metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Nejčastěji lidé ztrácí peněženku a klíče (ilustrační foto). | foto: Freeimages

Do ztrát a nálezů v Praze lidé odevzdali už i umělou nohu nebo zubní protézu

  13:51
Zubní náhrada, nožní protéza i urna s obsahem. Pracovníci pražských Ztrát a nálezů, které provozuje magistrát v ulici Karolíny Světlé 5, převzali do úschovy už řádku kuriózních předmětů. Mezi nalezenými věcmi se objevily i trezor s kusem zdi, kanoe a sedací souprava. V současné době je v kanceláři a třech skladech uloženo na 3000 nálezů, řekla vedoucí magistrátního oddělení matrik Jana Masopustová, která má ztráty a nálezy na starosti.

Měsíčně skončí v pražských Ztrátách a nálezech na 450 věcí, z toho 30 až 50 se vrátí původním majitelům. Podle občanského zákoníku, který platí od loňského ledna, musí radnice uchovávat nalezené věci tři roky. Po uplynutí této doby se vlastníkem stává nálezce nebo obec, kteří ale už po roce od nálezu mohou s danou věcí nakládat jako oprávnění držitelé. Mohou ji tedy užívat nebo spotřebovat, uvedla Masopustová.

Nalezené předměty podle ní nejčastěji odevzdává pražský dopravní podnik, České dráhy a státní a městská policie. Občanů je mezi nálezci minimum.

Kachna se našla

Nejčastěji končí ve ztrátách a nálezech tašky, klíče, brýle, deštníky, mobilní telefony, čepice a oblečení, občas se najde dětská bota. V létě jsou to častěji sluneční brýle a deštníky, v zimě zase čepice, rukavice a bundy. Čas od času se objeví i hračky, zejména ty plyšové. „Lidé ale zpravidla poptávají ty, které se k nám nedostaly,“ uvedla Masopustová.

Sedmiletá Nela ale měla před rokem štěstí. Svou oblíbenou plyšovou kachnu ztratila, když cestovala s matkou po Praze. Její rodiče tehdy prohledali bezúspěšně všechna místa, kde by mohla hračka zůstat. Matku Nely nakonec napadla jako poslední varianta kancelář Ztráty a nálezy v ulici Karolíny Světlé. „A byla tam. Dcera nechala kachnu v autobuse a řidič ji odevzdal,“ řekla ČTK žena.

Magistrát každý týden na své úřední desce zveřejňuje seznam věcí, které byly v uplynulém týdnu do ztrát a nálezů odevzdány. Kancelář má otevřeno každý pracovní den. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek