metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 32 °C

Sobota, 19. června 2021. Svátek má Leoš.

Další 1 fotografie v galerii
Jaromír Santler | foto: Archiv J. SantleraMetro.cz

Dobrý fotograf může lidi i naštvat, říká vedoucí dětského klubu

  13:21
Kdo projde jeho klubem, ten má skoro jistotu, že ho vezmou na uměleckou školu. Jaromír Santler učí v dejvické Stanici techniků fotografickou líheň.

Jde focení naučit nebo ho musí mít člověk takzvaně v krvi?

Lze se dobře naučit řemeslo. Můžete se dobře naučit svítit a exponovat sklo, ale vaše snímky nemusí mít nápad. Neznám metodu jak naučit své žáky, aby měli nápad. Někdy přirovnávám tento stav k psaní krásné literatury. Učitelé mohou naučit žáky - od držení pera, přes abecedu až po gramatiku, případně s nimi probrat stylistiku, ale tady jejich možnosti asi končí. Ještě mohou sáhnout po nějakých inspiračních zdrojích, odkáží na významná období a autory. V tvůrčím fotografování je to obdobné.

Ale i tak váš klub úspěšný.

Zatím se dostali skoro všichni moji žáci dostali na uměleckou školu. Pokud se někdo nedostal, nebylo to z důvodů jeho horšího fotografického portfolia. Málo bodů získal uchazeč, nebo uchazečka buď v koláži, češtině, nebo si u zkoušky špatně přečetli zadání. Letos byla úspěšnost sto procent, loni také. Aby to ale moc nevyznělo jako vychloubání, odkazuji k první otázce - o možnostech učit a naučit se fotografovat.

Jak staré děti učíte?

Letos jsme zvýšili spodní věkovou hranici na 12 let. Věkové rozpětí uvádíme v našich informacích až do 26 let. Nejvíce je v členské základně zastoupena mládeže ve věku od 14 do 17 let.

Kdo je podle vás dobrý fotograf?

Obecně by to měl být asi autor, který umí prostřednictvím fotografie komunikovat. Třeba i s nevelkou skupinou diváků. A může je i naštvat. Vím, že to není přesná odpověď. Uvedu opět banální příklad: nahé krasavice někde u moře. Řada diváků bude považovat snímky za krásné fotografie a potažmo autora za dobrého fotografa. Jsou na omylu. Krásu dívek a moře stvořil někdo jiný, jejich fotograf může být i podprůměrný řemeslník, možná schopný obchodník.

Jak jste se k focení dostal vy?

Kdysi jsem navštěvoval večerní kurz filmu a tam mne nejvíc přitáhla cvičení z fotografie. K tomu se přidal zájem o fotografii a jejích možnostech ve vzdělávání.. Zájem o pedagogiku nevznikl jen tak mimochodem, již jsem měl možnost vyzkoušet si práci s mládeží v rámci DDM. Kombinace fotografie a pedagogika mi přišla geniální a velmi perspektivní. Myslím si to dodnes a ještě více o prožitá léta v obou oborech. Fotografii jsem vystudoval na Slezské univerzitě – Institutu tvůrčí fotografie.

Stanice techniků

Kurzy probíhají na adrese Pod Juliskou 2, na Praze 6.

  • Pololetní kurzovné činí 1900, celoroční 3500 Kč.
  • Přímo ve Stanici techniků pracuje Studio filmové tvorby, letos přibude Multimediální tvorba, zahrnující, mimo jiné i film a fotografii.

Komentáře

Hlavní zprávy

Salvador Dalí. Češi objevují jeho všestrannou osobnost

vydáno 19. června 2021  11:09

Praha má už téměř dva roky Muzeum Salvadora Dalího. Jeho úspěšný rozjezd, podobně jako v jiných případech, zbrzdil koronavirus. Teď se vše vrací do...  celý článek

V tržnici kotví loď. Atrapu postavili pro film s Goslingem

vydáno 18. června 2021  15:55

V Holešovicích i centru metropole čtenáři fotografovali kulisy nově vznikajícího thrilleru The Gray Man.   celý článek

Nová série Lupina nezklamala. Černoch z Nedotknutelných opět nekomplikovaně baví

Strážce streamu
vydáno 18. června 2021  14:00

Strážce streamu: Dynamická kriminální série Lupin se po měsících čekání vrací s novými epizodami. Ty jsou, stejně jako pět předchozích kapitol...  celý článek

Fotbal a koupačka. Máme pro vás návod na tento víkend

vydáno 18. června 2021  8:26

V Česku už jsou tropy a repre si to rozdá s Chorvaty. Klíčové utkání čeká českou fotbalovou reprezentaci dnes. S tím souvisí i veledůležitá otázka: kde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy