metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 33 °C

Středa, 24. července 2019. Svátek má Kristýna.
Zadar je kombinací dějin Říma a Benátek.
Další 1 fotografie v galerii
Zadar je kombinací dějin Říma a Benátek. | foto: DeziluzeMetro.cz

Do Zadaru můžete vyrazit za mořem, jídlem i Vinnetouem

16. června 2019  19:23 Pavel Hrabica Metro.cz
Ze zadarské nábřežní promenády je prý k vidění nejkrásnější západ slunce na Jadranu.

Od června do září se populace i v té nejmenší turistické vesničce rozroste až desetinásobně. Kdo se nechce tísnit na pláži s národnostmi z celého světa, má na vybranou. Buď se vydat na dovolenou před hlavní sezonou s vědomím, že se v chladnějším azurovém Jadranu moc nevykoupe, nebo se vydat do zapadlejších koutů a pátrat po zajímavostech a kuriozitách.

Zadar je přitažlivý kvůli tomu, že odtud můžete vyrážet na bezpočet okolních ostrovů, kde se přece jen rozptýlí masy turistů na větším prostoru. Na některé dojedete autem, protože jsou napojené na pevninu mosty, jinam vás dopraví trajekty. Nemáte-li auto, není problém půjčit si kolo, případně elektrokolo. Pokud si nenastudujete pamětihodnosti na internetu, není problém obrátit se na informační centra chorvatské turistické centrály. Má je opravdu každá zdejší ostrovní vesnice či městečko.

Dějiny na dosah ruky
Pro jadranské pobřeží Chorvatska je přitažlivá jeho historie, kde se mísily vlivy římského impéria v počátcích letopočtu a na něj ve středověku navázalo panství Benátské republiky. Po římské historii se dá v Zadaru nebo na ostrově Pag doslova chodit, lesklé úseky dlažby tu jsou doslova na každém kroku ve středu města. Vyfotit se u zbytků římského fora nebo si na něj sáhnout Chorvati nezakazují. Když to vydrželo skoro dva tisíce let, přežije to další staletí. Kdo je znalcem novějších dějin, najde v uličkách mimo hlavní trasy na fasádách některých domů i připomínky bojů z občanské války v devadesátých letech.

Tady všude byl.

Tady všude byl.

Klášterní tajemství není pouze značka vína
Pokud vás neodradí velké převýšení, na ostrově Ugljan byste neměli vynechat pevnost svatého Michala, která se tyčí na kopci nad obcí Preko. Její kořeny sahají do benátských časů, poničily ji střety během poslední světové války i jedna raketa z té poslední. Turistická asociace chce přeměnit pevnost na kulturní a turistické centrum, včetně restaurace. Na zatím pustou zříceninu, které dominuje televizní vysílač (nouzově ho vybudovali během občanské války, kdy byl Zadar obsazen federální jugoslávskou armádou), se také odstěhuje. Ani strmé stoupání ale neodrazuje výletníky na kolech.

Zajímavostí ostrovů jsou kláštery. Také ty participují na zájmu turistů. Třeba františkánský klášter svatého Jeronýma v městečku Ugljan je v létě otevřen (mimo uzavřené prostory) pro ubytování turistů, včetně stanování v klášterní zahradě. Přednost dávají věřícím, kteří se účastní místních aktivit. Jen dvě hodiny odpoledne lze na ostrově Pašmanu nahlédnout do dalšího kláštera benediktinů Svatého Kosmy a Damiána na vrchu Čokovac. „Posádku“ tvoří čtyři mniši. Stejně jako ze svatého Jeronýma, i odtud si můžete odvézt likér, který bratři mniši vyrábějí.

Pro šplhavé a pamětníky
V programu pohybově aktivních pamětníků kovbojek o Vinnetouovi by neměl scházet výlet do Národního parku Paklenica (asi 50 kilometrů severovýchodně od Zadaru). Zdejší skaliska a kaňony poskytly před půl stoletím exteriéry pro natočení těchto romantických indiánek. Místa důležitých záběrů označují výrazné cedule. Šplhuschopné mladší generace sem ale míří spíše za příkrými stěnami. Skály nabízejí celkem čtyři stovky značených výstupů od nejnižší po nejvyšší stupeň obtížnosti. Jednodenní vstupné je za 60 kun na osobu, tři dny přebývání ve skalních masivech vyjdou na dvojnásobek. 

Jak do Zadaru

  • Místo celodenní cesty autem a čekání v kolonách na Jadranské magistrále můžete nově využít přímou linku Ryanairu Praha–Zadar.
  • Linka létá už od letošního dubna, každou středu a v sobotu. Zaváděcí ceny mimo sezonu startovaly na 389 korunách.
  • Letecky trvá cesta do Zadaru 1,5 hodiny.
  • Pronájem Škody Fabia na místě vyjde na necelých 1700 korun denně při objednávce na tři až šest dní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zahrajte si ve fantasy seriálu, zvou filmaři do Stodůlek

Pavel Nový si čte scénář.
vydáno 24. července 2019  8:26

Chcete se stát součástí natáčení a máte doma oblečení připomínající středověký kostým? Dorazte v neděli dopoledne do skanzenu Řepora ve Stodůlkách a...  celý článek

RECENZE: Dobrou noc, Andy. Ani Chucky restartu hororové série neutekl

Vraždící panenka Chucky používá díky novým filmovým technologiím mnohem...
vydáno 24. července 2019  7:04

Panenka vraždí od čtvrtka i v českých kinech. Je technologická hračka strašidelnější než vtělený psychopat?  celý článek

Extrémní horka i přívalové deště trápí metropoli. Co by podle architektky pomohlo?

Jana Mastíková
vydáno 24. července 2019  6:15

Tropické teploty mohou být ve městech snesitelnější, pokud je více stínu než rozžhavených ploch. „Výborně se s vysokými teplotami vypořádávají Španělé....  celý článek

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

Držák mobilu
vydáno 23. července 2019  15:15

Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám