metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 3 fotografie v galerii
Pokud ještě nemáte jízdenky, podívejte se do fanshopu DPP. Pár kousků ještě zbývá. | foto: DPP – ONDŘEJ VOLF

Do ulic Prahy se po pěti dekádách vrací trolejbusy. Navštivte speciální jízdy a získejte odměnu

  16:38
Neděle 15. října 1972. Na linku 51 naposledy vyjela Tatra T400. Hlavní město ten den ukončilo provoz trolejbusů... Střih. Skok půl století dopředu a trolejbusová doprava se do Prahy vrací. S velkou slávou dopravní podnik v sobotu zahájí zkušební provoz z Letňan. Pro fanoušky dopravy jsou připraveny i jízdy historickými vozy. Lákadel je však daleko víc.

Vozidla domácí i hosté z Pardubic či Hradce Králové. Flotila na trolejbusový víkend bude opravdu unikátní. Pro speciální jízdy jsou v autobusovém terminálu v Letňanech připraveny historické stroje, a to včetně těch, které v Praze v minulosti vozily cestující.

Zájemci se mohou projet například vozy Tatra T400 a Škoda 8Tr. Oba exempláře zapůjčilo ze sbírek pražské muzeum MHD. Dopravní podnik města Pardubic pro změnu do hlavního města vyslal trolejbusy Škoda 9Tr a 14Tr. Svézt se můžete také vozem Škoda 21Tr. Ten do Prahy zapůjčil Škoda-Bus klub Plzeň.

Doba každé speciální okružní jízdy trvá přibližně 15 minut. Místenky na jednotlivé jízdy si za 50 korun můžete zakoupit on-line na fanshopu dopravního podniku.

Akce se účastní i z Pardubic zapůjčený trolejbus Škoda 14Tr.

Za standardní jízdné PID se budete moct svézt také v rámci zkušebního provozu na lince číslo 58 v úseku Letňany–Čakovice, a to trolejbusem Škoda 30Tr zapůjčeným Dopravním podnikem města Hradec Králové.

Kromě speciálních jízd budou po celou dobu v Letňanech vystaveny také vozy Praga TOT a Škoda 24Tr Irisbus.

Pod dráty v Letňanech se projede i legendární Škoda 9Tr.

Všech osm trolejbusů, které se víkendové akce zúčastní, bude v jednu chvíli seřazeno vedle sebe. Ideální příležitost na pěknou fotku nastane v autobusovém terminálu Letňany v sobotu v 11.45 hodin.

Součástí expozice v Letňanech bude i prozatím jediný novodobý trolejbus v majetku DPP Škoda 24Tr.

Úplně poprvé vyjel po Praze trolejbus v roce 1936. Slavnostní otevření dráhy mezi vozovnou Střešovice a kostelem svatého Matěje na Hanspaulce se konalo 28. srpna a pravidelný provoz byl zahájen 29. srpna. První trať měla délku 3,5 km a trolejbusu trvalo její projetí z jedné konečné na druhou 13 minut.

Získejte slávu a odměnu

  • Chcete mít vaši fotku na titulní stránce deníku Metro?
  • Je to snadné. Stačí o víkendu navštívit trolejbusovou akci, která se koná na trati Letňany–Čakovice. Speciálních jízd se zúčastní hned několik vozidel. Na akci vyfoťte jakýkoli trolejbus a fotku (nanejvýš tři) pošlete na e-mailovou adresu mms@metro.cz. V redakci vybereme nejhezčí snímek a ten dáme na titulku. Jeho autor navíc získá 500 korun. Fotovýzva končí v neděli v 15 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek