metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Úterý, 17. září 2019. Svátek má Naděžda.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Josef VostárekMF DNES

Do vlastního, nebo do cizího? Dilema, které řeší každý, kdo hledá bydlení

6. prosince 2018  6:31 Pavel Hrabica Metro.cz
V Evropské unii žije v nájemních bytech v průměru více než třicet procent obyvatel. U nás jen pětina. Ve vlastnictví bytu vidíme nejen jistotu, že nás nikdo nevyhodí na ulici, ale i zhodnocení peněz. Rostoucí ceny bydlení v posledních letech nás v tom jen utvrzují. Ale trendy se mohou změnit.

„Za to, že jsme se v minulosti soustředili spíš na vlastnické bydlení, může i fakt, že existovalo málo investičních nástrojů jiného druhu,“ řekla deníku Metro Tereza Hrtúsová, analytička České spořitelny. Situace se podle ní ale mění, zvláště stoupající ceny bytů a rodinných domů a omezenější dostupnost hypoték. 

Na změnu, že budeme víc hledat „jen“ bydlení v nájemním bytě a ne ve vlastní nemovitosti, mohou podle ní zatlačit i nastupující generace. „Poptávka po nájemním bydlení bude ovlivněna rovněž preferencemi mladších generací, pro které není vlastnictví materiálních statků na prvním místě,“ myslí si Hrtúsová.

Deník Metro zjišťoval, jestli se trendy promítají i do developerských plánů. Velké stavební společnosti se soustřeďují spíše na výstavbu a následný rozprodej bytů do osobního vlastnictví. „Neměli jsme a ani teď nemáme projekt, který by byl pro nájemní bydlení,“ říká David Jirušek, mluvčí FINEPu. Řadu bytů nabízejí developerské firmy rovnou jako „investiční bydlení“. Pro ty, kteří je pak pronajímají dál, třeba i přes Airbnb. Jenže tyto byty pak na trhu nájemního bydlení scházejí.

Mrtvá myšlenka to pro developery není. „Máme v přípravě několik projektů, které bychom mohli nabízet formou nájmů, ne prodeje,“ říká mluvčí Central Group Marcela Fialková. Záleží ale na vývoji na trhu. Zatím je limituje příliš dlouhá návratnost nájemních projektů. „Vzhledem ke klesající koupěschopnosti a tomu, že klesá počet lidí, kteří dosáhnou na hypotéku, vidíme v nájemním bydlení možnost pro rozšíření našich aktivit,“ vysvětluje Dana Bartoňová, obchodní ředitelka developerské společnosti YIT Stavo. 

Bydlení v Česku

  • Více než polovina ze 4,4 milionu českých domácností přebývá v bytových domech.
  • Více než tři čtvrtiny obyvatelstva mají vlastní byt nebo dům.
  • Průměrná cena nájmu v bytových domech je 132 korun za metr čtvereční. V Praze dosahuje 255 korun.
  • Na osobu připadá v Česku 34,4 metru čtverečního.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám