metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Josef VostárekMF DNES

Do vlastního, nebo do cizího? Dilema, které řeší každý, kdo hledá bydlení

6. prosince 2018  6:31 Pavel Hrabica Metro.cz
V Evropské unii žije v nájemních bytech v průměru více než třicet procent obyvatel. U nás jen pětina. Ve vlastnictví bytu vidíme nejen jistotu, že nás nikdo nevyhodí na ulici, ale i zhodnocení peněz. Rostoucí ceny bydlení v posledních letech nás v tom jen utvrzují. Ale trendy se mohou změnit.

„Za to, že jsme se v minulosti soustředili spíš na vlastnické bydlení, může i fakt, že existovalo málo investičních nástrojů jiného druhu,“ řekla deníku Metro Tereza Hrtúsová, analytička České spořitelny. Situace se podle ní ale mění, zvláště stoupající ceny bytů a rodinných domů a omezenější dostupnost hypoték. 

Na změnu, že budeme víc hledat „jen“ bydlení v nájemním bytě a ne ve vlastní nemovitosti, mohou podle ní zatlačit i nastupující generace. „Poptávka po nájemním bydlení bude ovlivněna rovněž preferencemi mladších generací, pro které není vlastnictví materiálních statků na prvním místě,“ myslí si Hrtúsová.

Deník Metro zjišťoval, jestli se trendy promítají i do developerských plánů. Velké stavební společnosti se soustřeďují spíše na výstavbu a následný rozprodej bytů do osobního vlastnictví. „Neměli jsme a ani teď nemáme projekt, který by byl pro nájemní bydlení,“ říká David Jirušek, mluvčí FINEPu. Řadu bytů nabízejí developerské firmy rovnou jako „investiční bydlení“. Pro ty, kteří je pak pronajímají dál, třeba i přes Airbnb. Jenže tyto byty pak na trhu nájemního bydlení scházejí.

Mrtvá myšlenka to pro developery není. „Máme v přípravě několik projektů, které bychom mohli nabízet formou nájmů, ne prodeje,“ říká mluvčí Central Group Marcela Fialková. Záleží ale na vývoji na trhu. Zatím je limituje příliš dlouhá návratnost nájemních projektů. „Vzhledem ke klesající koupěschopnosti a tomu, že klesá počet lidí, kteří dosáhnou na hypotéku, vidíme v nájemním bydlení možnost pro rozšíření našich aktivit,“ vysvětluje Dana Bartoňová, obchodní ředitelka developerské společnosti YIT Stavo. 

Bydlení v Česku

  • Více než polovina ze 4,4 milionu českých domácností přebývá v bytových domech.
  • Více než tři čtvrtiny obyvatelstva mají vlastní byt nebo dům.
  • Průměrná cena nájmu v bytových domech je 132 korun za metr čtvereční. V Praze dosahuje 255 korun.
  • Na osobu připadá v Česku 34,4 metru čtverečního.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám