metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Sobota, 14. prosince 2019. Svátek má Lýdie.
Pod ochranný rám na Zahradním Městě se brzy vrátí doprava.
Větší foto
Pod ochranný rám na Zahradním Městě se brzy vrátí doprava. | foto: SŽDC

Do Vršovic svižně za dva roky

23. srpna 2019  12:14 Metro.cz, Pavel Urban Metro.cz
Šestikilometrový úsek moderní trati spěje ke třetině.

Kráčíme po staveništi v blízkosti budoucí vlakové zastávky Praha-Zahradní Město. Kolem nás se rýsují tři nová nástupiště. Když se zastavíme nad jámou v blízkosti měsíc zavřeného tunelu v ulici Průběžná, je jasné, že se zde buduje něco velkého. Onen podjezd se v neděli pro dopravu opět otevře, prostor za ním směrem ke Švehlově ulici dostal ochranný rám, kolem kterého se bude čile pracovat dál. „Ta komunikace se pak výrazně rozšíří. Budou zde dva plnohodnotné pruhy pro auta a jeden zvlášť pro tramvaje. Vzniká zde první klasická S-bahn stanice u nás,“ říká mi za zvuků sbíječek a dalších strojů ředitel stavby Ladislav Šabach z Metrostavu.

U Kříže v Libni

Novou vlakovou zastávku chce na svém území Praha 8.

  • Rada osmé městské části schválila studie železničních zastávek v Libni a Karlíně. V Praze 8 díky tomu může vzniknout první vlaková zastávka, a to U Kříže v Libni. Odhadované náklady na realizaci projektu se pohybují kolem 100 milionů korun.
  • „Pokud se snažíme snižovat počet přijíždějících aut ze Středočeského kraje, musíme cestujícím nabídnout alternativu dopravy. Zastávka U Kříže by představovala i zajímavé vnitroměstské spojení: mohla by tam stavět městská linka S49, která zde projíždí a která by zajistila spojení s Depem Hostivař v naprosto bezkonkurenčním čase cca 11 minut. Cesta na Podbabu by netrvala déle než 10 minut. Zastávka by se také nacházela nedaleko dopravního uzlu Palmovka,“ říká pro Metro radní Prahy 8 pro dopravu Tomáš Slabihoudek. S kolegy plánuje vyhlásit architektonickou soutěž na podobu zastávky.

Druhá nová stanice Praha-Eden se rýsuje pomaleji. Také zde budou tři nástupiště a výstupy na obě strany. Proto se přesouváme až na zastávku Praha-Vršovice. Zde se také pilně pracuje. Dělníci budují třetí a čtvrté nástupiště, které Metrostav a Správa železniční dopravní cesty zahrnuly do projektu až na žádost magistrátu. První část prací bude završena 27. listopadu. Podchod, který už se rýsuje, bude protažen až do Bartoškovy ulice směrem na náměstí Bratří Synků. Výrazně to ulehčí cestu z nádraží místním obyvatelům z Nuslí.

Všechny tyto úpravy jsou součástí modernizace tratě mezi pražským hlavním nádražím a Hostivaří. Hotovo má být v říjnu roku 2021. Prostavěnost všech prací je zatím zhruba 30 procent.

Z Edenu se cesta změní k nepoznání. Místo pokračování směrem ke Strašnicím se kolejiště napřímí. „Dojde k narovnání trasy. Půjde o první čtyřkolejný úsek. Pomůže to plynulosti dopravy. Za poslední dva roky zde počet spojů vzrostl o čtvrtinu,“ zmiňuje Šabach. Stanice Praha-Strašnice bude zrušena. Místo tohoto úseku se Praze otevře možnost nové výstavby brownfieldu v podobném duchu, jako se chystá na Smíchově a na Nákladovém nádraží Žižkov. „Otevře se tak velká plocha pro rozvoj města. Spolupracujeme na tom s Prahou 10,“ dodal Šabach.

Do Černošic. Vyšší rychlost i bezpečnost

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dá zmodernizovat železniční úsek Praha Smíchov – Černošice. Modernizací téměř devítikilometrového úseku, jehož velká část je na území hlavního města, zároveň začne přestavba významné příměstské trati z Prahy do Berouna. Po rekonstrukci, která by měla skončit v září 2021, by se měla zvýšit bezpečnost i plynulost provozu na vytížené trati. Maximální rychlost na úseku se zvýší ze současných 100 km/h na 130 km/h pro běžné vlaky. Celý úsek bude mít také nové trakční vedení. Součástí modernizace je i kompletní přestavba stanice Praha-Radotín, nová nástupiště vzniknou i na zastávce Praha-Chuchle. Stavba vyjde na 3,1 miliardy korun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Komerční sdělení

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií
vydáno 13. prosince 2019  7:00

Za účasti Ministerstva průmyslu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce dodavatelé energií vyjednali...  celý článek

Českým geekům se brzy splní sny

Casper Van Dien ve filmu Tarzan a Ztracené město (1998)
vydáno 13. prosince 2019  5:58

V hlavním městě se bude příští rok poprvé konat slavný Comic-Con. Po něm přijede kapitán ze Star Treku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám