metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Středa, 19. května 2021. Svátek má Ivo.

Větší foto
Bohumil Černý, ředitel pražské botanické zahrady | foto: ArchivMetro.cz

Do zahrady může dva tisíce lidí v jednu chvíli, říká ředitel Černý

  11:37
Jak si v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji poradili s absencí návštěvníků a jak se chystají na pondělní otevření venkovních prostor? Také o tom mluvil pro deník Metro její ředitel Bohumil Černý.

Trojská zahrada musela být dlouho zavřená, co jste tedy lidem nabízeli?
Botanická zahrada je bohužel zavřená od 18. prosince kvůli vládním nařízením s ohledem na pandemii koronaviru. Snažili jsme se ale zájemcům a návštěvníkům přiblížit zajímavé rostliny a naši zahradu jinými způsoby. Od začátku roku jsme nabízeli on-line přednášky, které měly přímou návaznost na téma, jež nás bude provázet letošní sezonou, a to jsou jedovaté rostliny. Chystáme ještě další možnosti on-line návštěv zahrady a aktivit pro děti. Botanická zahrada rovněž otevře vlastní e-shop, kde bude možné si koupit zajímavé knihy, dárkové předměty, ale také vstupenky.

Když nebudou oblíbené jarní výstavy, půjde si nějaké květiny aspoň koupit?
Tradiční výstavy se bohužel neuskuteční v době, kdy jsou na to návštěvníci zvyklí, nicméně je nechceme ani letos o nic připravit, a tak plánujeme například výstavy motýlů, bonsají, sukulentů, orchidejí a určitě bude možnost si i nějakou rostlinu u nás zakoupit. V průběhu června a července budeme postupně otevírat expoziční celky s důrazem na jedovaté rostliny. Ty zůstanou otevřeny až do podzimu. Kromě toho připravujeme akce na vinici sv. Kláry, která je součástí botanické zahrady, a i nyní je možnost zastavit se tu při jarní procházce u okénka pro víno.

Využili jste uzavření k úpravám v areálu? Péče o rostliny asi probíhá stejně, jako kdybyste měli otevřeno, že?
Kromě standardní práce v rámci zahrady, kdy dochází k odzimování, čištění záhonů, prořezávání dřevin, výsevu letniček a péče o zazimované trvalky v našem zázemí, využíváme čas k renovaci našich expozic a také k nové výstavbě. V současné době dokončujeme nový vstupní areál pod tropickým skleníkem Fata Morgana, kde bude rovněž otevřena nová restaurace. Návštěvníci i zde najdou rozkvetlé záhony a vodní plochu. Připravujeme také výstavbu expozic a výstavního areálu. Chystáme rovněž spuštění nového systému zavlažování, kterým do botanické zahrady přivádíme vodu z Vltavy. Novinky budou i v rámci vinice sv. Kláry. Návštěvníci se mají na co těšit.

Jak vítáte otevření venkovní části botanických zahrad od příštího týdne? Můžete tak návštěvníkům nabídnout něco aktuálního, co se v zahradě děje?
Možnost otevření venkovního areálu botanické zahrady vítáme a toto rozhodnutí nás velmi potěšilo. Nastává to nejkrásnější období, kdy vše kvete. V tuto chvíli u nás zájemci uvidí kvetoucí hajničky, jarní cibuloviny a další jarní květiny v oblasti Ornamentální zahrady i v části expozice stínomilných rostlin v horní části botanické zahrady. V Japonské zahradě rozkvetly magnolie a slivoně, vystavili jsme také některé z našich bonsají.

Jak budete hlídat a monitorovat povolených dvacet procent kapacity? Kolik je to zhruba návštěvníků v jednu chvíli?
Jelikož venkovní areál naší botanické zahrady je skutečně rozsáhlý, pojme v jednu chvíli velké množství lidí. Kapacita našeho areálu však nikde není přesně definovaná. Na základě odhadů můžeme říci, že oněch dvacet procent by mohlo být zhruba dva tisíce návštěvníků v jednu chvíli. U vstupů máme počítadlo vstupenek, tedy počet návštěvníků jsme schopni monitorovat a v případě nutnosti regulovat. Naše botanická zahrada se otevře při dodržení stávajících opatření.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žákům chybějí místa. Nejvíc se strachují ti z Košíř

vydáno 18. května 2021  18:30

Šach způsobený údajným střetem zájmů starostky Prahy 5 má podle opozice vyřešit mimořádné zastupitelstvo.  celý článek

Putuje napříč Českem. Chce upozornit na příběhy předčasně narozených dětí

vydáno 18. května 2021  10:05

Od začátku května křižuje republiku. Pokud někde potkáte chlapíka s batohem na zádech, který už má v nohách přes tisíc kilometrů, zřejmě to bude Josef...  celý článek

Cestující mohou nastupovat už i předními dveřmi. Rozvolňování opatření se nelíbí některým řidičům

vydáno 18. května 2021  5:15

Pražská MHD se postupně vrací do normálu. Cestující již mohou od pondělka do všech vozidel opět nastupovat také předními dveřmi a uvolnily se pro ně...  celý článek

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Vaše fotky z Prahy