metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Další 3 fotografie v galerii
S kočárkem Prahou | foto: Zuzana Svobodová

Do Žlutých lázní se sjel rekordní počet kočárků. Maminky bojovaly za svá práva

  17:45
Přes 1200 dětských kočárků se dnes shromáždilo ve Žlutých lázních na akci S kočárkem Prahou. Setkáním chtěli pořadatelé upozornit na nedostatek parkovacích míst pro rodiny s malými dětmi či na potřebu větší ohleduplnosti k těhotným ženám i matkám v městské dopravě. "Rekord v největším počtu kočárků na jednom místě dnes padl. Před dvěma lety jich bylo 1120, teď 1205. Přišlo 6 tisíc lidí," uvedla Olga Kunešová z pořádajícího týmu.

Už dopoledne se kolem Žlutých lázní, kudy vede cyklostezka, vinula dlouhá fronta kočárků. Provoz řídila policie. Cyklisty posílala z jejich vymezeného pruhu, po němž kvůli kočárkovému zástupu nemohli projet, na silnici.

Nebuďme lhostejní k těhotným ženám a maminkám

S kočárkem Prahou
S kočárkem Prahou

"Chceme apelovat na své spoluobčany, aby se v dopravních prostředcích nechovali lhostejně k těhotným, pomáhali maminkám s kočárky a aby obchodní centra nebo úřady zřídily dostatečná parkovací místa pro mladé rodiny, které přepravují děti v autosedačkách," uvedla za pořadatele Olga Kunešová. Dopravní podnik vyšle na trasu ke Žlutým lázním nízkopodlažní tramvaje.

Na místě bylo možné podepsat petici Za Prahu bezbariérovou. Požaduje, aby metropole byla bez překážek do roku 2020. Pořadatelé počítali s tím, že se do podpisové akce zapojí i nejmenší děti. Mohli na archy otisknout své ruce. Organizátoři prý zvolili "emotivní formu" proto, aby si pražští politici požadavku všimli. Ve Žlutých lázních na účastnice a účastníky čekal i program. Své výrobky jim představily firmy, které se zaměřují na děti a rodiny. K vidění byly nové modely autosedaček, kočárků a dalších předmětů. Pro děti byly připraveny hry.

Akci podpořil i primátor

Pražský primátor Hudeček a jeho první náměstek Jiří Vávra podpořili akci S kočárkem Prahou

"Naší dlouhodobou vizí je Praha bez bariér nejpozději do roku 2025. Vinou megalomanských projektů minulého vedení města jsme však dnes nuceni zaměřit se spíše na drobné úpravy jednotlivých, konkrétních neduhů. Ty ovšem ve svém úhrnu skládají pestrou mozaiku kvality našich životů. Se zájmem jsem proto dnes od přítomných maminek vyslechl stížnosti i podněty pro další práci," uvedl primátor Tomáš Hudeček.

"Akce S kočárkem Prahou je mi velmi sympatická. Vím, že je co řešit, přesto je ale třeba uznat, že současné vedení Prahy se snaží usnadnit pohyb maminek a tatínků s kočárky po ulicích budováním bezbariérových přechodů a jejich bezpečnostním osvětlením. Zvyšuje se počet nízkopodlažních souprav tramvají, lépe se jezdí i autobusovými spoji. Řešíme i zapomenuté stanice metra dostavbou výtahů," uvedl 1. náměstek primátora Jiří Vávra.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy