metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Další 1 fotografie v galerii
Jaromír Santler | foto: Archiv J. SantleraMetro.cz

Dobrý fotograf může lidi i naštvat, říká vedoucí dětského klubu

  13:21
Kdo projde jeho klubem, ten má skoro jistotu, že ho vezmou na uměleckou školu. Jaromír Santler učí v dejvické Stanici techniků fotografickou líheň.

Jde focení naučit nebo ho musí mít člověk takzvaně v krvi?

Lze se dobře naučit řemeslo. Můžete se dobře naučit svítit a exponovat sklo, ale vaše snímky nemusí mít nápad. Neznám metodu jak naučit své žáky, aby měli nápad. Někdy přirovnávám tento stav k psaní krásné literatury. Učitelé mohou naučit žáky - od držení pera, přes abecedu až po gramatiku, případně s nimi probrat stylistiku, ale tady jejich možnosti asi končí. Ještě mohou sáhnout po nějakých inspiračních zdrojích, odkáží na významná období a autory. V tvůrčím fotografování je to obdobné.

Ale i tak váš klub úspěšný.

Zatím se dostali skoro všichni moji žáci dostali na uměleckou školu. Pokud se někdo nedostal, nebylo to z důvodů jeho horšího fotografického portfolia. Málo bodů získal uchazeč, nebo uchazečka buď v koláži, češtině, nebo si u zkoušky špatně přečetli zadání. Letos byla úspěšnost sto procent, loni také. Aby to ale moc nevyznělo jako vychloubání, odkazuji k první otázce - o možnostech učit a naučit se fotografovat.

Jak staré děti učíte?

Letos jsme zvýšili spodní věkovou hranici na 12 let. Věkové rozpětí uvádíme v našich informacích až do 26 let. Nejvíce je v členské základně zastoupena mládeže ve věku od 14 do 17 let.

Kdo je podle vás dobrý fotograf?

Obecně by to měl být asi autor, který umí prostřednictvím fotografie komunikovat. Třeba i s nevelkou skupinou diváků. A může je i naštvat. Vím, že to není přesná odpověď. Uvedu opět banální příklad: nahé krasavice někde u moře. Řada diváků bude považovat snímky za krásné fotografie a potažmo autora za dobrého fotografa. Jsou na omylu. Krásu dívek a moře stvořil někdo jiný, jejich fotograf může být i podprůměrný řemeslník, možná schopný obchodník.

Jak jste se k focení dostal vy?

Kdysi jsem navštěvoval večerní kurz filmu a tam mne nejvíc přitáhla cvičení z fotografie. K tomu se přidal zájem o fotografii a jejích možnostech ve vzdělávání.. Zájem o pedagogiku nevznikl jen tak mimochodem, již jsem měl možnost vyzkoušet si práci s mládeží v rámci DDM. Kombinace fotografie a pedagogika mi přišla geniální a velmi perspektivní. Myslím si to dodnes a ještě více o prožitá léta v obou oborech. Fotografii jsem vystudoval na Slezské univerzitě – Institutu tvůrčí fotografie.

Stanice techniků

Kurzy probíhají na adrese Pod Juliskou 2, na Praze 6.

  • Pololetní kurzovné činí 1900, celoroční 3500 Kč.
  • Přímo ve Stanici techniků pracuje Studio filmové tvorby, letos přibude Multimediální tvorba, zahrnující, mimo jiné i film a fotografii.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy