metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
Platba bez kontaktu | foto: MAFRAProfimedia.cz

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

  17:14
Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i platební společnosti.

Peněženka naditá bankovkami, to je v Česku stále zavedená praxe. Polovina z nás zamíří spíše k bankomatu pro hotovost, než by platila kartou. I proto je u nás stále vysoký podíl plateb ve stylu „cash“.

Zastánci klasického placení mají rádi anonymitu a hotovost jim také ihned napoví, jestli mají v daný okamžik dost peněz. A také, a to není zanedbatelné: mají výdaje pod kontrolou. Na rozdíl od neviditelných plateb přes kartu nebo nejrůznějších platebních mechanismů.

Karta dobrá, ale bankovky mají své jisté
Současně také platí, že sice mají Češi ve svých peněženkách hotovost, zároveň ji ale neradi vydávají. „Více než polovina lidí říká, že ji aktivně nevytahuje a šetří si ji na případ, že narazí na obchodníka, který platby kartou nepřijímá,“ potvrzuje Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko. Platební karta se tak stává primárním platebním nástrojem, který používáme, i když máme v peněžence dostatek hotovosti. Ta mění svou roli a stává se spíše rezervou.

Dva roky pandemie výrazně popostrčily technicky modernější způsoby úhrady. Nejen kvůli obecným hygienickým doporučením, kdy obchodníci častěji kladli důraz na bezkontaktní platby. Více lidí proto nahrálo data svých platebních karet do dalších chytrých zařízení. Stále častěji pípají u pokladen nejen mobilní telefony, ale i chytré hodinky a také chytré prsteny.

Peníze pouštíme stále víc přes internet
Že pozice nehmotných peněz posiluje, to zjišťují samozřejmě i banky, které peníze svých klientů spravují. „Pandemie koronaviru vede jednoznačně k větší preferenci klientů platit bezhotovostně. Největší boom nastal především u placení kartou na internetu. Objem plateb v on-line prostoru loni stoupl o polovinu a ve srovnání se situací před covidem dokonce více než dvojnásobně,“ říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. Silný růst byl loni vidět u plateb kartou kurýrům a na poště – představoval nárůst 49 %. Data České spořitelny potvrzují, že Češi si on-line nákupy za poslední dva roky velmi oblíbili. Ve srovnání s rokem 2019 byly platby kurýrům a poště vyšší o 138 procent.

Zacíleno na lenochy
Dost peněz na účtu, mobilní telefon, gauč a chuť utrácet. Na to spoléhá nová aplikace Click to Pay, se kterou nyní přichází společnost Mastercard. Aplikace umožňuje svému uživateli bezpečně si uložit údaje platební karty přímo u společnosti Mastercard. Především však tento způsob rapidně zjednoduší a zrychlí placení. Pokud má karta smlouvu s obchodníkem a ten bude mít tento způsob zaplacení v přehledu ostatních platebních možností, zvyšuje se šance, že člověk utratí své peníze rychleji.

„Zjistili jsme, že když je zákazník doma, prohlíží v mobilu internetové obchody a zaujme ho nějaké zboží, někdy ho od nákupu odradí skutečnost, že by se musel zvednout ze sedačky a jít do jiné místnosti, tam vyndat kartu z peněženky a zadávat při placení daný kód,“ vysvětluje Barbora Tyllová, manažerka rozvoje digitálního obchodu společnosti Mastercard.

Systém ověří, že platbu zadává oprávněná osoba,ě. Odpadne složité vyplňování několikamístného čísla konkrétní karty. Pokud si do Click to Pay zaregistruje klient více karet, aplikace mu před odkliknutím platby nabídne, kterou chce platit.

Nové placení již spustila loni v několika evropských zemích současně i společnost VISA, která odzkoušela placení nejdřív ve Spojených státech amerických. Ve světě je mohou používat i držitelé karet American Express nebo Discover.

Natankuj a odjeď
„Že před příjezdem na čerpací stanici zadáte v mobilní aplikaci, kolik chcete tankovat a co si případně ještě koupíte, to už aplikace v mobilu umožňují,“ říká Luděk Slouka, ředitel produktového managementu ve společnosti Mastercard. Uvádí, že ještě dokonalejší metody už nejsou ve stadiu úvah. Jak se z aut stávají doslova mobilní počítače, ze kterých lze komunikovat s okolím, měli bychom se připravit i na další, ne tak vzdálené novinky.

Vozy se stanou bezkontaktním zařízením i pro placení třeba paliva či stále víc elektřiny pro elektroauta. Řidič maximálně zasune tankovací hadici do nádrže nebo připojí kabel dobíječky, auto pak samo odešle platbu, aniž by musel majitel jít k pokladně čerpací stanice.

Podobně by mohlo auto komunikovat s obecními kasami v městských zónách. Vůz by automaticky zaplatil za parkování, aniž by musel řidič hledat stojan nebo odesílat SMS. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek