména jedničce se totiž zdárně podařilo oživit nejen tehdy 22 let starou spielbergovskou značku, ale i dobrodružství s dinosaury v kinech jako takové.

Filmové setkání mladých a starších hrdinů má zatím asi ten vůbec nejprostší děj, jaký filmy v rámci série nabízejí. S odstupem několika hodin od projekce se mi vlastně vůbec nechce děj podrobněji rozebírat. Je jasné, že se tu opět odvracela ekologická katastrofa. Odvracela se ale po hollywoodsku, takže dost podivně. Nejdůležitější ovšem je, že základním kamenem a srdcem příběhu jsou opět dinosauři. Ke starým známým „z jury“ v čele s Tyrannosaurem rexem a raptory se nově přidává obrovitý gigantosaurus nebo Pyroraptor olympius. Slovo gigantosaurus ještě doprovázené vysvětlením jedné z postav, že má jít o největšího predátora na světě, tu zazní tolikrát, že to do smrti nezapomenete.

Divácká nadvláda
Nový Jurský svět je bezesporu našlapanou podívanou, v níž se epickou akcí nešetří. Platí to ale spíše o druhé půlce snímku. Na pořádnou akci si divák tentokrát počká zhruba tři čtvrtě hodinky. Pak už naopak nemá kdy vydechnout. Což je dobře, jinak by ho totiž štval již zmiňovaný prostinký děj.

Z filmu Jurský svět: Nadvláda

Tvůrcům se výborně podařilo naroubovat do děje staré hrdiny, kteří se s Prattem a jeho partou skvěle doplňují. Režisér Trevorrow tlačil na nostalgii již v případě prvního Jurského světa. A i teď se řídí heslem: Lepší dobře ukradnout nežli špatně vymyslet. Jeho další zbraní je epická akce. Ta je sice v mnoha ohledech rutinní a na zadek neposadí, zároveň ale hladce odsýpá.

Nadvláda je dobrodružnou podívanou, u níž si vzpomenete nejen na staré díly, ale i díky scéně s kloboukem třeba také na Indianu Jonese. Její slabinou ale je, že neumí strhnout. Tady se o hlavní hrdiny zkrátka nebojíte. A i u toho T-rexe tak nějak tušíte, že se na konci zvedne a uvidíme ho příště. Nadvláda značce rozhodně ostudu nedělá, zároveň ale působí dojmem, že s touhle partou tvůrci ještě neskončili. A drby o čtvrtém pokračování oprávněnost tohohle pocitu jen potvrzují.

70 %

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek